Jak zlikwidować rozstępy – naturalne sposoby

Jak zlikwidowac rozstepyRozstępy to specyficzne blizny, które powstały w miejscach, gdzie skóra nie była wystarczająco elastyczna, aby nadążyć za zmianami objętości ciała. Z racji zwykle dość dużego rozmiaru, rozstępy uznawane są za dosyć poważny defekt kosmetyczny i w związku z tym sporo jest metod ich usuwania. Wiele bazuje na metodach fizycznych, nie brak też dróg wspomaganych syntetyczną chemią, ale istnieją również sposoby naturalne.

Materiały budulcowe

Usunięcie rozstępów w praktyce sprowadza się do zastąpienia zbliznowaciałej tkanki zdrową. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ procesy usuwania tkanki łącznej, jaka buduje bliznę, są długotrwałe i organizm zwykle nie jest w stanie samodzielnie ich zainicjować (metabolizm jest ukierunkowany na skuteczne działanie, a nie na redukcję arbitralnie uznanych wad estetycznych).

W celu zniwelowania rozstępów podaje się kolageny typu I i II. Ci z Państwa, którzy są bliżej z biochemią, zdają sobie sprawę z pewnej sprzeczności. Kolagen typu I występuje w skórze, ale w niewielkich ilościach – dużo więcej jest go w bliznach. Jeśli zaś chodzi o kolagen typu II, jest on budulcem tylko i wyłącznie chrząstek. Okazuje się jednak, że ta kombinacja bardzo skutecznie redukuje blizny. Jest jednak jeszcze jeden warunek: zwiększenie podaży L-karnozyny. Ten związek powstaje z połączenia β-alaniny i histydyny. Te dwa aminokwasy wraz z kolagenami I i II działają dużo skuteczniej niż pozornie logiczne rozwiązanie, jakim byłoby podanie kolagenu typu VII, względnie V.

Suplement czy kosmetyk?

Wiele jest kosmetyków zawierających kolagen, które miałyby powodować redukcję blizn. To tak jednak nie działa – zasada, w myśl której zewnętrznie podany kolagen inicjuje syntezę własnego białka w tkance, funkcjonuje tylko w obrębie tkanek nabłonkowych, a więc na skórze. Rozstępy są przynajmniej częściowo bliznami, a to zupełnie inny typ komórek, inna tkanka, więc i działa nieco inaczej – między innymi jest niewrażliwa na zewnętrznie stosowane kolageny.

Z tego powodu lepszą formą uzupełniania niedoborów kolagenu niezbędnego do redukcji blizn jest suplement diety. Na rynku istnieje spory wybór produktów. Niektóre mają formę kapsułek lub pastylek, inne należy roztworzyć w wodzie (nie rozpuszczają się one, zatem powstanie mętna zawiesina zamiast klarownego roztworu) i wypić. Ta druga postać ma jedną podstawową zaletę: korzystne związki znajdują się w większym rozcieńczeniu, zatem łatwiej je będzie organizmowi „wydobyć” i wchłonąć, natomiast kapsułki czy pastylki w pierwszej kolejności musiałyby zostać mechanicznie rozdrobnione, a i tak nie osiągnęłyby tak przystępnej formy.

Jak wybrać kolagen na rozstępy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że ze względów biochemicznych w suplemencie musi znajdować się L-karnozyna. Bez tego dodatku kolageny, jeśli w ogóle zostaną wykorzystane w celu redukcji blizn, to dużo wolniej i mniej efektywnie, jako że muszą przejść ciąg przebudów metabolicznych, aby zmieniła się ich struktura z typu I lub II do VII, V albo VI.

Po drugie, ważna jest nie tyle dawka nominalna, ile raczej przyswajalna. Niestety nie da się tego w prosty sposób sprawdzić – należy polegać na opiniach innych. Wybiera się tylko suplementy pochodzące od sprawdzonych producentów, którzy cieszą się dużym zaufaniem. Kiepski suplement będzie mniej skuteczny, ponieważ procesy syntezy chemicznej prowadzące do wytworzenia kolagenów będą mniej precyzyjne i sam preparat będzie zanieczyszczony innymi związkami.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
2 komentarzy:
  1. candle
    candle says:

    Moim zdaniem nie ma co się czarować, suplementy i kremy nie przyniosą zadowalających efektów. Ja na blogu dra Marka Wasiluka znalazłam sporo cennych informacji na temat tego, jak sobie radzić z rozstępami, widziałam zdjęcia pacjentek. Jest wow.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *