Kolagen do picia
Kolagen do picia

Hialuroninan soduHialuronian sodu to sól sodowa kwasu hialuronowego. Oba pojęcia bywają stosowane zamiennie, ponieważ mają taką samą funkcję oraz strukturę. Można zatem powiedzieć, że odnoszą się do identycznego związku chemicznego. Hialuronian sodu występuje w ciele każdego człowieka. Jest również wykorzystywany w medycynie i kosmetologii.

Hialuronian sodu – charakterystyka

Hialuronian sodu jest znany również jako kwas hialuronowy. W istocie jest pochodną tego związku, jego solą sodową – w takiej formie występuje naturalnie u większości organizmów żywych, w tym również w ciele człowieka. To polisacharyd z grupy glukozaminoglikanów, będący jednocześnie biopolimerem, w którym występują naprzemiennie mery kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączone wiązaniami beta-glikozydowymi. Jest związkiem o właściwościach higroskopijnych, czyli wykazuje silną właściwość wiązania cząsteczek wody. W zależności od własnej wielkości może również wypełniać tkanki, przez co jest wykorzystywany w kosmetologii i medycynie estetycznej.

Hialuronian sodu w ciele człowieka

Hialuronian sodu powszechnie występuje w ciele każdego człowieka. W największych ilościach znaleźć go można w:

  • łzach;
  • mazi stawowej;
  • skórze;
  • ciele szklistym oka;
  • pępowinie;
  • ścianach naczyń krwionośnych;
  • błonach śluzowych (jamy ustnej i pochwy);
  • mózgu;
  • surowicy.

Związek ten jest obficie produkowany do około 25. roku życia. Sprawia to, że u młodych ludzi i dzieci skóra jest jędrna, nawilżona i pozbawiona zmarszczek, zaś stawy nie bolą i nie sztywnieją po dłuższym przebywaniu w jednej pozycji. W pewnym wieku dochodzi do zahamowania wewnątrzustrojowej produkcji hialuronianu sodu, co przyczynia się do powstawania pierwszych objawów związanych z jego niedoborem.

Hialuronian sodu w kosmetologii

Hialuronian sodu to substancja hydrofilowa tworząca na powierzchni skóry biofilm, który wiąże wodę. W efekcie ogranicza TEWL, czyli transepidermalną utratę wody i zapewnia odpowiednie nawilżenie. Kondycjonuje skórę i włosy, czyli zmiękcza je i wygładza. Stanowi jeden z najsilniej działających humektantów, dzięki któremu produkt nie wysycha w opakowaniu oraz może spełniać swoje właściwości intensywnie nawilżające po zaaplikowaniu na włosy lub skórę. Hialuronian sodu znaleźć można powszechnie w kremach, odżywkach, maseczkach, serum i wielu innych kosmetykach. Niestety nawet najmniejsza cząsteczka hialuronianu sodu, o masie większej niż 100 kDa (0,1 MDa), nie przenika przez zdrową skórę. Granicą przepuszczalności w przypadku zdrowej skóry są cząsteczki o masie do 3 kDa. Dlatego też korzyści z kosmetycznego zastosowania omawianego związku wiążą się z jego obecnością na powierzchni skóry. Badania wskazują, że stosowanie serum i kremów z kwasem hialuronowym wpływa na odbudowę uszkodzonego naskórka (otarta skóra ponownie pokrywa się nabłonkiem).

Należy podkreślić, że hialuronian sodu jest związkiem całkowicie bezpiecznym i można używać go długoterminowo. Nie wykazuje działania genotoksycznego, mutagennego, ani kancerogennego. Udowodniono, że jedna cząsteczka hialuronianu sodu może związać nawet do 250 cząsteczek wody. Są to ogromne ilości – praktycznie żaden inny związek chemiczny nie ma aż tak silnych właściwości higroskopijnych.

Hialuronian sodu wykorzystywany jest jednak nie tylko jako składnik kosmetyków do aplikacji bezpośrednio na skórę. Równie dobrze może być składnikiem preparatów do iniekcji. Wykorzystuje się go do modelowania twarzy, w tym przede wszystkim ust. Może także być ważnym związkiem w bombach odżywczych stosowanych w sonoforezie lub mezoterapii. Wówczas hialuronian sodu wstrzykiwany jest bezpośrednio do skóry, pomijając szczelną barierę naskórka.

Hialuronion sodu – suplement diety

Kwas hialuronowy jest jednym z najsłynniejszych w XXI wieku suplementów diety. Jego systematyczne przyjmowanie opóźnia wystąpienie bólu stawów i sztywności stawów, a także łagodzi te dolegliwości w przebiegu przewlekłych schorzeń narządu ruchu, w tym choroby zwyrodnieniowej stawów czy RZS. Wpływa ponadto na jędrność, nawilżenie i estetyczny wygląd skóry. Kwas hialuronowy rekomenduje się pacjentom z zespołem Sjogrena, cyfrowym zmęczeniem oczu oraz patologiczną suchością oczu lub suchością w ustach. Sprawdzi się także u osób aktywnych fizycznie, ponieważ podobnie jak kolagen wpływa na zdrowie stawów, zmniejsza ryzyko kontuzji oraz jest niezbędny do prawidłowej funkcji mięśni.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ostałowska A., Święchowicz S., Koczy B., Stołtny T., Nowak D., Skowron M., Birkner E., Kasperczyk S., Wiskusuplementacja w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 71/2017.
  2. Zegarska B., Ambroziak M., Ornatowska M., Barańska-Rybak W., Postępowanie przy powikłaniach po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego. Rekomendacje Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Przegląd Dermatologiczny, 107/2020.
  3. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami