Acerola
Acerola

Aktualizacja: 1 listopada 2020

Czarne mydło - właściwości i zastosowanieCzarne mydło, mimo że nie zachęca do stosowania swoją konsystencją i zapachem, posiada właściwości pielęgnacyjne powalające na kolana inne, naturalne kosmetyki do ciała. Jakie znalazło zastosowanie? Poznajmy bliżej czarne mydło z Maroka.

Czarne mydło (Savon Noir) to powszechnie znane mydło Maroka, gdzie od lat produkowane jest ręcznie z rozdrobnionych i zmiażdżonych oliwek połączonych oliwą. Savon Noir początkowo nie przypomina mydła do jakiego naszego oczy są przyzwyczajone, bowiem nie występuje ono ani w postaci płynnej ani w kostce. Jestć to gęsty żel, który pod wpływem wysokiej temperatury rozpływa się na skórze. Ze względu na jego konsystencje zazwyczaj dostępne jest w specjalnych słoiczkach lub pojemniczkach.

Ciekawostką jest to, że konsystencja czarnego mydła jest następstwem tego w jaki sposób zostało ono wyprodukowane. Wszystkie składniki gotowane są w specjalnych kadziach, w których po procesie odparowania wody pozostaje gęsta mieszanina o charakterystycznym zapachu. Warto również podkreślić, że czarne mydło nie do końca posiada kolor czarny. Jego barwa zależy przede wszystkim od gatunku i ilości oliwek jakie zostały wykorzystane do produkcji. Zwykle posiada kolor ciemnej zieleni, ciemnego brązu lub karmelu.

Czarne mydło – właściwości

Czarne mydło może być stosowane tak naprawdę przez osoby o każdym rodzaju cery, nawet jeśli mamy do czynienia z tą wrażliwą. Korzystać z niego mogą również alergicy, wyłączając jednak osoby uczulone na oliwki oraz oliwę. Mydło to charakteryzuje się przede wszystkim właściwościami oczyszczającymi. Delikatnie złuszcza naskórek, a obecna w nim witamina E wygładza skórę oraz działa przeciwzmarszczkowo.

W przypadku cery tłustej mydło czarne usunie nadmiar zgromadzonego na niej sebum. Z kolei cerę suchą dogłębnie nawilży. Jeśli występuje ogólny problem z pojawianiem się wykwitów skórnych na ciele mydło to zapobiegnie ich powstawaniu. Przy stosowaniu mydła czarnego jako preparatu do demakijażu twarzy lub ogólnej pielęgnacji ciała nie występuje po nim uczucie swędzenia lub ściągnięcia skóry, tak jak dzieje się to zwykle przy tradycyjnych mydłach drogeryjnych.

Czarne mydło – zastosowanie

Jak już wcześniej zaznaczono czarne mydło stanowi kosmetyk bardzo uniwersalny. Może być on bowiem wykorzystywany jako preparat do mycia twarzy, włosów, środek do golenia oraz odżywcza maska czy domowy peeling do ciała. Jest to bardzo duży plus dla osób, którzy są zwolennikami naturalnej pielęgnacji oraz ceniących sobie minimalizm w kwestii dbania o ciało.

Jak należy stosować czarne mydło?

Stosowanie czarnego mydła zależy przede wszystkim od tego do czego chcemy je wykorzystać. Zwykle jednak nie potrzebujemy do tego więcej niż odrobinę wody.

1. Preparat do demakijażu.

Wykorzystując ten rodzaj mydła jako preparat do demakijażu należy na wcześniej zwilżoną skórę nanieść jego niewielką ilość oraz wykonać 1-2 minutowy masaż twarzy omijając okolicę oczu. Następnie mydło należy spłukać letnią wodą.

2. Odżywcza maska.

Gdy chcemy zastosować je jako odżywczą maseczkę na twarz wystarczy nanieść na skórę niewielką ilość mydła oraz kilka kropel wody mineralnej. Następnie oba składniki należy dokładnie połączyć aż powstanie jednolita emulsja. Zaleca się pozostawić ją na skórze przez około 10-15 minut.

3. Peeling do ciała.

Stosując mydło czarne jako peeling do ciała należy nałożyć je na wcześniej oczyszczoną skórę, a następnie wykonać kilkuminutowy masaż. Następnie mydło należy spłukać wodą.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami