Kolagen do picia
Kolagen do picia

Migrena - czym się objawia i jak leczyć?Migrena to nawracający ból głowy, który zwykle lokalizuje się po jednej stronie i posiada charakter pulsujący. Dolegliwość ta jest dość uciążliwa, ponieważ przyczyny jej powstawania wciąż nie są do końca znane. Czym jeszcze może objawiać się migrena oraz jak przebiega jej leczenie?

Migrena charakteryzuje się jednostronnym pulsującym oraz powtarzającym się bólem głowy, który zwykle utrzymuje się od 4 do 72 godzin. Ból jaki towarzyszy migrenie może mieć różną częstotliwość występowania oraz stopień nasilenia.

Rodzaje migreny

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów migreny.

1. Migrena klasyczna.

Dolegliwościom bólowym towarzyszą również wymioty, nudności, a także zaburzenia widzenia.

2. Migrena okoporaźna.

Oprócz bólu głowy występuje jednocześnie częściowe lub całkowite porażenie mięśni oka. Efektem tego jest opadnięcie powieki, rozszerzenie źrenic oraz zaburzenia wzroku.

3. Migrena porażenna.

Bólom głowy towarzyszy niedowład, zaburzenia mowy oraz zaburzenia czucia.

Migrena – przyczyny

Obecnie uważa się, że główną przyczyną występowania bóli migrenowych są predyspozycje genetyczne. Oznacza to, że ich występowanie dziedziczymy rodzinnie. Dodatkowo migrena może pojawić się na tle emocjonalnym (pod wpływem silnego stresu), a także w wyniku burzy hormonalnej (miesiączka, owulacja).

Migrena może być wywołana również przez odwodnienie organizmu, nieregularne spożywanie posiłków, niewłaściwą dietę, a także nadmierną ilość spożywanego alkoholu.

Migrena – objawy

Głównym objawem migreny jest jednostronny ból głowy o charakterze pulsującym, który może posiadać różną częstotliwość oraz stopień nasilenia.

Oprócz bólu głowy u niektórych osób migrena może dawać również inne dolegliwości. Zaliczają się do nich m.in: nudności, wymioty, światłowstręt, zbyt wysoka wrażliwość na zapach, a także dźwięk.

Należy podkreślić, że ból migrenowy nie występuje nagle. Oznacza to, że poprzedza go tzw. aura migrenowa. Jej symptomy występują na 4 do 60 minut przed głównym atakiem. Aura migrenowa występować może w różnej formie. Wówczas chory zauważa mroczki przed oczami, zaburzenia ostrości widzenia, a także niedowidzenie. U niektórych osób mogą pojawić się również zaburzenia równowagi, mowy, słuchu oraz czucia.

Leczenie migreny

Leczenie migreny jest kwestią bardzo indywidualną, ponieważ zależy od występujących objawów, stopnia ich nasilenia oraz czasu jej trwania.

W początkowej fazie terapii istotna jest obserwacja, kiedy oraz w jakich okolicznościach pojawia się ból. Wówczas leczenie może przynieść dużo szybsze efekty. Jeśli natomiast nie wykonano obserwacji, a objawy migreny już nastąpiły wówczas należy zastosować tzw. leczenie doraźne, do którego zaliczają się leki przeciwbólowe i uspokajające. Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu oraz spożywanie lekkostrawnych posiłków w łagodzeniu dolegliwości związanych z migreną.

W profilaktyce przeciwmigrenowej warto podjąć zmiany w stylu życia oraz w codziennych nawykach żywieniowych. W walce z bólami migrenowymi bardzo ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, a także wdrożenie technik typowo relaksacyjnych lub medytacji. Ponadto zaleca się wykonywanie akupunktury oraz zabiegów z zakresu fizjoterapii (tj. masaże czy ćwiczenia w utrzymywaniu właściwiej postawy ciała).

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami