Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 kwietnia 2022

Szare mydło - do czego warto je stosować?Szare mydło znane jest niemalże każdemu z nas. Swoją popularność zawdzięcza szerokim właściwościom leczniczym i pielęgnacyjnym. Czym dokładnie jest i do jakich celów można je wykorzystać? Podpowiadamy.

Szare mydło to mieszanina soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego oraz chlorku sodu. Podstawową różnicą jeżeli chodzi o inne mydła jest to, że nie posiada ono sztucznych związków czy barwników. Dzięki temu szare mydło nie jest w stanie wywołać reakcji alergicznych. Warto zaznaczyć, że jego zapach jest niemalże niewyczuwalny.

Jakie właściwości wykazuje czarne mydło? Więcej informacji w naszym artykule: Czarne mydło – właściwości i zastosowanie.

Szare mydło – do czego można je wykorzystać?

1. Higiena intymna.

Ze względu na swoje właściwości odkażające i wysuszające, mydło szare polecane jest przy problemach intymnych. Należy do bezpiecznych metod pielęgnacyjnych, dodatkowo jest również preparatem dość tanim.

2. Mycie twarzy.

Szare mydło ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i odkażające wspomaga leczenie trądziku pospolitego. Zalecane jest ono również przez lekarzy dermatologów, szczególnie w przypadku cery tłustej i problematycznej, ponieważ bardzo dobrze oczyszcza skórę.

3. Mycie włosów.

Mydło szare możemy również wykorzystać do mycia i pielęgnacji włosów. Otwiera ono łuski włosowe co sprzyja lepszej penetracji składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, że ze względu na właściwości wysuszające mydła szarego może ono potęgować suchość włosów. Wskazane są wówczas odżywki oraz maski o działaniu nawilżającym.

4. Leczenie stłuczeń i skręceń.

Szare mydło przyspiesza procesy regeneracyjne organizmu przez co sprawniej przebiega sam proces leczenia urazów takich jak np. skręcenie stawu czy stłuczenie. Ponadto zmniejsza obrzęki oraz występującą opuchliznę w miejscu uszkodzenia.

5. Mycie pędzli do makijażu.

Szare mydło można również wykorzystać do usuwania zanieczyszczeń z przedmiotów takich jak pędzle do makijażu. Rozpuszcza zalegające na nim kolorowe kosmetyki, a także odkaża je zapewniając wysoką czystość.

6. Leczenie ran.

Ze względu na właściwości odkażające i przeciwbakteryjne mydło szare doskonale sprawdza się we wspomaganiu leczenia ran, w tym również pooperacyjnych.

7. Wybielanie plam.

Mydło szare jest również alternatywą dla chemicznych środków wybielających. Jeśli więc zabrudzenia pojawią się na ubraniach czy nawet na ścianach warto użyć mydła szarego.

Podsumowanie

Szare mydło jest produktem naturalnym i ogólnodostępnym. To prawdziwe można kupić w sklepach specjalizujacych sie w sprzedaży naturalnych produktów. Tego rodzaju mydło wykazuje wiele cennych właściwości, nie tylko tych kosmetycznych, ale i leczniczych. Dodatkowo wykorzystywane jest również do czynności domowych takich jak czyszczenie ścian czy usuwanie uporczywych plam z odzieży. Warto posiadać taki preparat w swoim domu, ponieważ jest wielofunkcyjny i stosunkowo tani.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami