Buzdyganek naziemny – czym jest i jak działa?

Aktualizacja

Buzdyganek naziemny - czym jest i jak działa?Buzdyganek naziemny z łac. Tribulus terrestris to roślina, która od tysięcy lat znana i wykorzystywana jest w medycynie naturalnej chińskiej i indyjskiej. Czym się charakteryzuje oraz gdzie znalazła zastosowanie? Podpowiadamy.

Tribulus terrestris uprawia się w m.in. na Saharze w Afryce oraz na południu Europy. Spotkać go również można w Azji oraz Australii. Zalicza się do roślin wieloletnich, preferujących suche i ciepłe miejsca. Należy zaznaczyć, że istnieje wiele odmian tej rośliny. Najbardziej jednak znany jest buzdyganek naziemny posiadający charakterystyczne żółte kwiaty.

Jaki wpływ na zdrowie człowieka wywiera buzdyganek naziemny?

Na początku warto wspomnieć, że roślina ta znana jest przede wszystkim naturalnej medycynie chińskiej oraz indyjskiej. Ludność chińska wykorzystuje go ze względu na właściwości tonizujące, z kolei mieszkańcy Indii ze względu na jego działanie uspokajające, moczopędne oraz zwiększające libido.

W Polsce natomiast Buzdyganek naziemny zasłynął przede wszystkim jako główny składnik suplementów diety, wspomagających potencję oraz erekcję u mężczyzn.

Tribulus terrestris to zioło, które stanowi źródło wielu składników odżywczych. Zaliczają się do nich m.in. saponiny, polifenole i indole. Są to związki spowalniające aktywność enzymów, które przetwarzają anaboliczny testosteron. Dzięki takiemu działaniu buzdyganek naziemny zapobiega ginekomastii (przerostowi gruczołów sutkowych u mężczyzn), a także łysieniu, które spowodowane jest podwyższonym poziomem 5 alfa-dihydrotestosteronu (5 alfa DHT).

Ponadto buzdyganek zwiększa aktywność procesu spermatogenezy u mężczyzn oraz owogenezy u kobiet (proces dojrzewania damskich komórek jajowych). Dodatkowo zapobiega stłuszczeniu narządów wewnętrznych oraz łagodzi objawy andropauzy. Cechuje się działaniem pobudzającym niwelując objawy zmęczenia. Buzdyganek wykazuje również właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Zastosowanie Buzdyganka naziemnego

Regularne stosowanie buzdyganku naziemnego wspomaga jakość życia seksualnego poprzez korzystny wpływ na męską erekcję. Ponadto dzięki stosowaniu tego zioła zwiększa się również ilość oraz żywotność plemników. Należy zaznaczyć, że roślina ta wpływa pozytywnie również na płeć damską, ponieważ oddziałuje na proces oogenezy u kobiet.

Buzdyganek działa regenerująco i pobudzająco na organizm. Likwiduje oznaki zmęczenia i senności.

Stosowanie buzdyganka naziemnego zaleca się osobom uprawiającym sport, ponieważ poniekąd może zastąpić on preparaty steroidowe. Dzięki jego suplementacji zwiększa się masa mięśniowa, a także siła fizyczna. Wszystko dlatego, że buzdyganek zwyczajny zwiększa  zdolność do podnoszenia poziomu hormonów anabolicznych, które w legalny sposób pozwalają na korzystanie z tego anabolicznego testosteronu.

Buzdyganek roślinny sprawdzi się w walce z nadciśnieniem oraz obniżeniem poziomu trójglicerydów.

Temat buzdyganku nie powinien być obcy mężczyznom przechodzącym andropauzę. Dzięki stosowaniu go w codziennej diecie blokowane zostają receptory androgenowe zlokalizowane w gruczole krokowym. W efekcie tego dochodzi do zapobiegania stanu zapalnego oraz obrzęku prostaty.

Jak stosować buzdyganek nasienny?

Przyjmowanie buzdyganka zależne jest przede wszystkim od formy w jakiej on występuje oraz od zaleceń jego producenta. Na polskim rynku najbardziej popularne są preparaty występujące pod postacią kapsułek oraz tabletek. Nie zaleca się spożywać go więcej niż 6 gram na dobę. Jeśli chodzi o sportowców przypisuje się im normę 3 gram na dobę. Należy jednak zwracać uwagę na zakupowane suplementy, ponieważ w większości z nich buzdyganek występuje w obecności innych ziół. W takiej sytuacji należy dokładnie przeanalizować ilość buzdyganka w porcji dziennej. Z kolei zioło występujące w postaci sproszkowanej należy łączyć z jogurtem, sokiem herbatą lub wodą.

Działania niepożądane

Ze względu na brak dokładnych badań dotyczących działania buzdyganka naziemnego zaleca się go przede wszystkim osobom dorosłym. Mimo, że nie odnotowano groźnych dla zdrowia lub życia działań niepożądanych nawet w przekroczonej dawce, nie poleca się go stosować przez dzieci, kobiety w ciąży oraz matki karmiące.

Do rzadkich objawów niepożądanych zalicza się:

  • bezsenność
  • nadmierne owłosienie u kobiet
  • długotrwała erekcja
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *