Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami

Pytanie:

Witam,
proszę o więcej informacji odnośnie bioalgi Kwasu hialuronowego w kapsułkach. Na opakowaniach brak informacji, takich jak:

  • Certyfikaty jakości, gwarancja jakości itp.
  • Jaki to jest kwas hialuronowy małocząsteczkowy czy wysokocząsteczkowy?
  • Czy jest to usieciowany czy nieusieciowany kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy w ogóle nie posiada istotnych informacji, tylko ilość zawartości kwasu w kapsułce.
Nie posiada nawet kodu kreskowego.

Czekam na informacje.

Kamila


Odpowiedź:

Pani Kamilo,
etykieta naszego produktu bioalgi kwas hialuronowy stworzona jest według wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Znajdują się na niej wyłącznie wymagane przez GIS informacje. Nie jest z kolei wymagane posiadanie na nim kodu kreskowego, certyfikatów i podobnych tego typu oznaczeń (zostały one przekazane do GIS-u, a także są do wglądu dla naszych klientów). Nie sprzedajemy naszego kwasu hialuronowego w supermarketach, dlatego też nie posiada on kodu kreskowego.

Naturalnie w organizmie człowieka kwas hialuronowy występuje w wielkości masy cząsteczkowej od 102 do 104 kDa (czyli od 100 do 10000 kiloDaltonów). Określa się, że są trzy podziały cząsteczkowe wyróżniające kwas hialuronowy:

  • małocząsteczkowy (≤ 5 kDa)
  • średniocząsteczkowy (60-800 kDa)
  • wielocząsteczkowy (> 800 kDa)

Wykazano w badaniach (1), że najbardziej wyraźne efekty obserwuje się w przypadku polimeru kwasu hialuronowego o najniższej i najwyższej masie cząsteczkowej. Małocząsteczkowy używany jest najczęściej w kosmetykach, a wielocząsteczkowy w wysokiej jakości suplementach diety. Dlatego też nasz kwas hialuronowy posiada wielkość cząsteczki 1500 kDa.

Usieciowany kwas hialuronowy poddawany jest modyfikacjom chemicznym. Sprawia to, że jest bardziej odporny na działanie hialuronidazy, czyli enzymu występującego naturalnie w organizmie człowieka, odpowiedzialnego za rozkład cząsteczek kwasu hialuronowego. Sprawia to, że utrzymuje się on dłużej po iniekcji i dlatego wykorzystuje się go jako wypełniacz w medycynie estetycznej. Kosztem tych modyfikacji jest jednak obniżenie działania nawilżającego kwasu hialuronowego.

Z tego względu najlepiej przyjmować nieusieciowany kwas hialuronowy, ponieważ taki znacznie lepiej sprawdza się w nawilżaniu. W tej formie (nieusieciowanej) rzadko stosowany jest w roli wypełniacza, jego celem jest poprawa stanu tkanki łącznej. Taki też znajduje się w naszych kapsułkach (https://sklep.spirulina.pl/produkty/kwas-hialuronowy).

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
www.spirulina.pl