Zmarszczki palacza – jak się ich pozbyć?

zmarszczki palaczaZmarszczki u palaczy mają specyficzną budowę i najczęściej są następstwem wycofania wody ze skóry. To oznacza, że teoretycznie sposób na ich usunięcie powinien być prosty – wystarczy zmusić wodę do zatrzymania się w obrębie skóry. Praktyka jednak pokazuje, że nie jest to sprawa łatwa.

Najpierw kwas hialuronowy

Zacznijmy od tego, że wodę do skóry dostarcza się nie tyle pijąc, ile metabolizując – jest to tak zwana woda metaboliczna, efekt uboczny procesu spalania cukrów lub tłuszczów, które stanowią surowiec energetyczny dla organizmu. Sama woda jednak nie wystarcza, ponieważ nie występuje ona w postaci wolnej w przestrzeni międzykomórkowej, a i w komórkach wyjątkowo rzadko. Związkiem odpowiedzialnym za jej związanie jest kwas hialuronowy, dlatego to jego suplementacja jest niezbędna. Ponieważ ilość wody metabolicznej jest stałą, należy usprawnić mechanizm jej wiązania. Tutaj jednak pojawia się problem.

Trzeba rzucić palenie

Dym tytoniowy zawiera cała gamę związków o szkodliwym działaniu. Niektóre z nich – wolne rodniki i pochodne nikotyny – mogą skutecznie blokować aparat syntezy kwasu hialuronowego. Jest więc możliwa sytuacja, w której są dostępne wszystkie substraty do reakcji, ale „fabryka” jest wyłączona, bo usuwa śmieci dostające się do komórki po spaleniu każdego papierosa. Złe wieści są też takie, że wiele z tych szkodliwych substancji pozostaje obecnych także w dymie z e-papierosów, więc nie wystarczy przesiadka ze zwykłych papierosów na elektroniczne, palenie trzeba po prostu rzucić.

Co jeśli nie rzucę?

Suplementacja kwasu hialuronowego, najlepiej w postaci kapsułek, bo taki jest najbardziej przyswajalny, może nie wystarczyć. Palenie jest czynnikiem, który nieustannie przyczynia się do pogorszenia wyglądu skóry, a zatem suplementacja musiałaby nie tylko wyrównać jego negatywny wpływ, ale i go przebić, a to trudne, zwłaszcza jeśli ilość dziennie wypalanych papierosów przekracza 13 (do wyrównania takiej porcji toksyn wymagana jest maksymalna zalecana dzienna dawka kwasu hialuronowego).

Zmarszczki palacza można zredukować, a także spowolnić powstawanie nowych, ale całkowite ich wyrównanie jest często niemożliwe, ponieważ już kilka lat nałogu nieodwracalnie uszkadza aparat syntetyczny komórek nabłonkowych. Kapsułki z kwasem hialuronowym pozwalają w dużej mierze usunąć defekty kosmetyczne, jednak w przypadku palaczy skóra cierpi z powodu różnych problemów – poza utratą jędrności i elastyczności są to przebarwienia, zmęczenie, ograniczenie zdolności do regeneracji czy osłabienie podziałów komórkowych i niestety nie na wszystkie te problemy lekarstwem jest kwas hialuronowy w kapsułkach. Choć pozwala on zredukować płytsze zmarszczki, aktywny palacz w krótkim czasie dostarczy do organizmu substancje, które przerwą korzystne działanie kwasu hialuronowego.

Dlaczego kapsułki?

Jeśli suplementacja, to najlepiej kapsułkami – zawierają one żel hialuronowy, który charakteryzuje się większą dostępnością biologiczną niż inne formy tego związku, a więc działa szybciej i skuteczniej od tabletek czy wstrzykiwania kwasu hialuronowego. Oczywiście trzeba też zwrócić uwagę na samą jakość preparatu, bo w przypadku palaczy zakup kiepskiego kwasu nie pozwoli na osiągnięcie pożądanego efektu. Ważne jest też, aby był on pozyskiwany z naturalnej fermentacji roślinnej, a nie (jak to bywa w tanich preparatach) z grzebieni koguta.

Polecane produkty:

Kolagen + L-karnozyna - zmarszczki to już nie problem!
Magiczne słowo dla zdrowej, pięknej i bez zmarszczek skóry to kolagen. Magazynuje on wodę w organizmie co powoduje, że skóra staje mocna, a przy tym elastyczna
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
1 reply

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *