Aktualizacja: 29 września 2020

Powody, dla ktorych warto przyjmowac alge ChlorellaChlorella obok Spiruliny jest najpopularniejszym rodzajem alg w dietetyce i suplementacji. Choć preparaty z obu tych roślin są bardzo wszechstronne, główna siła ich działania idzie w nieco innych kierunkach.

Chlorella dla równowagi

O algach z rodzaju Spirulina mówi się przede wszystkim w kontekście ciała. Chlorella natomiast oprócz tego, ma również bardzo duży wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, a pośrednio i na samopoczucie. Oczywiście nie można pominąć jej wpływu na gospodarkę elektrolitową czy jonową, ale różnica między tymi dwoma najpopularniejszymi rodzajami alg polega właśnie na oddziaływaniu na komórki nerwowe.

Chlorella zapewnia równowagę między jonami. To ważne, ponieważ ich transport z krwi do komórek zwykle odbywa się na zasadzie pompy sprzężonej. Kiedy jedne jony trafiają do wnętrza komórki, inne muszą zostać z niej usunięte. Zachwianie dość subtelnej równowagi stężeń może prowadzić do upośledzenia funkcji dużych grup komórek. Szczególnie aktywne są pompy jonowe w komórkach nerkowych. One pierwsze reagują na problemy z transportem lub zachwianie równowagi elektrolitowej, a to owocuje zmianą pobudliwości, a w ostateczności nawet apoptozą biernych neuronów, czyli śmiercią komórek nerwowych.

Wzmocnienie na bazie Chlorella

Chlorella jest pod względem składu jeszcze bardziej skomplikowana niż Spirulina. Wiele z zawartych w komórkach tej algi substancji jest niezbędnych w procesach reakcji odporności swoistej, a konkretnie na wczesnych stadiach, kiedy przygotowywana jest odpowiedź organizmu na zagrożenie. Pomijając witaminy, udział w procesach obronnych mają również enzymy ochronne i zapobiegające działaniu wolnych rodników, które są w stanie osłabić odpowiedź organizmu.
Suplementacja Chlorella pozwala na łagodzenie skutków infekcji, ponieważ organizm jest w stanie wyższej gotowości bez wykorzystywania własnych zasobów. Oczywiście nie w przypadku każdej substancji można zebrać w organizmie jej zapas – tak jest w przypadku witaminy C, której nadmiar jest natychmiast usuwany z moczem. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby suplementację planować w sposób umożliwiający utrzymanie stale odpowiednio wysokiego poziomu wszystkich substancji, jednak bez przekraczania fizjologicznych stężeń, co bardzo obciążałoby wątrobę i nerki.

Oczyszczanie algami

Chlorella ma tę niezwykłą właściwość, że przyspiesza usuwanie zanieczyszczeń z organizmu. Mechanizm ten jest w istocie dość skomplikowany, choć bazuje na podstawowych prawach chemii fizycznej. Dość powiedzieć, że dzięki wybranym związkom występującym w komórkach Chlorella detoksykowane są niektóre związki z grupy fenoli, szkodliwych estrów, a także metale ciężkie i wybrane jony występujące w nadmiarze, na przykład kationy sodowe Na+.

Podsumowanie

Chlorella jest suplementem wszechstronnym. Siła tej algi polega na skomplikowanym składzie, który pozwala regulować najbardziej podstawowe procesy zachodzące w organizmie. Dzięki temu właśnie jest to jeden z najchętniej wybieranych suplementów – bardzo uniwersalny, wszechstronny, a także bez skutków ubocznych, jeśli przyjmowany jest zgodnie z zaleceniami dietetyka lub lekarza. Jest to więc jeden z tych suplementów, w które warto się zaopatrzyć i którym można zaufać.

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...