Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 4 października 2022

Jak zlikwidować rozstępy – naturalne sposobyRozstępy to specyficzne blizny, które powstały w miejscach, gdzie skóra nie była wystarczająco elastyczna, aby nadążyć za zmianami objętości ciała. Z racji zwykle dość dużego rozmiaru, rozstępy uznawane są za dosyć poważny defekt kosmetyczny. W związku z tym, sporo jest metod ich usuwania. Wiele bazuje na metodach fizycznych i nie brak też dróg wspomaganych syntetyczną chemią. Jednak istnieją również naturalne sposoby na rozstępy.

 

Rozstępy a materiały budulcowe

Usunięcie rozstępów w praktyce sprowadza się do zastąpienia zbliznowaciałej tkanki zdrową. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ procesy usuwania tkanki łącznej, jaka buduje bliznę, są długotrwałe. Organizm zwykle nie jest w stanie samodzielnie ich zainicjować. Metabolizm jest ukierunkowany na skuteczne działanie, a nie na redukcję arbitralnie uznanych wad estetycznych.

W celu zniwelowania rozstępów podaje się kolagen typu I i II. Ci z Państwa, którzy są bliżej z biochemią, zdają sobie sprawę z pewnej sprzeczności. Kolagen typu I występuje w skórze, ale w niewielkich ilościach. Dużo więcej jest go w bliznach. Jeśli zaś chodzi o kolagen typu II to jest on budulcem tylko i wyłącznie chrząstek. Okazuje się jednak, że ta kombinacja bardzo skutecznie redukuje blizny. Jest jednak jeszcze jeden warunek. Zwiększenie podaży L-karnozyny. Związek ten powstaje z połączenia β-alaniny i histydyny. Te dwa aminokwasy wraz z kolagenami I i II typu działają dużo skuteczniej niż pozornie logiczne rozwiązanie, jakim byłoby podanie kolagenu typu VII, względnie V.

Zobacz również: Kolagen i jego znaczenie w organizmie.

Suplement czy kosmetyk na rozstępy?

Wiele jest kosmetyków zawierających kolagen, które miałyby powodować redukcję blizn. To tak jednak do końca nie działa. Zasada, w myśl której zewnętrznie podany kolagen inicjuje syntezę własnego białka w tkance, funkcjonuje tylko w obrębie tkanek nabłonkowych, a więc na skórze. Rozstępy są przynajmniej częściowo bliznami, a to zupełnie inny typ komórek. Inna tkanka, więc i działa nieco inaczej. Jest między innymi niewrażliwa na zewnętrznie stosowane kolageny.


Kolagen na skórę i stawy bioalgi


Z tego powodu lepszą formą uzupełniania niedoborów kolagenu, niezbędnego do redukcji blizn jest suplement diety. Na rynku istnieje spory wybór produktów. Niektóre mają formę kapsułek lub pastylek, inne należy roztworzyć w wodzie (nie rozpuszczają się one, zatem powstanie mętna zawiesina zamiast klarownego roztworu) i wypić. Ta druga postać ma jedną podstawową zaletę. Korzystne związki znajdują się w większym rozcieńczeniu, zatem łatwiej je będzie organizmowi wydobyć i wchłonąć. Natomiast kapsułki czy pastylki w pierwszej kolejności musiałyby zostać mechanicznie rozdrobnione, a i tak nie osiągnęłyby tak przystępnej formy.

Jak wybrać kolagen na rozstępy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że ze względów biochemicznych w suplemencie musi znajdować się L-lizyna. Bez tego dodatku kolagen (jeśli w ogóle zostanie spożytkowany w celu redukcji blizn) wykorzystany będzie dużo wolniej i mniej efektywnie. Wszystko ze względu na to, że muszą przejść ciąg przebudów metabolicznych, aby zmieniła się ich struktura z typu I lub II do VII, V albo VI.

Po drugie, ważna jest nie tyle dawka nominalna, ile raczej przyswajalna. Niestety nie da się tego w prosty sposób sprawdzić. Należy polegać na opiniach innych. Wybiera się tylko suplementy pochodzące od sprawdzonych producentów, którzy cieszą się dużym zaufaniem. Kiepski suplement będzie mniej skuteczny, ponieważ procesy syntezy chemicznej, prowadzące do wytworzenia kolagenów będą mniej precyzyjne i sam preparat będzie zanieczyszczony innymi związkami.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami