Jesienna wyprzedaż
Jesienna wyprzedaż

Aktualizacja: 5 października 2020

Suplementy dietyZgodnie z definicją, suplementy diety to środki spożywcze dostępne w zielarniach, aptekach i sklepach spożywczych, stosowane zarówno przez osoby młode, dojrzałe, jak i starsze. Ich celem jest uzupełnienie normalnej diety, ponieważ preparaty te są skoncentrowanym źródłem witamin, minerałów lub innych substancji o efekcie odżywczym i fizjologicznym.

Co to jest suplement diety?

Suplementem diety jest każdy środek doustny, którego zadaniem jest uzupełnianie diety. To środek, który może być zarówno spożywany oddzielnie, jak i jako dodatek do codziennej diety, ale nie może zastępować całych posiłków. Dodatkowo taki środek musi być bezpieczny dla organizmu zarówno w ilości, jak i jakości.

W jego składzie występują najczęściej:

Powyżej przedstawiono najczęstsze składniki popularnych suplementów. Warto wspomnieć, że wiele z takich preparatów posiada w swoim składzie różne substancje, wówczas najczęściej dzieli się je na suplementy o konkretnym przeznaczeniu. W Polsce popularnością cieszą się między innymi suplementy:

Zagrożenia związane z suplementacją

Ostatnimi czasy zauważono bardzo duży skok w sprzedaży suplementów. Świadomość konsumentów na temat zdrowego odżywiania i zdrowia w pojęciu ogólnym znacznie wzrosła, w związku z tym spory odsetek ludzi decyduje się na wdrożenie suplementacji. Wiąże się to również z częstym polecaniem różnego rodzaju suplementów przez blogerów i influencerów, których naśladuje duża ilość obserwujących, szczególnie młodych.

Należy pamiętać, że przyjmowanie suplementów w sposób niekontrolowany i niewłaściwy może wiązać się z licznymi zagrożeniami. Pierwszym jest zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej, a więc homeostazy organizmu w przypadku nadmiernego przyjmowania suplementów. Wiele osób traktuje suplementację jako rozwiązanie swoich problemów zdrowotnych. Przykładowo, w przypadku nadmiernego wypadania włosów i osłabienia konsument może zdecydować się na przyjmowanie biotyny, zamiast na wizytę u lekarza. Przez to opóźnia ewentualne rozpoznanie poważnej choroby i pogarsza własne rokowania.

Podsumowując, suplementy diety są bardzo dobrym dodatkiem dla każdego, należy jednak wiedzieć, kiedy i w jaki sposób je przyjmować. Nie warto spożywać kilkunastu kapsułek dziennie kosztem owoców i warzyw. Dodatkowo nie warto decydować się na suplementację określonych składników tylko dlatego, że jest to modne, choć w rzeczywistości ich zwiększona podaż wcale nie jest konieczna.

Dla kogo suplementy diety?

Suplementy diety są przeznaczone dla osób, które potrzebują wsparcia od środka, odnośnie konkretnego układu czy tkanki lub wykazują niedobory określonego składnika odżywczego. Przykładowo, osoby wykazujące zaburzenia ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, biegunki, zaparcia), powinny zdecydować się na przyjmowanie preparatów probiotycznych. Z kolei osoby po przebyciu choroby, z osłabioną odpornością, mogą z powodzeniem przyjmować mieszanki witaminowe czy acerolę, jako skoncentrowane źródło witaminy C. Kolejną grupą konsumentów są osoby z zaburzeniami wchłaniania. Oni również mogą wziąć pod uwagę suplementację. Podsumowując, suplementy diety mogą być idealnym rozwiązaniem u:

 • kobiet w ciąży – np. suplementacja kwasu foliowego, jodu czy witaminy D;
 • kobiet po menopauzie – szczególnie wapnia i witaminy D;
 • osób z nietolerancją laktozy;
 • osób stosujących diety z ograniczeniami, np. wegańskie czy ubogokaloryczne;
 • pacjentów z niedoborami pokarmowymi;
 • osób starszych;
 • osób wykazujących zwiększone dzienne zapotrzebowanie wynikające ze stylu życia.

Należy wspomnieć, że niektóre suplementy diety są przeznaczone dosłownie dla każdego (suplementy uniwersalne), ponieważ wykazują ogólnie korzystny wpływ na zdrowie i duże bezpieczeństwo przyjmowania. Ponadto większość Polaków cierpi na niedobory tych związków. Przykładem jest witamina D czy koenzym Q10.

Jednakże osoby, które wraz z dietą pokrywają dzienne zapotrzebowanie na ważne składniki odżywcze nie muszą decydować się na suplementację. Warto bowiem pamiętać, że urozmaicona i dobrze skomponowana dieta jest w stanie pokryć zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Decydując się na suplementację, należy przyjmować ją zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Zwiększenie codziennej dawki nie jest zalecane.

Zobacz również: Naturalne suplementy diety – jak je wybrać?

Bibliografia

 1. Wierzejska R., Suplementy diety – panaceum na współczesne dolegliwości zdrowotne czy triumf reklamy?, Medycyna Rodzinna, 2/2017.
 2. Stoś K., Wierzejska R., Siuba-Strzelińska M., Suplementy diety – czy potrzebujesz?, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2019.
 3. Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część I. Suplementy diety a leki – porównanie wymagań prawnych, Hygeia Public Health, 4/2012.
 4. Stępień K., Niewiarowski J., Harasimiuk A., Powszechność suplementów diety a zagrożenia związane z ich stosowaniem, Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego WUM, 9/2019.
 5. Matysek-Nawrocka M., Bernat M., Dyczewski B., Chmiel A., Popularność suplementów diety wśród dorosłych Polaków, Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, 9/2019.
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico - 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami