Letnia wyprzedaż
Letnia wyprzedaż

Aktualizacja: 7 lutego 2021

Chlorella lekiem na trudne czasyChlorella staje się coraz popularniejszym suplementem. XXI wiek nie jest zdecydowanie najlepszym czasem do życia: rosnące zanieczyszczenie, stres, pęd ku karierze i ciągły wyścig szczurów, dominacja pieniądza, coraz mnie okazji do obcowania z naturą. Wszystko może być powodem poważnych chorób w zasadzie wszystkich układów, jakie składają się na ludzki organizm. Jakoś trzeba się więc przed nimi obronić, ale nie jest to wcale łatwe.

Stres i jego przyczyna

Stres to tak naprawdę sytuacja, w której uruchamiają się pewne mechanizmy obronne, a w zasadzie przygotowujące nas do zmierzenia się z wyzwaniami. Obecność zjawiska „stresu” nie jest dla ludzi niczym nowym. Natomiast pod względem siły, częstotliwości i typu, bodźce stresowe, z jakimi musimy obecnie walczyć, nie mają precedensu w historii gatunku. Brzmi abstrakcyjnie? Owszem, ale tak właśnie jest. Dawno temu bodźcem stresowym mogła być walka z drapieżnikiem albo polowanie na dużą zwierzynę. Były to sytuacje częstotliwe, a nie stany. Dziś stres jest stanem, a nie chwilą. Wszystko od rana może powodować stres: zbyt późno wstajesz, spóźniasz się do pracy, realizujesz niemożliwe zadania w terminach nierealnych, utrzymujesz zdecydowanie przerośnięty dom i zbyt późno kładziesz się spać. Może tego nie czujesz, ale Twój organizm ma problem. Jeden ze sposobów walki z długotrwałym stresem to wydzielanie pewnego hormonu – kortyzolu, który działa podobnie do adrenaliny, ale jego działanie jest rozciągnięte w czasie. Niestety, wysokie stężenie tej substancji jest dla organizmu szkodliwe. Dlatego właśnie stres może zabijać i robi to coraz częściej.

Zobacz również: Jedzenie ze stresu.

Gdzie jest miejsce na suplementy?

Wydaje się, że suplementy diety to nie jest narzędzie wystarczająco silne, aby zwalczyć ciągły stres. To wrażenie jest słuszne, bo walka ze stresem jest walką psychologiczną. Natomiast suplementy takie jak Chlorella mają tu inne zadanie: chronią organizm przed stratami fizycznymi. Chlorella na przykład pomaga chronić ściany żołądka, które w sytuacji stresowej są narażone na owrzodzenia. Chlorella też przyspiesza regenerację wielu narządów. Przede wszystkim jednak ma jedną funkcję, której nie ma żaden inny składnik zrównoważonej diety. Chelatuje metale ciężkie i pozwala je usunąć z organizmu.

W dzisiejszym świecie metali ciężkich wszędzie jest mnóstwo. Może i nie ma ołowiu, bo ten pochodził głównie z benzyn, ale problemu kadmu czy rtęci są cały czas aktualne. Metale te są bardzo silnymi truciznami. Działają dopiero w pewnych stężeniach progowych, a więc jeśli odpowiednia ich ilość zgromadzi się w ludzkich tkankach. Cały problem polega na tym, że ewolucja nie musiała sobie wcześniej radzić z problemem kumulujących się metali ciężkich. Nie mamy więc żadnego mechanizmu, który pozwalałby je z organizmu usunąć, jeśli już raz gdzieś się wbudowały. Chlorella i kilka innych alg, w tym często stosowana jako suplement Spirulina, mają takie mechanizmy i przyjmowanie suplementów z tych glonów pozwala na ich wykorzystanie również u ludzi. Efekt jest taki, że metale ciężkie – choć oczywiście nie wszystkie i nie od razu – są usuwane z tkanek organizmu. W efekcie przestają stwarzać zagrożenie.

Drugi problem zanieczyszczeń

Jednym z najgorszych wrogów zdrowia jest zanieczyszczone powietrze. Nie chodzi tu nawet o zanieczyszczenia pyłowe, bo na te nie da się nic poradzić nawet najlepszą dietą, ale choćby tlenek i dwutlenek węgla. Wprawdzie w ujęciu statystycznym ich ilość w atmosferze nie zmienia się drastycznie. Jednak gdyby spojrzeć na to, jak nawet niewielkie zmiany wpływają na skład krwi, to problem robi się poważny. Otóż tlenek węgla, którego stężenie w powietrzu wzrosło w ostatnich kilkudziesięciu latach dość wyraźnie, trwale uszkadza krwinki i powoduje, że nie mogą one przenosić tlenu. Efekt? Mimo że krwi mamy stale tyle samo, możliwości przenoszenia tlenu do miejsc przeznaczenia są coraz mniejsze. Chlorella przyspiesza odbudowę czerwonych krwinek – statystycznie żyją one od 90 do 120 dni, ale ich produkcja jest mniej więcej stała. Zażywanie odpowiednich suplementów przyspiesza odtruwanie krwi, czyli usuwanie zużytych krwinek, a produkcja wzrasta wówczas samoczynnie. Okazuje się więc, że pewne suplementy diety mogą zrobić naprawdę wiele dla naszego zdrowia.

Zobacz również: Chlorella – korzyści dla zdrowia i skuteczna walka ze smogiem.

Podsumowanie

Chlorella to suplement bardzo wszechstronny i jeszcze sto lat temu połowa jego funkcji byłaby nieznana. Nie dlatego, że nie istniały odpowiednie narzędzia analityczne, ale dlatego, że nie istniały nawet problemy, które dziś rozwiązujemy przez odpowiednią suplementację diety. Warto walczyć z problemami XXI wieku prostym i skutecznym sposobem. Odżywiając się właściwie i podbudowując dietę doskonałymi suplementami, do których bez wątpienia należą wybrane algi.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Czerwonka A., Kaławaj K., Sławińska-Brych A., Lemieszek M., Bartnik M., Wojtanowski K., Zdzisińska B., Rzeski W., Anticancer effect of the water extract of a commercial Spirulina (Arthrospira platensis) product on the human lung cancer A549 cell line, Biomedicine&Pharmacotherapy, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2016.
  3. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2018
  4. Szołtysek K., Dziuba S., Właściwości funkcjonalne żywności ekologicznej, Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering, 2/2006.
  5. Krasnowska G., Sikora T., Suplementy diety a bezpieczeństwo konsumenta, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami