Acerola
Acerola

Aktualizacja: 5 marca 2010

Algi spirulina i odżywianieGłównym zadaniem algi Spirulina, które pełniła gdy życie dopiero się formowało była produkcja tlenu. Szybko jednak stała się również pożywieniem dla lepiej rozwiniętych organizmów. Zadanie to spełniała doskonale ponieważ była, a właściwie dalej jest w 60-70% zbudowana z białka, które jest podstawowym budulcem organizmu ludzkiego. A będąc dodatkowo białkiem pełnowartościowym może być bardzo sprawnie i z łatwością przyswajana.

Białko

Białko z punktu widzenia wartości odżywczej dzieli się na pełnowartościowe i niepełnowartościowe. Białko pełnowartościowe to takie, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy w proporcjach zapewniających ich maksymalne wykorzystanie do syntezy własnych białek ustrojowych. Są one na potrzeby wzrostu młodych organizmów i utrzymania równowagi azotowej osób dorosłych. Białka niepełnowartościowe nie są w całości wykorzystywane.

Nie tylko białko …

Ale białko to nie jedyny składnik jakiego nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Są nimi również witaminy, minerały i pierwiastki śladowe. Pomimo iż wymagania co do dziennego ich spożycia nie są ilościowo duże, należy je bezwzględnie dostarczać z pokarmem. Bardzo ważny w tym momencie jest fakt, że wszystko to musi (albo przynajmniej powinno) być spożywane w określonej ilości. Nasz organizm słabo toleruje niedobory tych substancji na równi z ich nadmiarem. Dlatego nie wystarczy wybrać się do apteki i kupić np. witaminę C w tabletkach i zjeść kilka na raz.

Jak ważne jest współdziałanie witamin i minerałów wiedzą sportowcy przyjmujący witaminę B6 – bardzo potrzebną do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Jest ona jednak praktycznie bardzo słabo przyswajalna gdy przyjmowana jest samodzielnie. Jednak z dodatkiem magnezu (Mg) wchłanianie zwiększa się kilkukrotnie.

Dlaczego algi Spirulina?

Jest to o tyle nieskuteczne, że jednorazowa duża dawka nie zostanie przyjęta, a tym bardziej dokładnie rozprowadzona po całym organizmie. Dodatkowo witaminy w tabletkach są pewnego rodzaju sztuczną kopią związków występujących w naturalnej postaci w pożywieniu. Dlatego jedząc dużo różnorodnych produktów jesteśmy w stanie dostarczyć znacznie więcej pod względem wartości odżywczych substancji niż spożywając sztucznie wytworzone tabletki.

Warto zwrócić w tym momencie uwagę na algę Spirulina, która będąc produktem natury (najczęściej rośnie w słodkowodnych jeziorach Afryki i Azji) jest przez nasz organizm wchłaniana jak zwyczajna żywność. Jednak nie jest ona taka zwyczajna, ponieważ zawiera szeroką gamę substancji jak witaminy, minerały czy pierwiastki śladowe. Te wszystkie składniki zawiera w odpowiednich proporcjach, wraz z odpowiednimi substancjami towarzyszącymi, które ułatwiają wchłanianie.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami