Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 kwietnia 2023

DVB-T i DVB-T2 - jakie są cechy obu rozwiązań?Wymiana telewizora w 2022 roku mogła się wiązać z dużym zamieszaniem. Wszystko przez zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2, które wywołało dużo szumu i skłaniało do zadawania wielu pytań. O co właściwie chodzi z sygnałem DVB-T i DVB-T2? Pora to wyjaśnić!

Telewizja naziemna – najważniejsze informacje o DVB-T2.

Na wstępie warto zaznaczyć, że kwestia zmiany standardu nadawania w całej Polsce dotyczyła telewizji naziemnej a nie telewizji satelitarnej czy kablowej. Mowa więc o oglądaniu bezpłatnych kanałów dzięki odbieraniu sygnałów z nadajników położonych na ziemi. Zmiana formatu nadawania, która została przeprowadzona w czerwcu 2022, sprawiła, że widzowie zyskują dostęp do większej liczby kanałów, wyższej rozdzielczości a także bardziej stabilny sygnał z mniejszą liczbą zakłóceń.

Od 2013 roku na potrzeby telewizji naziemnej używano sygnału DVB-T. To już jednak przeszłość. Zmiana oznacza na lepszy standard, czyli telewizję wyższej generacji – stąd nazwa DVB-T2.

Na czym konkretnie polega wyższość DVB-T2 nad DVB-T? Przede wszystkim nowszy standard jest bardziej efektywny, może przesłać więcej danych i lepiej je kompresuje. Widać to na konkretnych liczbach. DVB-T pozwala przesłać ok. 24,88 Mb/s w jednym paśmie o szerokości 8 MHz. Standard DVB-T2 w tej samej szerokości pasma (8 MHz) może przesyłać do 40 Mb/s. Między innymi z tego powodu maksymalną rozdzielczością dla DVB-T było Full HD, natomiast nowa wersja umożliwi w przyszłości oglądanie kanałów telewizji naziemnej w 4K, czyli w takiej jakości, która od dawna dostępna jest na przykład na takich platformach, jak Netflix.

DVB-T i DVB-T2 – jak to działa?

Oba sposoby nadawania są standardami cyfrowymi, co oznacza, że zastępują zapomnianą już analogową telewizję. Cyfrowy sygnał w postaci fal jest odbierany przez antenę i następnie dekodowany, czyli przetwarzany na obraz i dźwięk. Stąd właśnie nazwa dekoder albo tuner DVB-T2. W nowych telewizorach 4K taki dekoder jest już wbudowany i stanowi część oprogramowania. W przypadku starszych modeli telewizorów do prawidłowego konwertowania sygnału potrzebny jest zewnętrzny dekoder podłączany do telewizora.

Jak odbierać telewizję naziemną w 2023 roku?

Jak już zostało wspomniane, do odbierania telewizji naziemnej potrzebny jest:

  • telewizor;
  • antena;
  • dekoder DVB-T2 jako osobne urządzenie lub wbudowany w TV.

Prawidłowe połączenie telewizora z anteną lub w przypadku braku wbudowanego tunera telewizora, anteny u dekodera umożliwia oglądanie naziemnej telewizji. Jeśli telewizor przetwarzał tylko starszy sygnał DVB-T, a nie jest kompatybilny z DVB-T2 wówczas niezbędne będzie dokupienie właściwego dekodera.

Nie jest to pierwsza zmiana związana z unowocześnieniem telewizyjnej infrastruktury. Już 10 lat temu, przy okazji wprowadzenia DVB-T, niektórzy użytkownicy musieli pożegnać się ze starymi telewizorami kineskopowymi, które nie były w stanie działać prawidłowo w nowej rzeczywistości.

Konsekwencje wprowadzenia DVB-T2 zamiast DVB-T

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kilku ciekawostkach. Przede wszystkim należy pamiętać, że zmiana standardu nadawania, do której musieliśmy się dostosować to efekt działań Komisji Europejskiej. Ma to związek z rozwijającą się infrastrukturą 5G. Stare pasma telewizji naziemnej (czyli te odbierane przez DVB-T) zostały bowiem wykorzystane w rozwoju sieci 5G.

Mamy nadzieję, że teraz już wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione. Nowy standard DVB-T2 to korzyści dla wszystkich odbiorców telewizji naziemnej, a dodatkowo czynnik, która ma pomóc w szybszej rozbudowie sieci 5G w naszym kraju.

Potrzebujesz tunera do telewizji naziemnej, by móc korzystać z Twojego telewizora? Sprawdź dekodery DVB-T2 HEVC w sklepie MediaMarkt!

Artykuł sponsorowany

Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami