Spirulina – naturalne źródło białka dla sportowców

Spirulina naturalne źródło białka dla sportowców Białka to związki chemiczne, które w ludzkim organizmie odgrywają przede wszystkim rolę budulcową, choć poza nią również są ważne np. w systemie nerwowym i przekaźnictwie sygnałów, a także jako enzymy i hormony, które regulują praktycznie wszystkie funkcje organizmu.

Problemy z białkami u sportowców

Sportowcy mogą doświadczać niedoborów białka z wielu powodów. Przede wszystkim ich zapotrzebowanie na tę klasę związków jest większe, gdyż pojawia się potrzeba odbudowy większych ilości włókien mięśniowych. Po drugie, część z białek wyprodukowanych w organizmie stanie się niefunkcjonalna w związku ze zwiększonym stresem oksydacyjnym, do którego dochodzi w chwilach podwyższonej aktywności fizycznej. Po trzecie wreszcie – rzadko, bo rzadko, ale jednak może dochodzić do zużywania białek do celów zaopatrzenia w energię w czasie wyczerpujących treningów.

Dlaczego suplementować białka przez Spirulinę

Można kupić stosunkowo tanie odżywki białkowe dla sportowców – zwierają one olbrzymie ilości syntetycznych białek i różnej przyswajalności – niekiedy nawet całkiem niezłej (choć nie wyższej niż z naturalnych źródeł). Problemów jednak wiąże się z tym kilka. Przede wszystkim są to preparaty jednoskładnikowe – dostarczając jednego tylko typu białka, nie można odbudować wielu setek różnych białek potrzebnych organizmowi. Po drugie, samo rozłożenie białka podanego w wysokim stężeniu, jest dla organizmu sporym wyzwaniem, które zwykle wiąże się z nadmiernym obciążeniem trzustki i wątroby. Po trzecie wreszcie, suplementy syntetyczne praktycznie zawsze zawierają pewną części związków szkodliwych lub zbędnych.

Spirulina to algi, które są w niespełna 2/3 swojej suchej masy zbudowane z białek. Zawierają białka zwierzęce, a więc zbudowane także z aminokwasów siarkowych, których normalnie roślinami suplementować się nie da. Poza tym jest to źródło naturalnie złożone. Jakie to ma znaczenie? Spore, bo przyjmując syntetyk, dostarcza się tylko białko. Żadnych witamin, żadnych minerałów, a te okazują się potrzebne, jeśli chodzi o trawienie białek i ich resyntezę. Suplementy ze Spiruliną są więc po prostu kompletne – zawierają wszystkie związki, które są potrzebne, aby białko rozłożyć, przetransportować odzyskane aminokwasy i złożyć z nich sprawnie funkcjonujące białko. Warto też oczywiście pamiętać, że jako organizm żywy również Chlorella zawiera całe mnóstwo różnych białek, a więc i różnych aminokwasów – różnorodność jest znacznie większa niż w przypadku suplementów sztucznych, co pozwala organizmowi lepiej uzupełnić wszystkie niedobory, a nie tylko wybudować masę mięśniową.

W praktyce poza Spiruliną do suplementacji diety sportowej nadaje się jeszcze Chlorella. Wybór między tymi dwoma algami często jest kwestią sporną, ponieważ poszczególne szczepy alg obu tych gatunków dość mocno się od siebie różnią, natomiast w pracach o charakterze badawczym częściej wymienia się jednak Spirulinę jako wydajniejsze źródło białka dla sportowców. Jest to ważna informacja, ponieważ znalezienie wiarygodnych prac naukowych, które zalecałyby przyjmowanie syntetycznych suplementów, jest praktycznie niemożliwe.

Polecane produkty:

Spirulina z chlorellą - naturalne oczyszczenie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, odmładza organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia fizyczną i psychiczną kondycję organizmu, dodaje sił wital
Zobacz tutaj ...
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach
Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na flore fizjologiczną. W bardzo dokładny sposób usuwa toksyny z organizmu.
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *