Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kapsułki z kwasem hialuronowymKapsułki z kwasem hialuronowym to jeden z najczęściej polecanych suplementów diety dla osób dbających o kondycję skóry i zdrowie stawów. Kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Odpowiada przede wszystkim za wysokie nawilżenie tkanek, ponieważ ma zdolność wiązania dużej ilości wody. Jak działają kapsułki z kwasem hialuronowym i dlaczego warto je przyjmować?

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to liniowy polisacharyd zaliczany do grona glikozaminoglikanów. Pojedynczy łańcuch kwasu hialuronowego składa się z od 20 do nawet 200 sekwencji dwusacharydowych. Stale się powtarzają i łączą wiązaniami glikozydowymi. Kwas hialuronowy wyróżnia się zdolnością do wiązania ogromnych ilości wody,  jedna cząsteczka związku może związać nawet do 250 cząsteczek wody. Z tego względu jego najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie wysokiego poziomu nawilżenia tkanek, zwłaszcza skóry i mazi stawowej.

Suplementację kwasu hialuronowego powinno się rozpocząć już po ukończeniu 25. roku życia, gdyż właśnie wtedy następuje fizjologiczny spadek jego naturalnej produkcji. Największe ilości omawianego związku znajdziemy w skórze, mazi stawowej i ciele szklistym oka, jednak pewne ilości znajdują się w niemal całym organizmie, także w narządach wewnętrznych.

Kapsułki z kwasem hialuronowym – działanie

Kwas hialuronowy odpowiada nie tylko za nawilżanie tkanek. Jego funkcje są znacznie bardziej rozległe, a do najważniejszych zaliczamy:

  • utrzymywanie wysokiej ruchomości stawów;
  • zmniejszanie sztywności i dolegliwości bólowych stawów pojawiających się w przebiegu przewlekłych chorób narządu ruchu;
  • ochronę skóry przed wysychaniem oraz szkodliwym promieniowaniem UV;
  • poprawę elastyczności skóry;
  • zmniejszanie widoczności zmarszczek mimicznych i opóźnianie ich powstawania;
  • utrzymywanie zdolności wyraźnego widzenia i zmniejszanie objawu suchych oczu;
  • wspomaganie regeneracji skóry po uszkodzeniach lub po opalaniu się.

Kapsułki z kwasem hialuronowym, przyjmowane regularnie, będą więc wspierać wszystkie powyższe funkcje tego związku. Udowodniono się, że kwas hialuronowy przyswaja się znacznie lepiej w układzie pokarmowym i może tym samym dotrzeć w miejsca największego zapotrzebowania. Takiej zdolności nie ma kwas hialuronowy zawarty w kosmetykach do użytku zewnętrznego, ponieważ jego cząsteczki są zbyt duże, aby penetrować przez naskórek i skórę właściwą.

Aby zaobserwować powyższe działanie, należy przyjmować kwas hialuronowy codziennie przez przynajmniej kilka tygodni. Warto stosować go jednocześnie z kolagenem (materiał budulcowy skóry, kości, stawów, odpowiedzialny za ich wytrzymałość i sprężystość) oraz z witaminą C np. w formie aceroli.

Kapsułki z kwasem hialuronowym – dla kogo?

Jako że kwas hialuronowy lokalizuje się głównie w skórze, mazi stawowej i gałkach ocznych, jego niedobór w pierwszej kolejności objawia się pogorszeniem kondycji skóry, jej nadmierną suchością, bólami stawów oraz pogorszeniem wzroku. Kwas hialuronowy w kapsułkach jest suplementem diety, polecanym w szczególności osobom:

  • z suchą, zniszczoną i odwodnioną skórą;
  • po kontuzjach i operacjach;
  • po porodach, zarówno siłami natury, jak i poprzez cięcie cesarskie;
  • zmagającym się z bólem stawów lub przewlekłymi chorobami stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, łuszczycowe zapalenie stawów);
  • po 25.-30. roku życia, chcącym zadbać o zdrowie i urodę.

Kapsułki z kwasem hialuronowym są bezpieczne dla zdrowia. Do przeciwwskazań względnych zalicza się jedynie ciążę oraz bardzo młody wiek.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bernat M., Matysek-Nawrocka M., Cioczek W., Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia Estetyczna, 6/2016.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  4. Kawka K., Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, Szczecin 2021.
  5. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami