Boswellia serrataBoswellia serrata, zwana popularnie kadzidłowcem, jest drzewem rosnącym na terenach Afryki, Indii i Arabii. W medycynie tradycyjnej na obszarach krajów, gdzie drzewo występuje, od dawna znano jego cenne właściwości. Na terenach Europy roślina staje się coraz bardziej popularna wraz ze wzrostem wiedzy o jej składzie i działaniu.

Skład boswelli

Najbardziej znanym składnikiem boswelli są kwasy bosweliowe i to właśnie przede wszystkim one odpowiadają za szereg leczniczych właściwości. Ponadto w składzie wyróżnić można olejki eteryczne i polisacharydy. Należy wspomnieć, że wspomniane olejki eteryczne odpowiadają za charakterystyczny, bardzo przyjemny zapach rośliny, który jest tak ceniony w przemyśle. W efekcie służą one m.in. przy produkcji kadzideł.

Działanie lecznicze

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że kadzidłowiec może stanowić rozwiązanie na wiele problemów z układem kostno-stawowym człowieka, ponieważ korzystnie wpływa na stan i funkcje tych struktur. Roślinę stosuje się przy wszelkich dolegliwościach bólowych związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi. Wykazano, że może przyczyniać się do zmniejszania typowych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, do których zalicza się poranną sztywność czy ograniczenie ruchomości. Ponadto kadzidłowiec zmniejsza stan zapalny w przebiegu reumatyzmu oraz pomaga utrzymać elastyczność stawów.

Wszystkie te właściwości sprawiają, że coraz częściej docenia się boswellię w medycynie sportowej, gdyż sportowcy narażają się często na urazy i kontuzje. Składniki zawarte w kadzidłowcu wspomagają procesy naprawcze, a tym samym zapobiegają procesom zapalnym czy zmianom zwyrodnieniowym.

Pozostałe właściwości lecznicze:

 • działanie wykrztuśne i antyseptyczne (przy tym zmniejsza duszność i łagodzi objawy astmy);
 • działanie przeciwlękowe i uspokajające;
 • hamowanie wzrostu bakterii i grzybów, a w efekcie działanie przeciwbakteryjne;
 • działanie antynowotworowe, gdyż przyspiesza apoptozę (śmierć komórek rakowych);
 • działanie przeciwbólowe.

Na koniec należy wspomnieć, że boswellia serrata wykazuje działanie immunostymulujące, ponieważ zwiększa produkcję cytokin. W rezultacie dobrze wzmacnia organizm, dlatego wiele osób spożywa ją w okresie wzmożonej zachorowalności (np. w okresie jesienno-zimowym).

Suplementacja

Na rynku otrzymać można różnego rodzaju suplementy na bazie kadzidłowca, przy czym najczęściej są to kapsułki, proszek i tabletki. Spotkać można także skandyzowane ekstrakty z żywicy drzewa. Sposób spożycia oraz dzienna dawka zawsze widnieją na opakowaniu produktu, a kupujący zawsze powinien przestrzegać tych informacji. Nie należy także przekraczać dziennej dawki, ponieważ nie będzie ona silniej wzmacniała stawów, lecz może spowodować skutki uboczne.

Przeciwwskazania

Suplementów tych nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, osoby wykazujące nadwrażliwość na boswellię oraz dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia. Dodatkowo szczególną ostrożność należy zachować w przypadku wcześniejszych zapaleń błony śluzowej żołądka, gdyż preparaty mogą powodować nawrót dolegliwości. Warto wiedzieć, że składniki obecne w roślinie mogą wchodzić w interakcje z lekami takimi jak aspiryna czy ibuprofen. W celach bezpieczeństwa nie należy ich zatem łączyć.

Skutki uboczne

Spożywanie jakichkolwiek suplementów, nawet na bazie roślinnej, może spowodować wystąpienie skutków ubocznych. W przypadku kadzidłowca najczęściej zauważa się:

 • bóle brzucha;
 • nudności;
 • biegunkę;
 • reakcję alergiczną skóry w postaci wysypki.

Mimo wszystko skutki uboczne występują stosunkowo rzadko. W przypadku pojawienia się któregokolwiek z powyższych objawów należy przerwać suplementację.

Bibliografia

 1. Siddiqui M., Boswellia Serrata, A Potential Antiinflammatory Agent: An Overview, Indian Journal of Pharmaceutical Sciences, 2011.
 2. Al Yasiry A., Kiczorowska B., Kadzidłowiec – właściwości trapeutyczne, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 70/2016.
 3. Al-Yasiry A., The effect of Boswellia serrata resin dietary supplementation on the rearing efficiency and health status of broiler chickens, Lublin 2018.
Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...