Spirulina – właściwości, które potwierdzono naukowo

Spirulina - właściwości, które potwierdzonoSpirulina to zielono-niebieska alga, posiadająca niezaprzeczalne właściwości wpływające na zdrowie organizmu człowieka. Hodowana jest w różnych rejonach świata. Są to wybrane miejsca, ponieważ to właśnie tam klimat jest najbardziej sprzyjający. Taki miejscami są Azja (Chiny, Tajwan, Japonia, Indie), Ameryka Północna (Hawaje), Ameryka Południowa (Meksyk), a także Afryka (rejon Czadu).

Jednak niezależnie skąd pochodzi Spirulina, którą spożywamy, ważne jest, aby sprawdzić czy pochodzi od producenta, który posiada niezbędne certyfikaty i patenty. Wiemy wtedy, że nie oszczędza on na jakości swoich produktów, dzięki czemu będziemy mogli korzystać ze wszystkich właściwości Spiruliny.

Spirulina to roślina obecnie najbardziej zbadana, obok swojej kuzynki algi Chlorella. W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o niej, jako o bardzo wartościowym Superfood. Słynie z intensywnego smaku i jeszcze intensywniejszych składników odżywczych łatwo przyswajalnych przez organizm człowieka. Spirulina wchodzi w skład różnego rodzaju koktajli, batonów energetycznych oraz naturalnych suplementów diety. Przyjmowana regularnie może odbudować i poprawić nasze zdrowie w sposób bardzo znaczący. Do chwili obecnej istnieje prawie 1200 naukowych artykułów, które oceniają i potwierdzają właściwości Spiruliny.

Spirulina – właściwości, które zostały potwierdzone naukowo

Nie każdy ma możliwość spożywania Spiruliny bezpośrednio w kraju, w którym jest hodowana. Jednak można ją kupić również w naszym kraju oraz przyjmować w różnych postaciach (najpopularniejsze to tabletki i proszek), aby czerpać z korzyści jakie niesie ze sobą. Poniżej przedstawiamy potwierdzone właściwości regularnego stosowania algi Spirulina.

Obniża możliwość wystąpienia udaru mózgu.

Naukowcy odkryli, że suplementacja algą Spirulina zmniejsza powierzchnię błony wytworzonej przez cholesterol wewnątrz aorty od 33% do 48%. Przekłada się to na większą przepustowość naczynia. Pokazuje to, że może ona zapobiegać powstawaniu miażdżycy i wystąpieniu udaru mózgu. [1]

Warto zauważyć, że badanie kliniczne zostało przeprowadzone na zwierzętach, które otrzymywały również dietę o wysokiej zawartości cholesterolu (HCD – high-cholesterol diet). To pokazuje, że regularne spożywanie Spiruliny może dosłownie odwrócić szkody wyrządzone przez złą dietę. Można wyobrazić sobie jakie korzyści dla serca niesie zdrowa, zbilansowana dieta oraz regularne spożywanie algi Spirulina.

Obniża ciśnienie krwi.

Naukowcy odkryli, że zawarta w Spirulinie fikocyjanina posiada właściwości obniżające wysokie ciśnienie krwi. [2] Naukowcy z Japonii uważają, że podczas spożywania tej algi dochodzi do odwracania dysfunkcji śródbłonka w zespole metabolicznym (ZM), który charakteryzuje się licznymi zaburzeniami zwiększającymi ryzyko wystąpienia i rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy. Spirulina przedstawia się bardzo obiecująco na przyszłość (dalsze badania są niezbędne), ponieważ może wspomóc walkę z tymi chorobami i zmniejszyć ich częstotliwość występowania.

Reklama


Spirulina Bioalgi


Usuwa metale ciężkie z organizmu (detoks).

Według Światowej Organizacji Zdrowia dużo krajów na świecie jest dotkniętych problemem występowania wysokiego poziomu arsenu. Do zatruć dochodzi nawet w krajach rozwiniętych. Jednak według naukowców miejsca z największą liczbą przypadków to Daleki Wschód, czyli Bangladesz i Indie, ale także Chile. Występuje on najczęściej w wodzie pitnej, która jest spożywana przez ludzi każdego dnia.

Badania kliniczne wykazały, że w samym Bangladeszu do 3% całego narodu posiada objawy zatrucia samym arsenem. [3] Jak podkreślają naukowcy nie ma specyficznego leczenia zatrucia sprawdzili alternatywę, w postaci algi Spirulina.

24 pacjentom, którzy cierpieli na przewlekłe zatrucie arsenem podano dwa razy na dobę Spirulinę (250 mg) oraz cynk (2 mg), a 17 chorym tylko placebo. Stwierdzili, że Spirulina z cynkiem przerosła ich oczekiwania. U uczestników, przyjmujących algę odnotowano aż 47% spadek arsenu w organizmie.

Zapobiega powstawaniu raka.

Jak donosi University of Maryland Medical Center, “Pewna liczba badań na zwierzętach i probówki sugerują, że Spirulina zwiększa produkcję przeciwciał, białek zwalczających infekcje i inne komórki, które poprawiają odporność , a także pomagają zapobiec infekcjom oraz chorobom przewlekłym, takim jak rak”. [4] Nie dziwi ten fakt, ponieważ ponad 70 naukowych, zweryfikowanych artykułów, opublikowanych w literaturze naukowej ocenia zdolności i wpływ Spiruliny na komórki rakowe. [5]

Artykuł opublikowany w kwietniu 2014 roku przez czeskich naukowców podkreślił, że oprócz zdolności do obniżania stężenia cholesterolu we krwi, Spirulina jest również bogata w związki tetrapirolowe, ściśle związane z cząsteczkami bilirubiny, silne przeciwutleniacze i środki antyproliferacyjne”. [6]

Obniża poziom cholesterolu.

Kolejną wykazaną przez naukowców korzyścią przyjmowania Spiruliny jest zapobieganie powstawania miażdżycy oraz redukcja podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi.

Opublikowane w The Journal of Nutritional Science and Vitaminology badania na zwierzętach przedstawiały króliki, które karmione były przez cztery tygodnie dietą z wysoką zawartością cholesterolu (HCD – high cholesterol diet) zawierającą 0,5% cholesterolu, a następnie podawano im HCD wraz z 1% lub 5% Spiruliny przez dodatkowe 8 tygodni. [7]

Po ośmiu tygodniach, gdy zakończono badanie, poziom cholesterolu LDL (zły cholesterol) zmniejszył się o 26% w grupie, która spożywała 1% Spiruliny i o 41% w grupie spożywającej 5% Spirulinę. To daje mocne dowody na to, że im więcej jemy tej algi, tym większe korzyści otrzymujemy. Warto zaznaczyć, że również poziom trójglicerydów i cholesterolu całkowitego uległ znacznej redukcji.

Dodaje energii.

Kiedy spojrzymy na skład chemiczny Spiruliny, to zrozumiemy dlaczego ludzie, którzy regularnie ją spożywają mają dużo energii. Zalecane dawkowanie Spiruliny to 1 tabletka na 10 kilogramów masy ciała lub 1 łyżeczka proszku. Można ją również dodawać do koktajli czy sałatek. Jej zastosowanie jest bardzo obszerne.

Doktor Oz, który opisuje jej właściwości, zaleca połączenie 1 łyżeczki Spiruliny z około 350 ml soku z limonki. Następnie należy zamrozić tę miksturę w formie kostek lodu. Warto dodawać ją do wody, warzywnych czy owocowych soków. Połączenie Spiruliny i limonki pobudza, a także zwiększa efektywność energetyczną organizmu, ponieważ pozwala odblokować cukier z naszych komórek, a zamrożone kostki lodu podnoszą energię metaboliczną, pobudzając nasze ciało. [8]

Przyspiesza utratę masy ciała.

Dieta bogata w składniki odżywcze (w tym również dobrze przyswajalne białko), czyli produkty takie jak Spirulina, wspiera utratę masy ciała. Substancje te wykorzystywane są w bardziej wydajny sposób, za pomocą różnych mechanizmów wewnątrz organizmu, ponieważ są niskotłuszczowe. Jedzenie białek pomaga utrzymać tkankę beztłuszczową i przyczynia się do spalania tłuszczu, ponieważ metabolizm pochłania więcej energii. Można również dzięki temu ograniczyć głód, więc dla ludzi z nadwagą jest to bardzo korzystne. [9] Aby maksymalnie wykorzystać te właściwości, Spirulina powinna być przyjmowana rano lub popołudniu, nie wieczorem.

Łagodzi problemy z zatokami.

Spirulina może również korzystnie wpływać na zatoki (alergiczny nieżyt nosa). Według wielu badań zmniejsza ona stan zapalny, który powoduje wiele problemów u ludzi z nadmierną odpowiedzią immunologiczną organizmu. [10] Naukowcy zauważyli, że Spirulina jest skuteczna przy pojawieniu się nadmiernej wydzieliny, swędzeniu, kichaniu i uczuciu zatkanego nosa.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
90 komentarzy:
« Starsze komentarze
 1. Sandra
  Sandra says:

  I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu o spirulinie mówiono się tak mało. Dobrze,że teraz większość osób wie czym jest i jakie ma wlaściwości i ile!

  Odpowiedz
 2. PaulinaWu
  PaulinaWu says:

  Dobroczynne właściwości faktycznie, bardzo przydatny post jeśli ktoś szuka informacji i spirulinie ma wszystko w jednym miejscu. Super!

  Odpowiedz
 3. Agnieszka
  Agnieszka says:

  Stosuję od czasu do czasu zamiennie z chlorellą 🙂 W dzisiejszych takie naturalne wspomaganie organizmu to raczej konieczność.

  Odpowiedz
  • SpirulinaPL
   SpirulinaPL says:

   Pani Ewo,
   zapraszamy od godziny 9:00 do 17:00 od poniedziałku do piątku. Nie trzeba zamawiać przez stronę, można również zakupić bezpośrednio u nas w punkcie.

   Pozdrawiamy i życzymy miłego dnia
   Zespół Spirulina.pl

   Odpowiedz
 4. Patryk Witczuk
  Patryk Witczuk says:

  O, takie wpisy lubię – konkretnie i bez owijania w bawełnę 🙂 fajnie było się dowiedzieć czegoś nowego 🙂
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 5. Basia
  Basia says:

  Super. Zawsze godzieś tam w głowie mam spróbowanie spiruliny… a czy wiecie cos może na temat podawania jej zwierzętom? podejrzewam, że zdobycie informacji na ten temat może być trudne, ale jednak dla mnie warto szukać i pytać 🙂

  Odpowiedz
 6. Aga
  Aga says:

  Fajne informacje, bo często niektórym środkom przypisuje się niemalże nieograniczone działanie, a tu mamy konkrety. 🙂

  Odpowiedz
 7. Wiolka
  Wiolka says:

  O rany. Ja pochodzę do takich specyfikow z dystansem, Ale tutaj tyle się naczytałam, że zainteresuje się poważnie.

  Odpowiedz
« Starsze komentarze

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *