Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 26 września 2023

Puszące się włosyPuszące się włosy to częsty problem zwłaszcza wśród kobiet. Przeważnie wskazuje na uszkodzenie łodyg włosów, co może wiązać się z ich niewłaściwą pielęgnacją czy częstymi stylizacjami z użyciem wysokich temperatur. W wielu przypadkach wystarczą domowe metody, aby ujarzmić zbyt puszące się, suche włosy.

Puszące się włosy – przyczyny

Najczęściej włosy puszą się wskutek:

 • zabiegów chemicznych, takich jak np. farbowanie czy rozjaśnianie włosów;
 • wysokiej wilgotności powietrza;
 • stosowania odżywek humektantowych w deszczowe lub wilgotne dni;
 • suchego powietrza;
 • niewłaściwej pielęgnacji;
 • częstego stosowania silnie oczyszczających szamponów.

Niewłaściwa pielęgnacja odnosi się natomiast do braku aplikowania odżywek po umyciu włosów, niedostatecznego nawilżenia włosów czy nawet korzystania z szamponów źle dobranych do potrzeb włosów. Czynnikiem ryzyka jest także energiczne wycieranie włosów ręcznikiem po ich umyciu czy chodzenie spać z mokrymi włosami. Warto przy tym pamiętać, że włosy wysokoporowate oraz naturalnie kręcone są bardziej podatne na puszenie się.

Puszące się włosy – jak wyglądają

Puszące się włosy są charakterystyczne i łatwe w określeniu. Krótsze włoski odstają na całej długości, a pojedyncze pasma nie przylegają do siebie. Pomiędzy włosami tworzą się przestrzenie, a łodygi mają tendencję do pochłaniania wilgoci z otoczenia. Takie włosy mogą się elektryzować i są niesforne podczas stylizacji. Z pewnością nie przypominają gładkiej, lśniącej i zdrowej fali, tak typowej np. dla włosów niskoporowatych czy zadbanych.

Domowe sposoby na puszące się włosy

O puszące się włosy należy zadbać kompleksowo – od wewnątrz i od zewnątrz. W pierwszej kolejności sprawdź, czy wypijasz dziennie przynajmniej 1,5 l wody i czy Twoja dieta jest urozmaicona. Powinna dostarczać wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla zdrowych włosów. Następnie zdecyduj się na świadomą suplementację. W przypadku puszących się włosów najlepiej sprawdza się kwas hialuronowy, cynk, biotyna (a nawet cały kompleks witamin z grupy B) oraz krzem. Następnie zwróć uwagę na pielęgnację takich włosów.

1. Pozbądź się rozdwajających końcówek

Włosy mogą puszyć się na całej swojej długości lub wyłącznie na końcach. Bez względu na to, rozdwajające się końcówki wymagają usunięcia. Najlepiej udać się do fryzjera, który oceni, do jakiego poziomu włosy się rozdwajają, po czym skróci je do wymaganego miejsca (tuż nad poziomem rozdwajania). Nie obcinaj włosów samodzielnie w domu – klasyczne nożyczki nie tną ich, lecz miażdżą końcówki, przez co w krótkim czasie Twój problem powróci.

2. Wybór właściwych kosmetyków

Dobierz kosmetyki do potrzeb swoich włosów. Zacznij od szamponu – musi on pielęgnować skórę głowy, a nie włosy. Sporym błędem jest np. kupowanie szamponu do włosów suchych, nie sprawdzając potrzeb skóry głowy. Może się okazać, że skóra głowy ma tendencję do przetłuszczania się, taki szampon będzie więc przynosił efekty przeciwne do oczekiwanych. Po każdym umyciu stosuj odżywkę – ona powinna być już dobrana do potrzeb włosów, nie nakładaj jej na skórę głowy. W deszczowe dni unikaj odżywek humektantowych, ponieważ wiążą one wilgoć i mogą nasilać puszenie się włosów. Na początek sięgnij po odżywki proteinowe, to właśnie tego składnika najczęściej brakuje puszącym się włosom. Raz w tygodniu stosuj maski nawilżające. Możesz również posiłkować się olejowaniem włosów, jednak zawsze dobieraj olej do porowatości włosów.

3. Odpowiednia pielęgnacja

Równie ważne są zasady świadomej pielęgnacji puszących się włosów:

 • nie pocieraj włosów ręcznikiem po umyciu;
 • nie susz włosów gorącym strumieniem powietrza, unikaj częstych stylizacji z wykorzystaniem wysokich temperatur;
 • na koniec mycia włosów polej je chłodną wodą, aby domknąć łuski;
 • unikaj przesuszania włosów, np. opalania się bez kapelusza;
 • wymień poszewkę w swojej poduszce na taką, która jest wykonana z naturalnych materiałów.

Warto również skorzystać z profesjonalnych zabiegów fryzjerskich, które potrafią ujarzmić najbardziej niesforne, puszące się włosy. Do polecanych zabiegów zaliczamy np. keratynowe prostowanie włosów czy sauna parowa na włosy.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
 2. Klowan M., Włosy w świetnej formie przez cały rok. Proteiny, humektanty i reszta potworów, Wydawnictwo Pascal, 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami