Kolagen do picia
Kolagen do picia

AdrenalinaAdrenalina to hormon należący do biogennych amin katecholowych i wraz z noradrenaliną jest syntezowana przez rdzeń nadnerczy. Ma bardzo duże znaczenie w regulacji nastroju i uwagi w okresie czuwania, a także w podtrzymywaniu cyklu sen-czuwanie.

Gruczoły nadnerczowe

Gruczoły nadnerczowe (inna nazwa: nadnercza, łac. glandula adrenalis) to dwa płaskie twory umiejscowione na górnych powierzchniach każdej nerki. Są obficie ukrwione, gdyż w ciągu minuty przepływa przez nie 5 razy więcej krwi, niż wynosi ich własna objętość.

Nadnercze składa się z:

 • części zewnętrznej – kora nadnercza;
 • części wewnętrznej – rdzeń nadnercza.

Należy wiedzieć, że nadnercza należą do narządów, bez których życie ustroju jest niemożliwe. Część rdzeniowa nadnerczy jest w istocie dokrewnym odpowiednikiem układu nerwowego współczulnego.

Synteza adrenaliny

Adrenalina powstaje w cyklu przemian z aminokwasu fenyloalaniny poprzez tyrozynę, DOPA, dopaminę i noradrenalinę. Jest syntezowana i magazynowana w pęcherzykach, w komórkach rdzenia gruczołu nadnerczowego. Cały proces składa się z 5 etapów.

Wydzielanie adrenaliny

Silne emocje, znaczny wysiłek fizyczny, utrata krwi, oziębienie całego ciała wywołują wydzielanie adrenaliny (oraz noradrenaliny) przez rdzeń nadnerczy. Impulsy z kory mózgu i układu brzeżnego (układu limbicznego) biegną przez podwzgórze i most do części piersiowej rdzenia kręgowego, gdzie znajdują się neurony wysyłające w nerwach trzewnych włókna eferentne do rdzenia gruczołów nadnerczowych.
W czasie pobudzenia komórki pęcherzyki stykają się od wewnątrz z błoną komórkową, pękają, a ich treść zostaje usunięta na zewnątrz. Wydzielanie adrenaliny polega zatem na egzocytozie. Następnie puste pęcherzyki zamykają się i odsuwają od błony komórkowej. Następuje ponowne ich wypełnienie hormonem. Miejscem uwalniania adrenaliny są współczulne zakończenia zazwojowe. Czynnikiem bezpośrednio pobudzającym komórki rdzenia do wydzielania adrenaliny jest acetylocholinaneuroprzekaźnik uwalniany na zakończeniach przedzwojowych włókien współczulnych.

Adrenalina – funkcje

Ważniejsze funkcje katecholamin, w tym adrenaliny, prezentują się następująco:

 • zwiększanie częstości i siły skurczów mięśnia sercowego;
 • skurcz naczyń krwionośnych;
 • zwiększenie wydzielania potu i skurcz mięśni przywłosowych;
 • rozszerzenie oskrzelików, co wspomaga oddychanie;
 • pobudzenie uwalniania reniny;
 • zahamowanie agregacji płytek krwi;
 • rozszerzanie źrenic;
 • zahamowanie pewnych funkcji drugorzędnych, jak np. sekrecji i motoryki żołądkowej;
 • zwiększanie rozpadu glikogenu w mięśniach celem dostarczenia glukozy do wytwarzania energii.

Ponadto adrenalina bierze udział w regulacji licznych procesów metabolicznych. Powoduje stymulację lipolizy komórek tłuszczowych, co dostarcza kwasów tłuszczowych jako materiału energetycznego dla wielu tkanek, a także wspomaga oszczędzanie kurczących się zapasów glukozy. Może zwiększyć nawet o 15% podstawowy metabolizm poprzez pobudzenie procesów termogennych.

Zobacz także: Termogeneza.

W przypadku działania na układ hormonalny, adrenalina pobudza wydzielanie glukagonu i hamuje uwalnianie insuliny. Dodatkowo powoduje intensyfikację uwalniania hormonów tarczycy, czyli kalcytoniny i parathormonu.

Układ adrenergiczny

Układ adrenergiczny nazwano układem pracy i walki. Adrenalina, jako hormon rdzenia nadnerczy, jest mobilizowana w sytuacjach stresu, takich jak zagrożenie życia, zimno, hipoglikemia czy wysiłek fizyczny. Należy wiedzieć, że stężenie adrenaliny zmniejsza się w czasie snu, natomiast nieznaczna ilość tego hormonu (około 5%) zostaje wydalona z organizmu w postaci niezmienionej wraz z moczem.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Gołąb B., Traczyk W., Anatomia i fizjologia człowieka, Wydawnictwo Ośrodek Doradztwa i Szkolenia Jaktorów, Jaktorów 1997.
 2. Michajlik A., Anatomia i fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
 3. Brzozowski T., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
 4. Górski J., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami