Wosk pszczeli

Wosk pszczeliWosk pszczeli jest pozyskiwany poprzez stapianie pustych plastrów miodu pszczoły (Apis mellifera L.). Plastry są roztapiane gorącą wodą i oczyszczane w płynnej postaci z zanieczyszczeń. Zastygnięty po ochłodzeniu wosk (żółty wosk pszczeli) może być w następnym kroku produkcyjnym poddany działaniu środków utleniających (wybielanie), aby pozyskać biały wosk pszczeli.

Wosk pszczeli w kulturze

Produkowany przez pszczoły miód oraz wosk jest od wieków wykorzystywany przez ludzi różnych kultur. Służy jako pożywienie (miód) lub jako wartościowy składnik maści i kosmetyków (wosk pszczeli). W starożytności z wosku wykonywano tablice do pisania. Odnaleziono także figury i maski woskowe wkładane zmarłym do grobów. Grecki lekarz Calenus (129-199) użył roztopionego wosku w produkcji kremu. Londyńska książka Pharmacopeia z roku 1618 opisuje także zastosowanie wosku pszczelego w produkcji maści, dzisiaj określanej mianem Coldcreme.

Właściwości wosku pszczelego

Żółty bądź jasnobrązowy (żółty wosk pszczeli) lub biały (biały wosk pszczeli), bezsmakowy, nie lepiący się do zębów, o niekrystalicznej, drobnoziarnistej, matowej konsystencji, słabo pachnący miodem wosk, przy podgrzaniu tworzy miękką, plastyczną masę. Nie rozpuszcza się ona w wodzie, częściowo rozpuszcza się w alkoholu lub w eterze, oraz jest całkowicie rozpuszczalna w tłuszczach i olejach eterycznych.

Do czego wykorzystuje się wosk pszczeli?

Wosk pszczeli składa się w 70-75% z mieszaniny kwasów ceorotynowego i melisowego, z estrów kwasów C16-C36 oraz mieszanin alkoholi C24-C36. Kolejne 5-15,5% to węglowodany, pozostałe składniki to minerały, barwniki, substancje aromatyczne oraz witamina A. Wosk pszczeli był w przeszłości używany w dużych ilościach do produkcji świec. Dzisiaj jednak został wyparty przez woski sztuczne i jest wykorzystywany jedynie do produkcji drogich świec. W branży medycznej wosk wykorzystuje się ze względu na jego antybiotyczne właściwości (maści, kremy, pasty, plastry).

Ze względu na swoją twardość wosk pszczeli nie może być wykorzystywany jako bezpośrednia baza maści, służy jednak w mieszaninie z płynna parafiną lub olejami jako emulgator w szminkach, kremach do twarzy, balsamach, tuszach do rzęs, kremach pod oczy, cieniach do powiek, podkładach, środkach usuwających zrogowaciały naskórek (kramach peelingujących) oraz w sztyftach wybielających płytkę paznokcia. Inne obszary zastosowania wosku pszczelego to stomatologia (modele zębów), środki czyszczące (środki polerujące do podług i mebli), leśnictwo (wosk drzewny) oraz farby artystyczne (kredy olejowe, woskowane papiery, farby litograficzne).

Olej kokosowy (nierafinowany)
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *