Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 października 2020

SuplementacjaNaturalna suplementacja to nierzadko część naszej diety, ale powinna być stosowana z rozwagą. Pomimo iż środki naturalne, suplementy diety oraz zioła zostały wielokrotnie przebadane. Oczywistym jest, że potrafią znacznie poprawić zdrowie, jednak powinniśmy uważać przy ich stosowaniu, a także szczególną uwagę zwracać na źródło ich pochodzenia.

Kto powinien zachować ostrożność?

Ze względów bezpieczeństwa, niektóre grupy konsumentów powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie suplementacji diety. Są to zwłaszcza osoby, które:

  • chcą zastąpić konwencjonalną medycynę suplementami diety;
  • biorą lekarstwa;
  • są w ciąży, bądź planują mieć dziecko;
  • chcą podawać suplementy także swoim dzieciom.

To istotne, ponieważ niektóre składniki suplementów, nawet te naturalne, mogą wchodzić w interakcje ze stosowanymi już lekami, przykładowo osłabiając ich działanie lub powodować efekty uboczne. W przypadku dzieci suplementacja niektórych składników może zaburzać przyswajanie cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Z kolei w przypadku kobiet w ciąży niektóre suplementy (szczególnie zioła) mogą wpływać na mięśniówkę macicy, w efekcie zwiększający ryzyko poronienia.

Suplementacja – na co uważać?

Pamiętajmy o tym żeby nie przekraczać zalecanych dawek, jeżeli na opakowaniu wyraźnie jest to zaznaczone. Jeżeli podczas suplementacji wystąpią niepożądane skutki uboczne, należy zaprzestać ich stosowania i skontaktować się z lekarzem. Uważajmy na to co bierzemy. Niektóre z suplementów diety mogą wchodzić w interakcje z lekami, zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Na przykład popularny korzeń żeń-szenia potęguje efekty używania kofeiny, co może być niepożądanym skutkiem.

Starajmy się być odrobinę krytycznym wobec reklam. Nie dajmy się nabierać na każde hasło, które znajduje się na opakowaniu. Chodzi tu o stwierdzenia w stylu – „wyleczy choroby”. Suplementy to dodatki mające na celu uzupełnić niedobory witamin, minerałów i innych substancji odżywczych, wpływając na ogólną poprawę zdrowia. Tym właśnie różnią się od leków, których zadaniem jest leczyć choroby. Nie znaczy to jednak, że nie zdarzają się przypadki wyleczenia po stosowaniu suplementów diety. Ważnym jest jednak, aby nie traktować suplementu jak lekarstwa i nie wierzyć w takie zapewnienia marketingowców.

Kupując produkty nieznanej nam firmy, sprawdźmy jaka jest jej pozycja na rynku, jaka jest o niej opinia, a także czy posiada niezbędne zezwolenia. W przeszłości, zwłaszcza w innych krajach świata zdarzało się, że niewielkie firmy farmaceutyczne zaniedbywały badania nad swoimi produktami i wypuszczały na rynek produkty niepewne, o niezbadanym do końca działaniu.

Podsumowanie

Stosujmy suplementy, lecz z rozwagą. Z pewnością są one bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy brakuje nam składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby czerpać jak największe korzyści z suplementacji.

Bibliografia

  1. Makowska-Donajska M., Hirnie L., Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 4/2017.
  2. Stoś K., Wierzejska R., Siuba-Strzelińska M., Suplementy diety – czy potrzebujesz?, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2019.
  3. Stępień K., Niewiarowski J., Harasimiuk A., Powszechność suplementów diety a zagrożenia związane z ich stosowaniem, Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego WUM, 9/2019.
Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami