Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 lutego 2024

Spis treści

Pytanie


Witam,
proszę mi powiedzieć czy kwas hialuronowy pomaga na kolana? Mam problem z kolanami i tak mnie już bolą, że ciężko chodzić. Proszę o odpowiedź czy to mi pomoże.

Pozdrawiam
Jolanta

 

Odpowiedź


Pani Jolanto,
kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w leczeniu niektórych schorzeń stawów, w tym stawów kolanowych. Jest to substancja naturalnie występująca w organizmie, która posiada właściwości nawilżające, smarujące i amortyzujące stawy. Jednak po 25 roku życia jego produkcja w naszym ciele maleje i z czasem procesy rozpadu przeważają nad procesami syntezy. Stąd zaczynają się pojawiać coraz większe braki co odczuwamy np. bólem w stawach, w Pani przypadku w kolanach. Najczęściej kwas hialuronowy może być podawany bezpośrednio do stawu w postaci ostrzykiwań. Procedura polega na wprowadzeniu kwasu hialuronowego do stawu przy pomocy strzykawki. Tego rodzaju zabieg przeznaczony jest m.in. dla osób z łagodnym lub umiarkowanym zwyrodnieniem stawu kolanowego. Stosowanie w tej postaci kwasu hialuronowego na kolana może pomóc w zredukowaniu bólu, zmniejszeniu zapalenia stawów i poprawie zakresu ruchu jednak na krótki okres czasu. Dodatkowo, skuteczność tej terapii może się różnić w zależności od indywidualnego przypadku. Niektóre badania sugerują, że kwas hialuronowy może przynieść korzyści, zwłaszcza u pacjentów z łagodnym do umiarkowanym zwyrodnieniem stawów. Musi Pani jednak wiedzieć, że iniekcje dostawowe wiążą się z ryzykiem pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych, w tym wzmożeniem bólu, pojawieniem się zaczerwienienia lub obrzęku ostrzykiwanej okolicy. Dla wielu osób nieprzyjemny jest też moment wkłucia gdzie zostaje przerwana ciągłość skóry.

Innym, wartym do rozważenia sposobem dostarczenia tej substancji są kapsułki z kwasem hialuronowym. W przypadku wysokiej jakości suplementu diety, który pozyskuje się z naturalnej fermentacji roślinnej, jego niedobory po regularnym przyjmowaniu, zostają odbudowane bezpośrednio w docelowych tkankach, czyli tam gdzie jest to wymagane. Dodatkowo, naturalny kwas hialuronowy bioalgi posiada wysoką biodostępność i jest bardzo zbliżony do kwasu hialuronowego znajdującego się w organizmie człowieka, ponieważ posiada wielkość cząsteczki 1500 kDa. A jak wykazano w badaniach (1) najbardziej wyraźne efekty obserwuje się w przypadku polimeru kwasu hialuronowego o najniższej i najwyższej masie cząsteczkowej.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Spirulina
www.spirulina.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapeuta

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami