Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 3 września 2021

Olejowanie włosówOlejowanie włosów to bardzo popularna metoda poprawiająca ich ogólną kondycję. Wbrew pozorom nie jest jednak taka prosta – źle wykonana może skutkować tłustymi, sklejonymi włosami nawet po ich umyciu. Niezwykle ważny jest również dobór odpowiedniego olejku, ponieważ współcześnie ich wybór jest ogromny. Podpowiadamy, jak bezpiecznie i efektywnie olejować włosy.

 

Jaki olejek do włosów wybrać?

Obecnie za najlepszą metodę wyboru olejku do włosów uznaje się wcześniejsze określenie ich porowatości. Włosy niskoporowate są naturalnie gładkie, sprężyste i nawilżone. Rzadko się puszą i elektryzują, nie wykazując przy tym tendencji do utraty nawilżenia. Przykładem są mieszkanki krajów azjatyckich, których włosy naturalnie spływają grubymi, silnymi pasmami po plecach. Takie włosy – mimo swoich zalet – również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Warto więc stosować np.:

Włosy wysokoporowate mają dużą skłonność do wysychania, puszenia się i elektryzowania. Źle się układają, a rana „odstają” w każdym kierunku. Wymagają natłuszczenia i regeneracji, świetnie sprawdzą się więc oleje:

Należy pamiętać, że włosy wysokoporowate zazwyczaj nie lubią olejów nasyconych, takich jak np.: olej kokosowy czy masło shea. Z kolei olejek rycynowy może je dodatkowo wysuszać. Na końcu należy omówić włosy średnioporowate, które łączą w sobie cechy obydwu poprzednich rodzajów włosów. Do ich pielęgnacji najlepiej wybrać oleje jednonasycone półwnikające, czyli:

Odpowiedni dobór oleju do włosów jest połową sukcesu.

Jak wykonać olejowanie włosów?

W pierwszej kolejności przygotuj odpowiednią ilość olejku. Zwykle wystarczy łyżka lub dwie, jednak ilość ta jest zależna od grubości i długości włosów. Oczywiście im są krótsze i cieńsze, tym mniej produktu potrzebują. Włosy mają być jedynie delikatnie pokryte olejem, nie mogą nim opływać. Jeśli wszystko jest przygotowane, można przejść do zabiegu. Ale i tutaj mamy duży wybór – nie ma jednej, określonej metody olejowania włosów.

Olejowanie włosów na sucho

Zdecydowanie najpopularniejsza metoda. Polega na nałożeniu olejku na suche, nieumyte jeszcze włosy zwykle od nasady, aż po końce. W niektórych sytuacjach wskazane jest także olejowanie skóry głowy, co należy wykonać delikatnymi ruchami masującymi. Następnie dobrze jest związać włosy w dość luźny warkocz lub koczek i podgrzać suszarką do włosów. Wyższe temperatury zwiększają aktywność oleju. Minimalny czas utrzymywania olejku na włosach wynosi 30 minut, jednak zaleca się przedział 2-2,5 godzinny. Jeśli jednak olej został nałożony również na skórę głowy, najlepiej zmyć go po 1,5 godzinie.

Olejowanie włosów na mokro

To dobra metoda dla włosów wyjątkowo suchych i zniszczonych. Polega na nałożeniu olejku na zwilżone (nie umyte) włosy i pozostawieniu jak w powyższym przypadku. Tutaj można „poszaleć”. Przykładowo, zamiast zwilżać włosy zwykłą wodą można użyć do tego wody różanej w sprayu.

Olejowanie na odżywkę

Istnieje kilka technik olejowania na odżywkę. Najczęściej olejek dodaje się do odżywki, dokładnie miesza i nakłada całość na włosy, pozostawiając na 2 godziny. Innym sposobem jest nałożenie najpierw odżywki, a później olejku – bądź odwrotnie. Bez względu na wariant włosy należy umieścić pod foliowym czepkiem i umyć po około pół godzinie.

Jak zmyć olej z włosów?

Najskuteczniejsza metoda zmywania olejku z włosów polega na emulgowaniu, czyli nałożeniu odżywki lub maski do włosów, która wejdzie w interakcję z olejkiem. Dzięki temu będzie można sprawnie i szybko pozbyć się go z włosów, nawet nie posiadając większych umiejętności w tym zakresie. Metodę emulgowania można przedstawić w kilku krokach:

  • spłucz olej ciepłą wodą i zaczekaj, aż jej nadmiar ścieknie;
  • nałóż na włosy wybraną odżywkę lub maskę;
  • pozostaw kosmetyk na włosach przez około 20-30 minut;
  • zmyj odżywkę;
  • umyj włosy delikatnym szamponem.

Jeśli chcemy umyć włosy z olejku bezpośrednio po olejowaniu, często okaże się to niewystarczające. Szczególnie, jeśli stosujemy delikatne szampony bez SLS i innych, agresywnych środków myjących.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pawłowska N., Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki.
  2. Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami