Żeń-szeń syberyjski – tajna broń w walce z przeziębieniem

Żeń-szeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus)W Rosji, USA, Australii, Japonii i Korei miliony ludzi rok rocznie zażywa fitopreparaty z Eleutherococcus. W Niemczech ta roślina lecznicza jest praktycznie nieznana. Zasłużyła sobie jednak na dobrą sławę. Ponieważ Żeń-szeń syberyjski, o którym mowa,  charakteryzuje się bardzo dużą różnorodnością zastosowań.

Historia i botanika.

Przed około 50 laty sowieccy uczeni rozpoczęli systematyczne, botaniczne badania ogromnych, zalesionych połaci kraju – tajgi. Dzięki wskazówkom leśników naukowcy skierowali swe badania w kierunku Eleutherococcus senticosus (Żeń-szeń syberyjski), rośliny, poszukiwanej i wygrzebywanej nagminnie przez jelenie.

Eleutherococcus senticosus to krzak o wysokości 2 do 3 metrów, rzadko dochodzący do 7 metrów. Łacińska nazwa „senticosus” znaczy kolczasta, bo łodygi tej rośliny pokryte są 5 milimetrowymi, iglastymi kolcami. Zębate, zrośnięte liście są pięcioklapowe. Z małych, żółtych (żeńskie) lub niebiesko-fioletowych (męskie) kwiatów powstają w okolicach od września do października, czarne podobne do jagód owoce o gładkiej powierzchni.

Jako lek wykorzystywane są wysuszone, podziemne części rośliny, które zbierane są od połowy września i pochodzą z dzikich źródeł roślinnych w Rosji. Roślina ta występuje także w Korei, Japonii, i w północnych prowincjach Chin. Wysuszone i rozdrobnione korzenie i części drewniane wykorzystywane są w produkcji ekstraktów. Po obszernych badaniach przeprowadzonych w 1962 roku w Związku Radzieckim zakwalifikowano płynny ekstrakt z korzenia Eleutherococcus jako lek. Była to całkowita nowość, bowiem poziom wiadomości o tej roślinie był w rosyjskiej medycynie do tamtego momentu bardzo niski.

Właściwości farmakologiczne

Składniki Żeń-szenia syberyjskiego wykazują cały rząd właściwości farmakologicznych, które doskonale uzupełniają się w zastosowaniu rośliny jako lek.

Właściwości immomodulujące.

Wiele badań naukowych wykazało skuteczność Żeń-szenia orientalnego jako immumodulatora. Stwierdzono przy tym następujące efekty In-vitro i In-vivo:

 • Podwyższenie aktywności fagocytozy i pobudzanie komórek immunokompetentnych (limfocyty T, limfocyty B).
 • Aktywowanie produkcji i uwalniania cytokin, jak na przykład przyrost IL 6 syntezy interferonu, na przykład gamma-interferonu poprzez limfocyty.

Żeń-szeń syberyjski – aktywny doradca

W informacjach o stosowaniu dostępnych w Niemczech środków leczniczych wyprodukowanych na bazie Żeń-szenia orientalnego, w zastosowaniach znajdziemy między innymi sformułowanie: „tonik wzmacniający do stosowania przy: uczuciu znużenia i osłabienia, przy obniżonej sprawności i koncentracji jak też w okresach rekonwalescencji”. Tak więc zgodnie z badaniami naukowymi potwierdzone zostają liczne obszary zastosowania tej rośliny leczniczej.

Często konsument przeszukuje aptekę, bo chce kupić preparat, który w okresie rekonwalescencji „postawi go szybciej na nogi”. Lub wspomoże go w przezwyciężeniu stresu i codziennych problemów zdrowotnych. Także seniorzy nieraz pytają o środek, który pomoże im zachować słabnące siły fizyczne i duchowe. Wspomniane wyżej toniki są częstymi prezentami podczas odwiedzin w szpitalu lub z okazji świąt Bożego Narodzenia. W aptekach sprzedaje się często środki farmakologicznie wątpliwe, za to często reklamowane. Biorąc pod uwagę naukowe badania, tonik z Żeń-szenia syberyjskiego jest właściwym tego rodzaju środkiem.

Wskazówki dawkowania

Osoby o osłabionej odporności, zwłaszcza starsze, lub osoby narażone na stres, otrzymują preparat na początku lub na krótko przed rozpoczęciem okresu przeziębień, jako kurację. W Niemczech dostępne są jako leki odpowiednie roztwory i drażetki (Eleu-Kokk®). Kuracja oznacza przyjmowanie Żeń-szenia orientalnego do 3 miesięcy, przy czym nie należy się spodziewać natychmiastowych efektów. Z obserwacji można wywnioskować, że pierwsze efekty pojawiają się po około tygodniu. Po zakończeniu kuracji należy przerwać stosowanie produktu na około 2 miesiące.

Z powodu niewystarczających badań, fitofarmaceutyki z tej rośliny, mogą być podawane w okresach ciąży i karmienia piersią tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Jako skutek uboczny stosowania wielu środków wymieniana jest hipertonia. W instrukcji użytkowania Eleu-Kokk brakuje takiej informacji, gdyż nie ma dowodów na to, że preparat wywołuje nadciśnienie. Przy chorobach autoimmunologicznych zaleca się także wcześniejszą konsultację z lekarzem.

Przykłady zastosowania Żeń-szenia syberyjskiego.

 • Profilaktyka i terapia przeziębień
 • Łagodzenie skutków stresu takich jak: nerwowość, wewnętrzny niepokój i osłabienie koncentracji
 • Podczas rekonwalescencji po przebytych chorobach
 • Łagodzenie zaburzeń snu wywołanych stresem
 • Dla wzmocnienia sprawności duchowej i fizycznej
 • U chorych na raka dla złagodzenia skutków chemioterapii i naświetlania.
2 komentarzy:
 1. Paweł Katowice
  Paweł Katowice says:

  A czy jest jakaś różnica żeń szenia syberyjskiego od np. koreańskiego? Czy to jest mniej więcej to samo?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *