Aktualizacja: 5 stycznia 2024
Palenie papierosów jest dla wielu osób nałogiem. Duży procent z nich próbuje jednak z nim walczyć mniej lub bardziej skutecznie. Warto jest zastanowić się co daje nam ten nawyk. Zdecydowanie łatwiej wyliczyć jest skutki uboczne palenia niż korzyści z tego wynikające. Przedstawiamy zatem najważniejsze z nich.
Na początku należy zaznaczyć, że papieros to nie tylko nikotyna. W dymie papierosowym znajduje się ogromna ilość związków chemicznych, w tym oczywiście substancji rakotwórczych. Należą do nich m.in. amoniak, tlenek węgla, cyjanowodór, aceton, kadm, fenol, substancje smoliste. Nawyk palenia papierosów przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób (nowotworów, choroby wieńcowej, niewydolności płuc).
Spis treści
Palenie papierosów – skutki uboczne
Nowotwory
Zarówno nikotyna jak i inne związki obecne w dymie papierosowym zaburzają równowagę w błonie śluzowej żołądka, a także zwiększają ryzyko owrzodzeń. Ponadto palenie papierosów może przyczyniać się do raka pęcherza moczowego, płuc, przełyku, krtani, języka, trzustki oraz nerki.
Choroby serca i naczyń krwionośnych
Zalicza się do nich nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, choroba wieńcowa, miażdżyca, tętniak aorty, zawał serca, udar mózgu.
Choroby układu pokarmowego
Dym papierosowy może przyczyniać się do powstawania guzów w jelicie grubym. Palenie papierosów zmniejsza również gęstość kości, co jest charakterystyczne dla osteoporozy, oraz może powodować groźne w skutkach złamania kości.
Choroby zębów
Nałóg palenia papierosów może powodować paradontozę, zapalenie dziąseł, próchnicę oraz nieświeży oddech.
Choroby oczu
Dym papierosowy bardzo często podrażnia oczy, prowadząc do zapalenia spojówek oraz problemów z łzawieniem. Innym skutkiem palenia papierosów to pojawienie się katarakty (zaćma) oraz zwyrodnienia plamki żółtej.
Choroby układu oddechowego
Najczęściej występują nowotwory języka, dziąseł oraz podniebienia. Do innych skutków palenia zalicza się również żółte zęby oraz zmiana głosu. Z kolei palenie bierne może zwiększyć ryzyko próchnicy.
Choroby układu hormonalnego
Palenie papierosów zaburza pracę tarczycy, nawet jeśli nie ma tego widocznych objawów.
Choroby okresu okołoporodowego
Palenie w czasie ciąży powoduje szereg zagrożeń. Przede wszystkim wzrasta ryzyko ciąży pozamacicznej, poronienia lub przedwczesnego porodu. Skutkiem ubocznym palenia w ciąży jest również częste, przyszłe chorowanie dzieci na astmę.
Choroby układu rozrodczego
Palenie papierosów zwiększa ryzyko nowotworów szyjki macicy oraz jajników. Należy zaznaczyć, że im dłuższe jest palenie tytoniu oraz bardziej intensywne, tym w większym stopniu wpływa na zdrowie seksualne palacza. Dym tytoniowy wpływa także na jakość oraz zawartość plemników w spermie.
Choroby skóry
Podobnie jak promienie słoneczne, dym tytoniowy przyspiesza procesy starzenia się skóry, szczególnie jeśli chodzi o skórę twarzy. Odpowiedzialny jest on za powstawanie zmarszczek, widoczne rozszerzone pory skórne oraz utratę jej elastyczności.
Skutki uboczne biernego palenia
Przybliżając temat palenia oraz jego skutków ubocznych należy zaznaczyć, że nie tylko palenie czynne pozostawia po sobie nieodwracalne zmiany. Palenie bierne również szkodzi naszemu zdrowiu. Biernie wdychany dym posiada 35 razy więcej dwutlenku węgla oraz 4 razy więcej nikotyny, niż dym wytwarzany przez palaczy aktywnych. Bierne palenie, a więc wdychanie dymu tytoniowego od osoby palącej naraża szczególnie dzieci na choroby nowotworowe płuc, chorobę niedokrwienną serca oraz przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Należy również zaznaczyć, że dym papierosowy posiada również więcej alergenów, w wyniku czego może dojść do podrażnienia błony śluzowej nosa, pieczenia i łzawienia oczu, kaszlu, astmy, uczulenia oraz nawracającej infekcji układu oddechowego.
Bierne palenie niekorzystnie wpływa również na wygląd zewnętrzny. Skóra staje się szara, ziemista oraz szybciej zachodzą w niej procesy starzenia się. Ponadto istnieje ryzyko wystąpienia trądziku pospolitego oraz łuszczycy. Wdychanie dymu tytoniowego opóźnia procesy gojenia się ran, zęby stają się żółte, a oddech nie świeży.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz