Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 czerwca 2023

Olej z nasion czarnuszkiOlej z nasion czarnuszki pozyskiwany jest metodą tłoczenia na zimno, wykorzystując do tego nasiona czarnuszki siewnej, zwanej również czarnym kminkiem. Znany jest od tysięcy lat i nie bez powodu określa się go jako złoto faraonów. Już dawno temu potwierdzono jego prozdrowotne właściwości oraz korzystny wpływ na urodę.

Olej z nasion czarnuszki – skład

Olej z czarnego kminku jest skarbnicą kwasów Omega-6, zwłaszcza kwasu linolowego (50-60% wszystkich składników tłuszczowych). Znajdziemy w nim też kwas oleinowy (20%) oraz kwas eikozadienowy (3%). Co ważne, zawiera związek o nazwie nigelon, wyróżniający się silnym działaniem przeciwalergicznym. Do pozostałych cennych składników zaliczamy:

Ostateczny skład może różnić się nieco w zależności od pochodzenia nasion i dokładnych etapów ich obróbki.

Olej z nasion czarnuszki – właściwości pielęgnacyjne

Produkt ma nieocenione korzyści zdrowotne i intensywnie pielęgnuje skórę, także problematyczną. Do stosowania zewnętrznego poleca się go posiadaczom skóry alergicznej i trądzikowej. Wspomaga przy tym leczenie egzemy, łuszczycy, podrażnień, a nawet grzybicy. Jest bardzo łagodny i nie powoduje podrażnień, nawet po zastosowaniu go przez bardzo wrażliwe osoby. Wykazuje działanie nawilżające, kojące, zmiękczające, tonizujące i przeciwzapalne. Poprawia koloryt skóry, bardzo dokładnie ją oczyszcza oraz przyspiesza gojenie się niewielkich ran. Wpływa również na jej elastyczność i jędrność, opóźniając procesy starzenia się.

Olej z czarnuszki można stosować także na włosy, zwłaszcza wysokoporowate. Sprawia, że włosy przestają nadmiernie wypadać, są lśniące i nawilżone. Dodatkowo tworzy na ich powierzchni warstwę ochronną, zapobiegającą przesuszaniu się i skutkom działania niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Olej z nasion czarnuszki – właściwości zdrowotne

Olej z czarnego kminku można również spożywać. Zarówno w postaci:

  • płynnej (wówczas najlepiej kupić olej tłoczony na zimno w ciemnej, szklanej buteleczce);
  • kapsułek (jako suplement diety).

Udowodniono, że ma on działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wykazuje skuteczność szczególnie przeciwko Staphylococcus aureus, Helicobacter pylori, Escherichia-Coli oraz Pseudomonas aeruginosa.

Ze względu na silne działanie antyoksydacyjne, likwiduje nadmiar wolnych rodników w ustroju i tym samym zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, których czynnikiem ryzyka jest właśnie stres oksydacyjny. Takimi chorobami są: miażdżyca tętnic wieńcowych, nowotwory, alergie, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, wszelkie zaburzenia trawienia czy depresja. Spożywanie oleju znacznie zmniejsza liczbę mediatorów prozapalnych, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w przebiegu przewlekłych chorób zapalnych, takich jak RZS, łuszczycowe zapalenie stawów czy łojotokowe zapalenie skóry. Może łagodzić przebieg chorób autoimmunologicznych. Ponadto produkt:

Jest więc olejem o wszechstronnych, korzystnych właściwościach. Jednocześnie wykazuje duże bezpieczeństwo, poza alergią na czarnuszkę praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego przyjmowania.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
  2. Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., Rośliny kosmetyczne, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.
  3. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Fozum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  4. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami