Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 4 marca 2022

Jak palenie wpływa na cerę?Palenie papierosów nie tylko negatywnie wpływa na nasze zdrowie, ale również niekorzystnie odbija się na kondycji naszej skóry. Regularne palenie nie pozwoli nawet cieszyć się efektami różnorakich zabiegów kosmetycznych. Przyjrzyjmy się więc bliżej jak jak palenie wpływa na cerę oraz wygląd naszej skóry.

Nie od dziś wiemy, że palenie papierosów negatywnie wpływa na naszą urodę. Będąc stałym palaczem możemy doprowadzić skórę do takiego stanu, że nawet zabiegi w gabinecie kosmetycznym nie wiele mogą nam pomóc. Dzieje się tak dlatego, że obecna w papierosach nikotyna i inne związki smolisty potrafią w znacznym stopniu przyspieszyć procesy starzenia się skóry.

Dodatkowo podczas palenia wytwarzane są olbrzymie ilości wolnych rodników, które jak wiemy również mają bardzo duży wpływ na nasz wygląd. Są one największym wrogiem młodości. Warto zaznaczyć, że używki w postaci papierosów powodują m.in. mocne wysuszenie skóry, zatykanie się porów, a także prowadzą do zwiększonego ryzyka pojawienia się trądziku pospolitego.

Jak palenie wpływa na cerę?

Zazwyczaj pierwsze oznaki starzenia się skóry widoczne są w okolicach 30-35 roku życia. Jednak w sytuacji kiedy palimy papierosy proces ten może nastąpić znacznie szybciej. Główną przyczyną prowadzącą do starzenia się skóry u osób palących jest hydroksylacja estradiolu. Proces ten obniża poziom estrogenów – hormonów odpowiedzialnych za ogólny wygląd włosów, skóry i paznokci. W efekcie skóra staje się sucha, a włosy i paznokcie kruche i łamliwe.

Co istotne, skóra robi się również bardziej wrażliwa, przez co trudniejsza jest w pielęgnacji, zarówno domowej jak i profesjonalnej. Mówi się wówczas o tzw. skórze palacza. Jej cechą charakterystyczną są zmarszczki wokół ust nazywane zmarszczkami palacza oraz zmarszczki mimiczne zlokalizowane wokół oczu, nieco płytsze, biegnące wzdłuż policzków. Dzieje się tak poprzez słabsze ukrwienie skóry i jednoczesne niedotlenienie czego rezultatem są zaburzenia w syntezie kolagenu oraz spadek aktywności skóry właściwej.

Palenie papierosów może wywołać też na naszej skórze teleangiektazje. Są to trwale rozszerzone naczynia krwionośne, zlokalizowane na twarzy . Najczęściej występują na skrzydełkach nosa, brodzie oraz policzkach.

W wyniku działania toksycznych związków smolistych zawartych w papierosach, na skórze pojawić się mogą liczne przebarwienia. Skóra twarzy wyraźnie zmienia swój ogólny koloryt na nieco bardziej szary oraz ziemisty. Uwydatniają się również rozszerzone pory skóry. Zauważyć można też pierwsze objawy trądziku pospolitego, a nawet łuszczycy. Zwiększa się potliwość skóry oraz produkcja sebum, które stanowi jedną z przyczyn rozwoju trądziku. Nie jest to jednak widoczne od razu. Zmiany rozwijają się bardzo powoli i stopniowo. Dodatkowo bardzo często u osób palących spotykane są trudności w gojeniu się ran oraz obecnych na skórze stanów zapalnych.

Jak zminimalizować oznaki palenia papierosów?

Tak naprawdę żaden kosmetyk nie będzie wstanie ukryć wpływu nikotyny na naszą skórę. Można jedynie przeciwdziałać negatywnym skutkom, które wywołała poprzez intensywną i wielokierunkową (profesjonalną) pielęgnację gabinetową.

Bardzo ważne jest, aby osoby palące koniecznie stosowały kremy z najwyższym faktorem ochronnym – 50 SPF. A to dlatego, że są one znacznie bardziej podatne na działanie promieni słonecznych niż te prowadzące zdrowy tryb życia. Połączenie używek w postaci papierosów oraz nadmierna ekspozycja skóry na słońce może skutkować tym, że pojawią się nieestetyczne plamy i przebarwienia na twarzy, jak również na skórze w innych okolicach ciała

W celu zapobiegania wysuszania się skóry należy zmniejszyć ilość wypijanej kawy w ciągu dnia, a zadbać o nawadnianie organizmu za pomocą wody.

Obecnie na rynku istnieje wiele leków oraz suplementów diety, które pozwolą rzucić ten nałóg. Jednak najlepszym zachęceniem na zmniejszenie ilości palonych papierosów lub całkowite rzucenie dla wielu kobiet będą wcześniej zauważalne oznaki starzenia się skóry, przebarwienia lub mocno widoczne zmarszczki. To, jak również chęć zachowania na dłużej zdrowia może zachęcić do odstawienia tego nałogu.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry ...
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami