Zmiany skórne na twarzy – co robić?

Zmiany skorne na twarzyWiększość zmian skórnych wiąże się z przekształceniami wyłącznie w powierzchniowych warstwach komórek i nie sięga do głębiej położonych tkanek. Dzięki temu często nie jest problemem dotarcie do źródła zmiany i kosmetyczne usuwanie defektów bez interwencji lekarza czy stosowania agresywnych leków. Takie kosmetyczne leczenie zmian skórnych musi jednak zawsze wynikać z rzetelnej analizy przyczyn problemu.

Skóra, czyli właściwie co?

Skóra jest bardzo złożoną tkanką. Jej komórki są zróżnicowane w zależności od głębokości na jakiej się znajdują i funkcji jaką pełnią. Ponadto skórę współtworzą także struktury pozakomórkowe, począwszy od błony podstawnej, przez istotę międzykomórkową, skończywszy na ochronnej warstwie sebum na powierzchni i żyjących tam mikroorganizmach. Uszkodzenie którejkolwiek warstwy skóry, zatrzymanie praktycznie dowolnego procesu biochemicznego zachodzącego w jej obrębie może skutkować powstaniem defektów kosmetycznych, tym bardziej że przez każdy poziom tkanki biegną także naczynia krwionośne, zakończenia nerwów i pojedyncze włókna mięśniowe. Najczęściej mianem „zmiany skórnej” określa się modyfikację miejscową tkanki, która prowadzi do zmiany strukturalnej objawiającej się odmiennym od fizjologicznego zabarwieniem, fizjologią lub właściwościami fizycznymi.

Etiologia podstawowych zmian skórnych

Podstawowym sposobem leczenia zmian skórnych jest próba przywrócenia komórkom skóry ich roli fizjologicznej. Wydaje się to – powiedziane w ten sposób – zadaniem prostym. Jednak należy uwzględnić, że każda komórka pracuje w swoim własnym rytmie, ma własny cykl życiowy, a wreszcie, znajdując się w innym miejscu, może wykonywać odmienne procesy biochemiczne. Jest jednak coś, co komórki łączy – jest to budowa, przy czym nie chodzi bynajmniej o wygląd zewnętrzny, ponieważ tutaj dowolność jest spora, ale o poziom molekularny.
Podstawową częścią każdej komórki jest błona komórkowa. To ona oddziela selektywnie wnętrze, tzw. cytoplazmę, od otoczenia, zapewnia środowisko przebiegu reakcji i stanowi również wyznacznik kondycji komórki. Błona komórkowa zbudowana jest w dużej mierze z łańcuchów tłuszczowych różnych typów w bardzo precyzyjnie określonych ilościach. Komórki „chore”, niesprawne, stare i przeznaczone do usunięcia mają inny skład od fizjologicznych, dzięki czemu organizm autonomicznie panuje nad sytuacją. Czasem jednak skład błon zmienia się w związku z nieprawidłową dietą, kiepsko dobranym stylem życia, przebytymi chorobami, niewłaściwą pielęgnacją itd. W takiej chwili bardzo szybko może dojść do powstania zmian skórnych – gdy grupa komórek wyśle sygnał do apoptozy (programowanej śmierci), może pojawić się stan zapalny objawiający się zaczerwienieniem, a jeśli nie zostanie on w porę usunięty, zaczną zachodzić procesy gnilne i zmiana będzie się powiększała.

Jak leczyć?

Najskuteczniejszym sposobem leczenia, ale i zapobiegania wystąpieniu zmian skórnych, jest utrzymanie w dobrej kondycji błon komórkowych. Niestety standardowa dieta nie zapewnia podaży właściwych kwasów tłuszczowych w odpowiednich ilościach. Suplementacja olejem z czarnego kminku albo stosowanie olejku z czarnuszki jako kosmetyku daje bardzo dobre rezultaty. Olejek ten ma właściwości silnie nawilżające, doskonale uzupełnia niedobory pewnych kwasów tłuszczowych, a co ważne, nie obciąża skóry, ponieważ jego skład pozwala na niemal całkowitą resorpcję z powierzchni tkanki. Posmarowanie zmian skórnych, także ze stanem zapalnym, olejem z czarnuszki, wyrównuje koloryt, zmniejsza obrzęk, a sam olejek dodatkowo działa antybakteryjnie i grzybobójczo, dzięki czemu także zabezpiecza skórę. Raz lub dwa na dzień wystarczy posmarować chorobowo zmienione miejsca, aby nawet w ciągu kilku dni zauważyć wyraźną poprawę kondycji skóry.

Olej z czarnuszki w kapsułkach
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swych właściwości leczniczych. Znacząco wpływa na poprawę zmienionej chorobowo skóry. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *