Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 5 kwietnia 2022

Jak pozbyć się włosów z nosa?Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się włosów z nosa. Wbrew ogólnemu przekonaniu, zbyt widoczne, wystające włoski z nosa nie są jedynie problemem starszych mężczyzn, choć to właśnie u nich widać je najmocniej. Zjawisko może wystąpić nawet u młodych kobiet. Nie wiadomo, od czego zależy ilość i widoczność włosków w nosie, choć zwykle wskazuje się na czynniki hormonalne (duża ilość androgenów w organizmie).

Czy usuwanie włosów z nosa jest bezpieczne?

Choć widoczne włosy w nosie nie należą do estetycznych, wielu lekarzy i specjalistów nie zaleca ich całkowitego usuwania ze względów zdrowotnych. Włosy w nosie pełnią ważne funkcje, jakimi są filtrowanie wdychanego powietrza, zatrzymywanie pyłów i cząsteczek zanieczyszczeń, a więc utrzymywanie wdychanego powietrza w dużej czystości. Zmniejsza to ryzyko infekcji dróg oddechowych oraz sprawia, że powietrze ma znacznie wyższą jakość. Pozbycie się włosków skutkuje przedostawaniem się zanieczyszczeń prosto do płuc.

Usuwanie włosków wraz z cebulkami sprawia, że w nosie powstaje aerozol zawierający patogenne drobnoustroje. Miejsce wzrostu włoska, niewiele pod nabłonkiem w jamie nosowej, jest siedliskiem bakterii u każdego człowieka. Otworzenie tzw. porów w naskórku sprawia, że bakterie te mogą swobodnie przemieszczać się do dalszych odcinków dróg oddechowych, w tym także do płuc, zwiększając ryzyko różnych infekcji. Dodatkowo włosy w nosie ułatwiają utrzymanie wilgotnego środowiska w jamie nosowej.

Jak pozbyć się włosów z nosa?

Wiedząc już, że całkowite usunięcie włosów z nosa jest niebezpieczne, warto znaleźć metody umożliwiające jednocześnie pozostawienie pewnej długości włosków, jak i zmniejszenie ich widoczności. Jedną z nich jest trymer – precyzyjne urządzenie o niewielkich rozmiarach, które można bezpiecznie umieścić w dziurce od nosa. Na swojej końcówce posiada on nakładkę z funkcją delikatnego przycinania włosków. W efekcie nie wystają one z nosa, nie są widoczne, a mimo tego pełnią swoją funkcję. Dużą zaletą trymerów jest możliwość przycinania tylko tych włosków, które zaburzają naszą estetykę. Reszta pozostaje nietknięta.

Kolejną skuteczną metodą, dającą wieloletnie efekty, jest laserowe usuwanie włosów z nosa. Wadą jest wysoki koszt sesji oraz pewien dyskomfort związany z działaniem lasera. Jego wiązka kierowana jest wyłącznie w miejsce nadmiernego wzrostu włosków, pozostałe zostają nienaruszone.

Jak korzystać z trymera?

Przed użyciem trymera należy dokładnie wydmuchać nos i pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń czy śluzu. Nie zaleca się wykonywania czynności gdy obecny jest katar, lepiej poczekać do jego wyleczenia. Teraz wystarczy tylko stanąć przed lustrem, odchylić głowę do tyłu, dobrze oświetlić wnętrze nozdrzy i przyciąć włoski, które chcemy. Należy przycinać jedynie te najbardziej widoczne, pozostawiając resztę nienaruszoną. Po zakończeniu należy ponownie wydmuchać nos, aby usunąć resztki przyciętych włosków.

Jak nie usuwać włosów z nosa?

Przede wszystkim nie wolno wyrywać włosków z nosa. Wyciąganie pojedynczych włosków pęsetą zwykle kończy się wrastaniem nowych, zapaleniem okołomieszkowym oraz infekcją. Podobnie niebezpieczna jest depilacja woskiem, ponieważ można z łatwością uszkodzić delikatną śluzówkę nosa. Z kolei depilacja kremem wiąże się z wdychaniem oparów, które także negatywnie działają na układ oddechowy.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami