Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

TrójglicerydyTrójglicerydy to cząsteczki tłuszczu pełniące w organizmie człowieka ważną rolę. Dostarczają energii oraz ją magazynują. Współczesny styl życia (niezdrowa dieta, mała aktywność fizyczna stres) sprawia, że nierzadko obserwuje się zbyt wysoki poziom trójglicerydów we krwi, co jest sytuacją poważnie zagrażającą zdrowiu. Warto co jakiś czas wykonywać profilaktyczne badanie krwi, w tym również badanie poziomu trójglicerydów i cholesterolu.

Trójglicerydy – co to?

Trójglicerydy to związki chemiczne, będące jedną z frakcji lipidów. W praktyce odwzorowują zazwyczaj ilość spożywanych tłuszczów, choć mogą być produkowane w pewnych ilościach przez wątrobę. Dostarczają do organizmu energię, są więc jej ważnym źródłem np. dla mięśni czy narządów wewnętrznych. W sytuacjach, gdy wraz z posiłkami nie dostarczymy wymaganej ilości tłuszczów, energia jest pobierana z magazynu trójglicerydów. Trójglicerydy gromadzą się we krwi i w tkance tłuszczowej, dzięki czemu pełnią dodatkowo funkcję termoizolatora, chroniąc przed nadmierną utratą ciepła.

Badanie trójglicerydów

Pomiar stężenia trójglicerydów jest przydatny w diagnostyce i ocenie leczenia dyslipidemii, miażdżycy oraz innych chorób sercowo-naczyniowych. Stanowi składową profilu lipidowego. Badanie warto wykonać również przy podejrzeniu uszkodzenia miąższu wątroby, zapalenia trzustki czy podczas zbyt częstego picia alkoholu. Wskazaniem są też zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego. Rekomenduje się regularne profilaktyczne wykonywanie profilu lipidowego przez każdego człowieka.

Do badani pobiera się surowicę. Pacjent powinien wstawić się do punktu pobrać na czczo. Zwykle już na drugi dzień są gotowe wyniki. Normy są różne, w zależności od laboratorium, zwykle uznaje się jednak, że wartości nie powinny przekraczać 150 mg/dl, a jeszcze lepiej – 100 mg/dl. U kobiet normy są nieco niższe niż u mężczyzn.

Zwiększony poziom trójglicerydów w organizmie

Zbyt wysokie stężenie trójglicerydów jest ważnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia i składową zespołu metabolicznego. Właśnie dlatego przyczynami zwiększonego stężenia trójglicerydów w surowicy są przede wszystkim:

Do chorób, w przebiegu których obserwuje się podwyższony poziom trójglicerydów, zaliczamy również:

U osób niezagrożonych żadnym z powyższych czynników poziom trójglicerydów w surowicy zwykle nie przekracza 100 mg/dl. Gdy pojawia się któryś z tych czynników, poziom ten na ogół wzrasta nawet do 150–199 mg/dl. Hipertrójglicerydemia najczęściej jest spowodowana otyłością brzuszną i małą aktywnością fizyczną. Jeśli stężenie trójglicerydów przekroczy 200 mg/dl, pewne znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne. Ponadto stosowanie doustnych preparatów antykoncepcyjnych i moczopędnych, retinoidów, betaadrenolityków lub glikokortykosteroidów może być powodem wysokiego poziomu triglicerydów w organizmie.

Dieta przy zbyt wysokim poziomie trójglicerydów

Osoby z wysokim poziomem trójglicerydów powinny wdrożyć do swojego życia regularną aktywność fizyczną i postawić na zdrową, zbilansowaną dietę ubogą w tłuszcze trans i zwierzęce. Przy nadwadze i otyłości celem będzie zrzucenie zbędnych kilogramów. Należy zwracać uwagę na ilość przyjmowanych cukrów prostych, także w postaci owoców, ponieważ zwiększają one naturalną produkcję trójglicerydów w organizmie. Dodatkowo należy zrezygnować z alkoholu. Zaleca się komponowanie posiłków na bazie ryb, warzyw, chudego mięsa i węglowodanów złożonych. Warto zdecydować się na suplementację kwasów tłuszczowych Omega-3.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Użarowska M., Surman M., Janik M., Dwie twarze cholesterolu: znaczenie fizjologiczne i udział w patogenezie wybranych schorzeń, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2018.
  2. Szczęch R., Narkiewicz K., Zaburzenia lipidowe, Choroby Serca i Naczyń, 4/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami