Kolagen do picia
Kolagen do picia

WenerologWenerolog jest lekarzem specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób wenerycznych, czyli przenoszonych drogą płciową. Schorzenia tego typu są bardzo częste zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w wieku reprodukcyjnym. Jest ich wiele – mogą mieć poważny, przewlekły i zagrażający życiu przebieg, jak i z łatwością można niektóre z nich wyleczyć.

Kto to jest wenerolog?

Wenerolog jest lekarzem specjalistą, czyli lekarzem po ukończeniu 6-letnich studiów lekarskich oraz wykonaniu specjalizacji z wenerologii. Taka specjalizacja trwa dodatkowo 5 lat. Lekarz wenerolog zajmuje się diagnostyką, prewencją i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową, czyli rozprzestrzeniających się podczas stosunków seksualnych. Czynnikiem ryzyka ich wystąpienia jest przede wszystkim uprawianie seksu z wieloma różnymi partnerami zwłaszcza bez stosownego zabezpieczenia. Zarażenie się taką chorobą jest możliwe zarówno w przypadku par różnopłciowych, jak i par jednopłciowych.

Wenerolog – czym się zajmuje?

Wenerolog przede wszystkim leczy choroby takie jak:

Ostatnimi czasy obserwuje się zmiany w epidemiologii chorób przenoszonych drogą płciową. Tak zwane klasyczne choroby weneryczne (kiła i rzeżączka) stanowią aktualnie mniejszość schorzeń, z którymi zgłaszają się pacjenci do poradni chorób przenoszonych drogą płciową. Znacznie częściej diagnozuje się choroby takie jak opryszczka genitalna oraz zmiany wywoływane przez genitalne typy wirusa brodawczaka ludzkiego – łagodne, np. brodawki, kłykciny, a także zmiany nowotworowe.

Wenerolog zajmuje się również profilaktyką tych chorób i edukacją osób aktywnych seksualnie i planujących rozpocząć życie seksualne, aby w przyszłości nie narażały się one na wystąpienie tego typu problemów zdrowotnych. Podstawową metodą profilaktyki większości zakażeń przenoszonych drogą płciową jest antykoncepcja barierowa, uniemożliwiająca kontakt z wydzielinami partnera. Złotym standardem są prezerwatywy – rutynowo stosowane podczas kontaktów seksualnych. Mają one za zadanie izolować od wydzielin dróg płciowych partnera, jak również minimalizować ryzyko ciąży. Innym rodzajem profilaktyki jest ograniczanie przygodnych kontaktów seksualnych oraz uważne dobieranie partnerów (np. takich, którzy są przebadani pod względem chorób wenerycznych). Jeśli u danej osoby wykryto chorobę weneryczną, powinna ona jak najszybciej poinformować aktualnego partnera oraz poprzednich partnerów, aby mogli się oni szczegółowo przebadać. Ograniczy to dalsze rozprzestrzenianie patogenów chorobotwórczych.

Jak wygląda wizyta u wenerologa?

Wizyta rozpoczyna się szczegółowym wywiadem zdrowotnym, w ramach którego padną pytania odnośnie stanu zdrowia, występujących chorób, w stylu życia, aktywności seksualnej i stosowanych zabezpieczeń, a także specyfiki objawów niepokojących pacjenta. W dalszej kolejności lekarz wenerolog dokonuje oględzin narządów intymnych (bez względu na płeć pacjenta). Bardzo często po charakterystyce wysypki, zmian skórnych, wydzielin można wstępnie określić występującą chorobę. Badanie jest bezbolesne, jednak ze względu na lokalizację niepokojących zmian może być dla pacjenta mało komfortowe. Trwa zaledwie kilka minut, a podczas niego wenerolog bardzo często pobiera tkanki do badania histopatologicznego. Ten element również jest bezbolesny. Jeśli lekarz wie, jaka choroba występuje u danego pacjenta, od razu przepisuje leki – przeważnie są to preparaty doustne oraz maści do stosowania miejscowego. W trakcie leczenia najlepiej powstrzymać się od stosunków seksualnych.

Jeśli rozpoznanie nie jest pewne, należy poczekać na wyniki badań histopatologicznych. Lekarz zleca również badania krwi, badanie moczu, a niekiedy nawet badania obrazowe (np. USG ginekologiczne u kobiet). Bardzo ważnym elementem dbania o siebie w przebiegu chorób wenerycznych jest wysoka higiena intymna. To właśnie lekarz instruuje w jej zakresie oraz pomaga wybrać odpowiednie kosmetyki.

Ile kosztuje wizyta u wenerologa?

Konsultacja wenerologiczna to koszt 200-300 zł w zależności od renomy specjalisty i placówki, w której przyjmuje oraz wielkości miasta. Jeśli lekarz wykonuje USG podczas wizyty, do ceny przeważnie dolicza się 50-100 zł.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Majewski S. Choroby weneryczne: stare lęki i nowe wyzwania, Menedżer Zdrowia, 8-9/2018.
  2. Nowicki R., Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami