Kolagen do picia
Kolagen do picia

ZmarszczkiZmarszczki to inaczej zagłębienia w skórze powstające wskutek naturalnych procesów starzenia się tkanek, jak również pod wpływem czynników ryzyka. Bezpośrednim mechanizmem tworzenia się zmarszczek jest utrata kolagenu, częste wykonywanie ruchów mimicznych mięśni oraz działanie sił grawitacyjnych. Na opóźnianie pojawiania się zmarszczek mamy wpływ dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry i domowym sposobom.

Jak powstają zmarszczki?

Podczas starzenia się skóry dochodzi do uszkodzenia jej funkcji na wielu poziomach – odbierania bodźców czuciowych, roli barierowej, termoregulacji czy wytwarzania potu i łoju. Wyróżniamy kilka typów starzenia się skóry:

  • wewnątrzpochodne – związane z wiekiem i menopauzą w przypadku kobiet;
  • mimiczne – czyli tzw. miostarzenie, widoczne głównie w postaci zmarszczek mimicznych;
  • zewnątrzpochodne, w tym fotostarzenie.

Gdy skóra się starzeje staje się cienka, szara i mało elastyczna. Liczne zmiany kliniczne, czyli zmarszczki, pojawiają się na twarzy, szyi i dekolcie, a także na grzbietowej powierzchni dłoni i przedramion. W zależności od głębokości wyróżnia się zmarszczki głębokie i powierzchowne. Wyróżnia się ponadto kilka teorii, zgodnie z którymi dochodzi do pojawiania się zmarszczek. Prezentują się one następująco:

  • wraz z wiekiem maleje liczba i aktywność mitochondriów, co upośledza zdolności regeneracyjne komórek;
  • miejsce ma zmiana składu błony komórkowej i wzrost lipidów, co utrudnia transport przez błony komórkowe prowadząc do gromadzenia się substancji toksycznych;
  • komórki dzielą się wyłącznie określoną ilość razy, po czym umierają;
  • wraz z wiekiem maleje zdolność syntezy białek.

Najczęściej jednak mówi się o tym, że po około 25. roku życia zaczyna spadać naturalna synteza kolagenu i kwasu hialuronowego, co powoduje obniżenie jędrności i elastyczności skóry. Staje się odwodniona i wiotka, jeśli codzienna jej pielęgnacja nie jest wystarczająca. Do czynników ryzyka przyspieszających powstawanie zmarszczek i zwiększających ich widoczność zaliczamy:

  • częste opalanie, ekspozycję na promieniowanie słoneczne bez zastosowania ochrony;
  • palenie papierosów;
  • niedożywienie, anoreksja i zbyt niska masa ciała;
  • przewlekły stres;
  • niski poziom nawodnienia organizmu;
  • nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy i minerały;
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry lub jej brak.

Pierwsze zmarszczki pojawiają się w okolicy 25. roku życia.

Rodzaje zmarszczek

Wyróżniamy wiele rodzajów zmarszczek, podstawowy podział obejmuje jednak zmarszczki:

  • powierzchowne – o głębokości maksymalnie do 0,05 mm. Lokalizują się głównie w okolicy oczu, niekiedy na policzkach;
  • głębokie – o głębokości powyżej 0,05 mm. Lokalizują się zwykle na dolnej części czołowej i szyi;
  • mimiczne – wskutek pracy mięśni mimicznych, dlatego najczęściej lokalizują się w okolicy oczu (tzw. kurze łapki) i na środkowej części czoła (tzw. lwia zmarszczka);
  • dynamiczne – wskutek naturalnego procesu starzenia się skóry.

W praktyce zmarszczki mogą pojawiać się na dowolnej okolicy ciała.

Zmarszczki – objawy

Zmarszczki same w sobie nie dają żadnych objawów klinicznych. Są wyłącznie zmianą estetyczną twarzy wskutek obniżenia parametrów tkanki skórnej. Warto jednak wiedzieć, że zmarszczkom mogą towarzyszyć także inne objawy związane z procesami starzenia się organizmu. Są nimi choćby mniejsza aktywność gruczołów łojowych i potowych, pogorszenie właściwości gojenia się uszkodzeń skóry oraz jej przesuszenie.

Domowe sposoby na zmarszczki

Aby zapobiegać wczesnemu powstawaniu zmarszczek oraz zmniejszać widoczność zmarszczek mimicznych i powierzchownych można wykorzystać domowe sposoby. Przede wszystkim należy zrezygnować z palenia papierosów, nadmiernego picia alkoholu oraz unikać nadmiernego stresu. Wskazane jest wysypianie się, picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie (dbanie o nawilżenie od wewnątrz) oraz stosowanie zbilansowanej, zdrowej diety. Substancjami wpływającymi pozytywnie na skórę są przede wszystkim:

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Bardzo istotna jest suplementacja kolagenu, ponieważ w raz z wiekiem maleje jego synteza. Im starsza skóra, tym mniej w niej włókien kolagenowych przez co staje się ona wiotka, a zmarszczki głębsze i bardziej widoczne. Niedobór kolagenu w organizmie najskuteczniej uzupełnia się poprzez regularne przyjmowanie wysokiej jakości naturalnych suplementów diety. Bardzo korzystnym dla skóry i szybko przynoszącym rezultaty jest kolagen do picia. Cechuje go wysoka przyswajalność. Wybierając kolagen powinno się zwrócić uwagę, aby posiadał przynajmniej 8000 mg tego związku w 10 g proszku. W składzie suplementów kolagenowych powinny pojawiać się także witaminy, które zwiększą jego biodostępność , dzięki czemu szybciej będą widoczne efekty jego stosowania.

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa

Uzupełnieniem domowego postępowania przeciwzmarszczkowego jest pielęgnacja skóry. Każdego dnia należy dokładnie oczyszczać skórę i ją nawilżać. Przeciwwskazane jest choćby chodzenie spać bez zmytego makijażu. Kosmetyki powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry. Zalecanymi składnikami kosmetyków są: oleje roślinne i wyciągi roślinne, masła roślinne, witamina E, kwas hialuronowy, koenzym Q10 oraz witamina A. Dodatkowo warto dokształcić się w zakresie rolowania skóry twarzy, automasaży oraz kinesiotapingu. Wszystkie te metody są proste i można stosować je w domu.

Zmarszczki – jak się ich pozbyć?

Głębsze zmarszczki można likwidować w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Do częściej wybieranych zabiegów zaliczamy iniekcje toksyną botulinową, mezoterapię igłową, iniekcje osoczem bogatopłytkowym, fale radiowe czy peelingi kawitacyjne. Zabiegi zawsze dobiera specjalista, po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań i dobierając je do indywidualnych potrzeb klienta. Dużą popularnością cieszą się także masaże Kobido.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Magdziarz-Orlitz J., Skąd biorą się zmarszczki – czyli jak starzeje się skóra?, Beauty Forum Polska, 11/2009.
  2. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Białystok 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami