Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 czerwca 2021

Zmarszczki palacza – jak się ich pozbyć?Zmarszczki palacza mają specyficzną budowę i najczęściej są następstwem wycofania wody ze skóry. To oznacza, że teoretycznie sposób na ich usunięcie powinien być prosty. Wystarczy zmusić wodę do zatrzymania się w obrębie skóry. Praktyka jednak pokazuje, że nie jest to sprawa łatwa.

Najpierw kwas hialuronowy

Zacznijmy od tego, że wodę do skóry dostarcza się nie tyle pijąc, ile metabolizując. Jest to tak zwana woda metaboliczna, efekt uboczny procesu spalania cukrów lub tłuszczów, które stanowią surowiec energetyczny dla organizmu. Sama woda jednak nie wystarcza, ponieważ nie występuje ona w postaci wolnej w przestrzeni międzykomórkowej, a i w komórkach wyjątkowo rzadko. Związkiem odpowiedzialnym za jej związanie jest kwas hialuronowy, dlatego to jego suplementacja jest niezbędna. Ponieważ ilość wody metabolicznej jest stałą, należy usprawnić mechanizm jej wiązania. Tutaj jednak pojawia się problem.

Trzeba rzucić palenie papierosów

Dym tytoniowy zawiera cała gamę związków o szkodliwym działaniu. Niektóre z nich – wolne rodniki i pochodne nikotyny – mogą skutecznie blokować aparat syntezy kwasu hialuronowego. Jest więc możliwa sytuacja, w której są dostępne wszystkie substraty do reakcji, ale „fabryka” jest wyłączona, bo usuwa śmieci dostające się do komórki po spaleniu każdego papierosa. Złe wieści są też takie, że wiele z tych szkodliwych substancji pozostaje obecnych także w dymie z e-papierosów. Nie wystarczy więc przesiadka ze zwykłych papierosów na elektroniczne. Palenie trzeba po prostu rzucić.

Zobacz również: Jak palenie wpływa na cerę?

Co jeśli nie rzucę?

Kwas hialuronowy, najlepiej w postaci kapsułek, bo taki jest najbardziej przyswajalny, może nie wystarczyć. Palenie jest czynnikiem, który nieustannie przyczynia się do pogorszenia wyglądu skóry. Zatem suplementacja musiałaby nie tylko wyrównać jego negatywny wpływ, ale i go przebić, a to trudne. Zwłaszcza jeśli ilość dziennie wypalanych papierosów przekracza 13. Do wyrównania takiej porcji toksyn wymagana jest maksymalna zalecana dzienna dawka kwasu hialuronowego.


Kwas hialuronowy bioalgi


Zmarszczki palacza można zredukować, a także spowolnić powstawanie nowych. Jednak całkowite ich wyrównanie często jest niemożliwe, ponieważ już kilka lat nałogu nieodwracalnie uszkadza aparat syntetyczny komórek nabłonkowych. Tabletki z kwasem hialuronowym pozwalają w dużej mierze usunąć defekty kosmetyczne, natomiast w przypadku palaczy skóra cierpi z powodu różnych problemów. Poza utratą jędrności i elastyczności są to:

Niestety nie na wszystkie te problemy lekarstwem jest kwas hialuronowy w tabletkach. Choć pozwala on zredukować płytsze zmarszczki, aktywny palacz w krótkim czasie dostarczy do organizmu substancje, które przerwą korzystne działanie kwasu hialuronowego.

Dlaczego kwas hialuronowy w tabletkach na zmarszczki palacza?

Jeśli suplementacja, to najlepiej tabletkami, ponieważ charakteryzują się większą dostępnością biologiczną niż inne formy tego związku. Działa szybciej i skuteczniej od wstrzykiwania kwasu hialuronowego. Oczywiście trzeba też zwrócić uwagę na samą jakość preparatu. W przypadku palaczy zakup kiepskiego kwasu nie pozwoli na osiągnięcie pożądanego efektu. Ważne jest też, aby był on pozyskiwany z naturalnej fermentacji roślinnej, a nie (jak to bywa w tanich preparatach) z grzebieni koguta.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sałata-Nowak J., Flislak I., Chodynicka B., Wpływ dymu tytoniowego na skórę, Przegląd Dermatologiczny, 97/2010.
  2. Banasiak E., Zasady pielęgnacji skóry osób narażonych na nikotynę, Kosmetologia Estetyczna, 3/2015.
  3. Arct J., Wrońska L., Pytkowska K., Wpływ dymu tytoniowego na skórę, Polish Journal of Cosmetology, 21/2018.
  4. Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej, Białystok 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami