Kwas hialuronowy – naturalne odmładzanie skóry

Aktualizacja

Kwas hialuronowy - naturalne odmładzanie skórySkóra człowieka mówi wiele o zdrowiu i często jest odzwierciedleniem wewnętrznego stanu organizmu. Jednak czasami zdarza się, że bez względu na to jakie kroki podejmujemy, skóra wygląda starzej niż byśmy tego chcieli. Może to być wynikiem stresu, nadmiernej ekspozycji na słońce, niedostatecznej ilości przeciwutleniaczy, nieprawidłowego metabolizmu lub wielu innych czynników. Nie musi to jednak oznaczać, że dana osoba nie jest zdrowa od wewnątrz, ale skóra nie może w pełni urzeczywistnić i uwydatnić promiennego blasku pochodzącego ze środka. Akceptacja takiego stanu nie jest konieczna i z pewnością można poprawić swój wygląd. Z pomocą może przyjść kwas hialuronowy.

Wiele osób skorzystało ostatnimi czasy z zewnętrznych rozwiązań, takich jak operacje plastyczne, czy zastrzyki, które poprawiają wygląd starzejącej się skóry. Istnieją jednak inne, naturalne sposoby, dzięki którym możemy poprawić jej stan bez skalpela. W tym artykule opiszemy w jaki sposób obecnie dostępne preparaty z czystym kwasem hialuronowym (HA) mogą pomóc uzupełnić ten niezbędny dla skóry składnik, którego zawartość w organizmie maleje wraz z wiekiem.

Rola kwasu hialuronowego w organizmie

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka. Należy do związków nazywanych glikozoaminoglikanami (GAG). Oprócz kwasu hialuronowego, GAG zawiera również siarczan chondroityny, siarczan dermatanu, siarczan keratanu, heparynę i siarczan heparanu. Unikalne cechy kwasu hialuronowego wynikają z faktu, że nie zawiera on grupy siarczanowej, a należy do glikozoaminoglikanów. Cząsteczki kwasu hialuronowego zbudowane są z powtarzających się jednostek N-acetyloglukozaminy i kwasu glukuronowego.

Od dawna spadek stężenia tego kwasu, powodujący starzenie się organizmu człowieka, jest przedmiotem zainteresowań wielu naukowców. Chociaż artykuł ten dotyczy kwasu hialuronowego i zdrowia skóry, konieczne jest zrozumienie, że występują duże spadki w jego ilości, jakości i dystrybucji we wszystkich tkankach organizmu. Logiczne jest więc, że powinno się dostarczać kwas hialuronowy zarówno dla poprawy wyglądu skóry, ale również dla sprawnego funkcjonowania innych części naszego organizmu, takich jak np. stawy i oczy.

Z wiekiem elastyczne właściwości płynu stawowego i tkanki łącznej zmniejszają się, co zostało udowodnione i udokumentowane w literaturze naukowej. Podobnie zmniejszenie obecności kwasu hialuronowego w tkance oka po 50 roku życia może przyczynić się do zwiększonego zaburzenia funkcjonowania siatkówki. Ponadto okazuje się, że starsze osoby z jaskrą praktycznie nie posiadają kwasu hialuronowego w obrębie nerwu wzrokowego, podczas gdy podobne zmiany nie zostały zauważone u osób nie mających problemów ze wzrokiem.

Jak wiek niszczy skórę

Skóra jest największym organem i główną drogą detoksykacji. Służy jako dynamiczne „opakowanie” zawierające i chroniące 75 bilionów komórek, które tworzą nasz organizm. Składa się ona z naskórka, skóry właściwej leżącej poniżej, a następnie tkanki podskórnej. Naskórek utrzymuje produkcję nowych komórek, które spychają stare na powierzchnię. Istnieje około 19 milionów komórek skóry na każdy centymetr kwadratowy ciała. Zmiany zachodzące w skórze podczas starzenia się zmniejszają jej zdolność do detoksykacji, przemiany światła słonecznego w witaminę D czy odpierania infekcji. Zmniejszają również jej zdolność do odporności na uszkodzenia.

Istnieje około 19 milionów komórek skóry na każdy centymetr kwadratowy ciała.

Wysychanie skóry

Wraz z wiekiem kwas hialuronowy staje się coraz bardziej związany w tkankach. Przykładowo, u dziecka 7% kwasu hialuronowego wiąże się w tkankach, natomiast wartość ta wzrasta do 23% w przypadku starzejącej się skóry. Dodatkowo z wiekiem gromadzi się on w jej głębszych warstwach oraz obniża się jego poziom w naskórku, czego efektem jest suchość skóry. Klinicznie można to porównać do śliwki, która wysycha na rodzynka. Zmiana w dystrybucji i przydzielaniu komórek powoduje znaczne problemy w procesie gojenia się ran i stanowi o zdolności do radzenia sobie z chorobami zapalnymi obejmującymi skórę.

Skóra młoda i stara

Skóra

Młoda skóra jest gładka i elastyczna, zawiera też dużą ilość kwasu hialuronowego, który pomaga jej wyglądać zdrowo. Wraz z upływem lat, zdolność skóry do produkcji kwasu hialuronowego maleje, a jego ilość zaczyna spadać. W efekcie skóra staje się sucha, cienka i mniej zdolna do regeneracji. Utrata jędrności oznacza również, że staje się ona wiotka. To prowadzi do zmarszczek i starszego wyglądu.

Naskórek chroni nasz organizm prze ciepłem, zimnem, infekcjami i oddziela nas od środowiska zewnętrznego. Jego kondycja określa w jakim stanie jest skóra i jak dobrze wchłania, a także utrzymuje wilgoć. Skóra właściwa stanowi 90% grubości skóry (naskórek nad nią tworzy pozostałe 10%). Kolagen stanowi 70% suchej masy skóry właściwej. Sucha część jest kluczem, ponieważ to kwas hialuronowy nawadnia skórę właściwą, właśnie te 70% tak efektywnie, co daje 15-18% całkowitej wody w organizmie. Kwas hialuronowy nawadnia wewnętrznie skórę właściwą, zapewniając elastyczność zapobiega zmarszczkom. Od kiedy kwas ten dostarcza się do organizmu (np. doustnie), można endogennie zwiększyć jego produkcję, a także przyciągnąć wodę do górnych warstw skóry zapobiegając jej utracie.

Działanie czasu na skórę

Oto co dzieje się ze skórą właściwą w wyniku procesu starzenia się:

 • maleje ilość włókien kolagenowych
 • strukturalne wiązanie między skórą właściwą a naskórkiem pogarsza się wraz z procesem starzenia się
 • z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje
 • spada poziom siarczanu dermatanu
 • ilość fibroblastów z wnętrza skóry właściwej spada o około 50% w wieku 80 lat
 • promieniowanie słoneczne UVA i UVB absorbowane są przez skórę, co może prowadzić do jej uszkodzenia oraz powodować zmarszczki.

Produkcja kwasu hialuronowego wzrasta podczas procesów, takich jak gojenie się ran, migracji komórek i tworzeniu się naczyń krwionośnych. Podczas gojenia się ran, kwas hialuronowy jest uważany za tymczasową macierz fibryny we wczesnym stadium, co pozwala nowym komórkom wypełnić ranę i przebudować tkanki.

Kwas hialuronowy w skórze

Chociaż kwas hialuronowy nie przylega do komórek samodzielnie, kilka powierzchniowych receptorów dla tego kwasu zostało zidentyfikowanych dla różnych typów komórek. Najczęstszy receptor to CD44, obecny w komórkach śródbłonka naczyń krwionośnych. Jest on uważany za niezbędny do budowania tych naczyń i ochronnej warstwy mielinowej w układzie nerwowym. Zalety kwasu hialuronowego w budowaniu naczyń krwionośnych tłumaczy jego znaczenie w procesie gojenia się ran. Naczynia te służą jako drogi dla składników odżywczych dostarczanych do uszkodzonych tkanek.

Reklama


Kwas hialuronowy bioalgi


Od kiedy kolagen stanowi 70% suchej masy w warstwie skóry właściwej, nic dziwnego, że jest on niezbędny podczas gojenia się ran. Hialuronidazy rozbijają zarówno kwas hialuronowy jak i kolagen, który jest również podzielony na enzymy kolagenazy. Wraz z wiekiem nasze fibroblasty produkują więcej kolagenazy niż młodych fibroblastów, a w związku z czym szybciej rozkładając zapasy kolagenu.

Strategia dla młodej skóry

Styl życia jest bardzo ważny dla utrzymania zdrowej skóry.

Styl życia jest bardzo ważny dla utrzymania zdrowej skóry. Wykazano klinicznie, że istnieją sposoby aby pomóc skórze wyglądać zdrowo i lśniąco. Należy pamiętać, że palenie może powodować wysuszenie i przedwczesne jej starzenie. Ekspozycja na słońce wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka skóry, przedwczesnym starzeniem i przebarwieniami. Aby tego uniknąć należy bezwzględnie stosować ochronę przeciwsłoneczną i ograniczać przebywanie w bezpośrednim świetle słonecznym.

Dieta

Optymalne spożycie i przyswajanie składników odżywczych jest również niezbędne do utrzymania zdrowej kondycji skóry. Niedobór kwasów tłuszczowych omega3 i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) często objawia się suchą, łuszczącą się skórą mającą predyspozycje do stanów zapalnych, takich jak egzemy. Witamina A w odpowiedniej ilości jest również kluczowym składnikiem odżywczym dla tkanki podczas gojenia i regeneracji tkanek nabłonkowych, w tym skóry. Niedobór witaminy A może objawiać się jako hiperkeratoza pęcherzykowa, słabe gojenie się ran i choroby skóry.

Witaminy

Witamina E może zapobiegać bliznom powstającym przy uszkodzeniach lub różnego rodzaju nacięciach. Witamina C jest ważnym składnikiem odżywczym dla skóry, zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie, ponieważ pomaga powstrzymywać wolne rodniki i wspomaga produkcję kolagenu. Witaminy z grupy B są bardzo ważne dla jej zdrowia, a z kolei niedobór cynku objawia się trądzikiem lub wręcz wysypką. Wreszcie dużo źródlanej lub filtrowanej wody pomaga organizmowi usuwać odpady i nawilżać skórę.

Przy jednoczesnym zapewnieniu, że nasze ciało jest odżywione każdym z wyżej wymienionych składników, równie ważne jest, aby dostarczyć naszej skórze niezbędne „narzędzia” do odbudowy kolagenu i możliwości naprawy na poziomie komórkowym.
Natomiast stosowany miejscowo kwas hialuronowy może służyć jako środek nawilżający, odmładzający, poprawiający wygląd, a także zwiększający zdolność do zatrzymywania wilgoci. Zastosowanie specjalnego suplementu zawierającego kwas hialuronowy może ukoić skórę, zredukować zmarszczki i sprawić, że nasza skóra będzie bardzo długo wyglądać młodo.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
21 komentarzy:
 1. Ola
  Ola says:

  Kupiłam kwas hialuronowy w żelu i aplikuję go na skórę po solidnym pellingu:) nie zauważyłam jeszcze jakiś spektakularnych efektów

  Odpowiedz
 2. Aneta
  Aneta says:

  Ja stosuję od jakiegoś czasu, okolo 4 miesięcy i muszę przyznać ze skóra jest jakby bardziej nawilżona i jedrna. Oprócz tego zdrowo się odżywiam, także też dużo zależy od stylu prowadzenia się. Trzeba być konsekwentnym, a na pewno dodatkowe metody jak branie kapsułek z kwasem hialuronowym, może dać rewelacyjny efekt. Nie z dnia na dzień ale po dłuższym stosowaniu jak najbardziej. Ja wierzę.

  Odpowiedz
 3. Karolina Niźnik
  Karolina Niźnik says:

  kupiłam już jakiś czas temu samodzielny kwas, miałam go dodawać do różnych kosmetyków i jakoś o tym zapomniałam, ale przecież ma tyle właściwości, dzięki, że mi o nim przypomnieliście 🙂

  Odpowiedz
 4. Magdalena
  Magdalena says:

  Dla mnie najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie skóry. A najwspanialszym kosmetykiem jest masaż twarzy robiony przez moją kosmetyczkę 🙂

  Odpowiedz
 5. Patrycja
  Patrycja says:

  Super, muszę koniecznie wypróbować 😉
  Do tego mam głupi nawyk marszczenia czoła przy komputerze i staram się go zwalczyć bo widzę, że zaczynają robić mi się poziome zmarszczki na czole. Masz jakiś pomysł co na to zaradzić? Mam 22 lata 😉
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 6. aneta
  aneta says:

  Z kwasem hialuronowym miałam doczynienia raz- w formie zastrzyku do ścięgna. To był specjalny lek, którego głównym składnikiem był właśnie owy kwas. Myślałam, że umrę przy wstrzykiwaniu, ale dzięki temu (plus zatrzykom z plytkopochodnych komórek wzrostu) regeneracja zerwanych ścięgien była szybka i efektywna 🙂

  Odpowiedz
 7. Bookendorfina
  Bookendorfina says:

  Nawet nie wiedziałam, że kwas hialuronowy ma tyle cennych właściwości dla naszego organizmu. Warto się do niego przekonać. 🙂

  Odpowiedz
 8. Sylwia Szewczyk
  Sylwia Szewczyk says:

  Bardzo dobrze opracowany temat. To, że kwas hialuronowy jest tak ważny wiedziałam ale że ma aż tyle właściwości dowiedziałam się od Was. Super!

  Odpowiedz
 9. Katarzyna Mierzwa
  Katarzyna Mierzwa says:

  Właśnie gdzieś już ostatnio czytałam że kwas Ha można stosować także wewnętrznie, do dej pory stosowałam go tylko w formie żelu samodzielnie, lub dodawałam do olejków. Muszę popytać u mnie w aptece o ten kwas i o kolagen, bo on mnie też zainteresował. Jeśli chodzi o dobre odżywianie organizmu i dostarczanie mu witamin to ja ostatnio zaczęłam pić czysty miąższ aloesowy, on też ma duży wpływ na ładną skórę :). Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *