Wyprzedaż Spirulina Febico
Wyprzedaż Spirulina Febico

Aktualizacja: 16 października 2020

Botoks czy kwas hialuronowy?Botoks czy kwas hialuronowy? Jak się okazuje zastosowanie botoksu i kwasu hialuronowego może być alternatywne. Obie te substancje różni jednak bardzo wiele i wybór między nimi nie zawsze jest łatwy. Począwszy od różnic biologicznych, przez bezpieczeństwo, trwałość efektu, a skończywszy na procedurach zabiegów botoks od kwasu hialuronowego różni się niemal wszystkim.

Czym jest botoks?

Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest substancją naturalną i najlepszym dowodem na to, że to, co naturalne, nie musi być bezpieczne. Szerzej zwana jest pod nazwą jadu kiełbasianego. Botoks ma silne działanie paraliżujące, dlatego zabiegi z botoksem wykorzystywane są do zatrzymania procesu powstawania zmarszczek mimicznych – osłabiona mimika nie nadweręża skóry, zatem i zmarszczki pojawiają się wolniej. Efekt jednak nie jest trwały – toksyna botulinowa jest unieszkodliwiana w czasie od 3 do 6 miesięcy.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalna substancja, tym razem, w przeciwieństwie do botoksu, występująca naturalnie w ludzkiej skórze. Jest silnie higroskopijna i odpowiada za utrzymanie wilgotności głębszych warstw skóry. Gromadząc wodę, kwas hialuronowy odpowiada także za wypełnienie macierzy międzykomórkowej, co powoduje napinanie skóry. Zabieg wprowadzenia kwasu hialuronowego może być wykorzystywany do redukcji zmarszczek, ale także, czego botoksem zrobić się nie da, do modelowania kształtu ust, podbródka, piersi czy pośladków.

Kwas hialuronowy jako kosmetyk

Jedną z cech kwasu hialuronowego jest możliwość wchłonięcia pewnej jego ilości przez skórę, co tłumaczy, dlaczego tak chętnie jest on dodawany do kremów na zmarszczki wszystkich typów. Oczywiście w takim zastosowaniu jego działanie jest zdecydowanie słabsze niż w przypadku iniekcji podskórnej. Natomiast przy regularnym stosowaniu kosmetycznego kwasu hialuronowego widać efekty, szczególnie na płytkich zmarszczkach. Skuteczność kosmetycznego kwasu hialuronowego zależy od jakości specyfiku, jego stężenia oraz długości stosowania. Nawilżanie skóry od zewnątrz jest samo w sobie dość powolnym i mało efektywnym procesem, dlatego wymaga co najmniej kilku tygodni. Aby uzyskać naprawdę widoczne rezultaty, warto jest uzupełnić ten proces o dostarczanie do wnętrza organizmu kwasu hialuronowego w postaci kapsułek. To nie tylko wpłynie na stan naszej skóry, ale również na stawy, oczy oraz mięśnie.


Kwas hialuronowy bioalgi


Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nieprawidłowo wykonany zabieg wprowadzenia botoksu może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Kwas hialuronowy, jako substancja pochodzenia endogennego jest zdecydowanie bezpieczniejszym specyfikiem, co oczywiście nie oznacza, że zabiegi są stuprocentowo bezpieczne. Te wykonywane przez profesjonalistów w najlepszych klinikach faktycznie zapewniają maksymalne bezpieczeństwo, ale prawidłowe wprowadzenie kwasu hialuronowego pod skórę wymaga olbrzymich umiejętności.
Efekty uzyskiwane za pomocą kwasu hialuronowego również nie są trwałe. Składnik ten zużywa się, a wraz z wiekiem skóra produkuje coraz mniej własnego kwasu hialuronowego. Dawka kwasu hialuronowego jest każdorazowo określana indywidualnie. Natomiast normą jest, że efekty, w zależności od wielkości dawki i indywidualnych predyspozycji, utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy.

A więc botoks czy kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy i botoks są w pewnym sensie alternatywny rozwiązaniami podobnego problemu. Jednak w szerokim ujęciu to kwas hialuronowy jest nie tylko zdecydowanie bezpieczniejszym związkiem, ale i opcją dla większej ilości różnych skaz kosmetycznych. Stosowanie obu musi być poprzedzone konsultacją lekarską, a sam zabieg powinien być przeprowadzony w odpowiedniej klinice przez specjalistę mającego właściwe kwalifikacje. Zmarszczki można wypłycać przez stosowanie tabletek z kwasem hialuronowym oraz kremu odmładzającego z kwasem hialuronowym i to jest opcja, od której warto zaczynać, zanim w ogóle pojawi się myśl o korekcie z zakresu medycyny estetycznej.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...