Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 23 marca 2021

Kapsułki na stawy - kwas hialuronowyKapsułki na stawy mogą się sprawdzić się przy wielu problemach związanych ze stawami. Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej wszechstronnych substancji w organizmie. Dzięki swojej sporej lepkości i higroskopijności stał się on jednym z najważniejszych związków chemicznych w obrębie układu ruchowego. Aby umożliwić ruch w stawach, potrzebna jest nie tylko prawidłowa budowa samego stawu, ale także mocne ścięgna i więzadła.

Kwas hialuronowy w stawach

Stawy buduje przede wszystkim maź stawowa. Jest ona zamknięta w torebce stawowej i dzięki swoim niezwykłym właściwościom pozwala na „ślizganie się” powierzchni stawowych kości pod dużym obciążeniem, ale bez powstawania jakiegokolwiek tarcia. Maź stawowa zbudowana jest z wielu różnych substancji, ale bez kwasu hialuronowego nie mogłaby prawidłowo przenosić obciążeń. To właśnie kwas hialuronowy odpowiada za utrzymania odpowiedniej objętości mazi stawowej – mimo, że wcale nie jest najobficiej występującą substancją w stawach, to właśnie jego zdolności do zatrzymywania wody są tutaj kluczowe.

Kwas hialuronowy jest wydzielany na bieżąco do wnętrza torebek stawowych. To, ile aktualnie znajdzie się go wewnątrz, zależy między innymi od obciążeń, jakie muszą przenosić stawy. Również siły mięśni – te ostatnie z jednej strony bowiem stanowią obciążenie, z drugiej jednak, zgodnie z zasadą akcji i reakcji, mogą stanowić ważny element odciążający stawy. Tak czy inaczej, kwas hialuronowy, dzięki któremu maź stawowa utrzymuje odpowiednią objętość, konsystencję i lepkość, jest bodaj najważniejszą substancją w obrębie stawu.

Kwas hialuronowy w ścięgnach i więzadłach

Dojrzałe ścięgna i więzadła nie zawierają kwasu hialuronowego. Są zbudowane z cząsteczek różnych typów kolagenów, ale kwas hialuronowy jest bardzo potrzebny w miejscach przyczepu ścięgien i więzadeł. Natomiast na całej ich długości w przypadku uszkodzeń mechanicznych, kiedy dochodzi do odbudowy tkanki. W tym przypadku najważniejszą cechą znów okazuje się higroskopijność. Kwas hialuronowy nigdy nie współtworzy struktury ścięgien ani więzadeł, ale odpowiada za stworzenie odpowiedniego środowiska wokół tkanek. Jest go tam zresztą bardzo, bardzo niewiele, ale to w zupełności wystarcza. Warto więc tutaj zaznaczyć, że nawet minimalny niedobór kwasu hialuronowego może to środowisko zaburzyć. Dlatego tabletki z kwasem hialuronowym mogą być przydatne.


Kwas hialuronowy bioalgi


Kapsułki na stawy – jak działa kwas hialuronowy z suplementów?

Kwas hialuronowy jest bardzo konserwatywnym związkiem i teoretycznie niewiele trzeba, aby mógł wchłonąć się z przewodu pokarmowego w całości. Organizm wybiera jednak inne rozwiązanie. Przyjęty z kapsułek na stawy kwas hialuronowy ulega strawieniu, a uzyskane w ten sposób substancje organizm może wykorzystać przy syntezie własnych cząstek w komórkach docelowych. Czyli na przykład w obrębie stawu czy przyczepu mięśnia.

Nie samym kwasem hialuronowym leczy się choroby stawów

Kapsułki na stawy mogą pomóc, jeśli problemem jest zbyt mała objętość mazi stawowej, ale poza tym potrzeba jeszcze wielu innych substancji, które odpowiadają za prawidłową kondycję stawów. Są wśród nich między innymi siarczany, sole wapniowe i magnezowe, inne związki budujące chrząstkę szklistą, w tym chondroityna, a także pierwiastki: wapń, fosfor, miedź i nie tylko. Żaden z tych związków nie jest w stanie sam wyleczyć choroby stawów – praktycznie żadnej. Dotyczy to również kwasu hialuronowego. Jego produkcja zmniejsza się w starszym wieku i wtedy może zajść potrzeba suplementacji, aby uzupełniać jego coraz większe niedobory. Warto jest więc pomyśleć nad utrzymaniem stałego poziomu tego związku w naszym organizmie i sięgnąć po kapsułki na stawy. Mimo, że kwas hialuronowy występuje w niedużej ilość w ciele człowieka to jest on bardzo ważny nie tylko dla naszego układu ruchu, ale również dla skóry. Jednak o tym w kolejnym artykule.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej, Białystok 2014.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  4. Kuciak M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami