Kwas hialuronowy – jakość idzie w parze z ceną

Kwas hialuronowy jakosc idzie w parze z cenaPodobnie jak w przypadku większości innych suplementów, także jeśli chodzi o kwas hialuronowy, cena będzie dobrym pierwszym wskaźnikiem jakości. Wprawdzie wyższa nie jest gwarancją najwyższej skuteczności, ale niska cena z pewnością powinna zapalić światełko ostrzegawcze. Dlaczego tak jest?

Powszechny, ale trudny do uzyskania

Kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji w świecie zwierząt. Teoretycznie, gdyby pozyskiwać go z żółwi, to ludzie mogliby go z powodzeniem stosować. Ten sam związek pojawia się u wszystkich bez małych grup systematycznych, więc powinno być go łatwo uzyskać. Tak jednak nie jest, ponieważ do uzyskania nienaruszonych cząstek kwasu hialuronowego potrzeba specjalnej technologii. Warto bowiem pamiętać, że spora część tanich suplementów składa się w większej części z wody (zawsze stanowi ona sporą część preparatu, ponieważ nie da się jej pozbyć, ale niekiedy jej zawartość to około 99% całego suplementu). Pozyskanie nawet 3-6% kwasu hialuronowego jest dość trudnym zadaniem, a należy wspomnieć, że im czystszy jest preparat, tym większa będzie jego przyswajalność.

Prawidłowe przechowywanie jest ważne

W przypadku kwasu hialuronowego bardzo wąskie jest optimum warunków magazynowych. Związek ten nie może być ani przechłodzony, ani przegrzany, co rodzi pewne problemy już przy taśmie produkcyjnej, a później również w dostawie i w przechowywaniu oraz ekspozycji. Jeśli zamierzasz kupić kwas hialuronowy stojący w aptecznym oknie, nie licz na efekty. Podobnie jeśli opakowanie jest nieszczelne. Jest to dość niestabilny związek, który niewłaściwie przechowywany bezpowrotnie traci swoje funkcje biologiczne.

Uwaga na zanieczyszczenia

Sama woda w preparacie nie jest oczywiście pożądana, ale też nie jest szkodliwa. Natomiast dodatek każdej innej substancji może być traktowany jako potencjalne zagrożenie. Rzecz jasna naturalny kwas hialuronowy nigdy nie będzie miał 100% czystości chemicznej (nawet jako roztwór wodny), ale w tańszych preparatach znajdują się poza tym białka, cukry lub zanieczyszczenia tłuszczowe, a w niektórych suplementach stwierdzono także obecność zanieczyszczeń mineralnych, w tym smarów i nitrozamin. Ponieważ suplementy diety nie podlegają tak ścisłej kontroli jakości jaka obejmuje leki, nie ma sposobu na zabezpieczenie się przed takimi zagrożeniami. Jedyne, co można zrobić, to zaufać dobremu producentowi i jego deklaracjom o rygorystycznej kontroli jakości w ramach zakładu produkcyjnego. Oczywiście nie warto wpadać w panikę, ponieważ zanieczyszczenia, nawet jeśli się pojawią, zwykle są obecne w bardzo małych ilościach i nie będą powodowały skutków ubocznych, natomiast są ludzie, którzy kwas hialuronowy przyjmują latami, co oznacza, że niektóre substancje mogą się kumulować i powodować efekty odsunięte w czasie. Oczywiście utrzymanie wysokiej czystości kosztuje, sama kontrola jakości również, dlatego będzie to widać jaka jest cena kwasu hialuronowego – tani nie może być dobry.

Polecane produkty:

Kolagen + L-karnozyna - zmarszczki to już nie problem!
Magiczne słowo dla zdrowej, pięknej i bez zmarszczek skóry to kolagen. Magazynuje on wodę w organizmie co powoduje, że skóra staje mocna, a przy tym elastyczna
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
2 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *