Kolagen do picia
Kolagen do picia

MakrosomiaMakrosomia to inaczej masa ciała noworodka przekraczająca 4500 g niezależnie od wieku ciążowego lub przekraczająca 90 percentyla dla danego wieku ciążowego. Taka sytuacja nierzadko uniemożliwia atraumatyczny poród siłami natury, jest więc wskazaniem do cięcia cesarskiego. Przy znacznej makrosomii wzrasta ryzyko powikłań zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej.

Makrosomia a hipertrofia

Choć oba te pojęcia są stosowane zamiennie i odnoszą się do tego samego zjawiska, nie powinno się ich tak używać. Makrosomia dotyczy bowiem noworodka, czyli dziecka od momentu jego narodzin. Z kolei hipertrofia odnosi się do płodu, a więc dziecka znajdującego się w łonie matki, jeszcze przed narodzinami. Prawidłowo brzmią więc: hipertrofia płodu oraz makrosomia dziecka / noworodka.

Diagnostyka makrosomii

Każdy płód o masie powyżej 90. percentyla dla danego wieku ciążowego można uznać za zbyt duży w stosunku do wieku ciążowego. Szacowana masa ciała wynosząca 4500 g jest powszechnie stosowaną wartością graniczną służącą rozpoznaniu makrosomii. Makrosomia to kluczowy czynnik ryzyka porodu zabiegowego, jak również niekorzystnych wyników okołoporodowych, zwłaszcza urazowych uszkodzeń matki i dziecka.

Makrosomia – przyczyny

Jedną z najczęściej diagnozowanych przyczyn makrosomii u dziecka jest cukrzyca ciążowa występująca u matki. Dochodzi wówczas do nadmiernego wzrostu tkanki tłuszczowej u dziecka i tym samym do zbyt znacznego zwiększenia masy jego ciała. Udowodniono, że ryzyko makrosomii dziecka u ciężarnej z cukrzycą jest aż 5-krotnie wyższe w porównaniu do kobiet zdrowych. Podwyższone ryzyko makrosomii występuje ponadto w sytuacji, gdy kobieta rodziła już dzieci o dużej masie urodzeniowej oraz gdy sama zmaga się z otyłością. Ryzyko to wzrasta też po 35. roku życia. Uważa się, że częstotliwość porodów noworodków makrosomicznych waha się w granicach 7-10%, choć w ostatnich latach ma tendencję wzrostową.

Makrosomia – konsekwencje

Makrosomia może prowadzić do szeregu komplikacji zdrowotnych zarówno u matki, jak i u dziecka. Wśród najczęstszych w odniesieniu do matki znajdują się:

  • przedłużający się poród;
  • brak postępu porodu, co zmusza do wykonania cięcia cesarskiego;
  • wzrost ryzyka znacznego uszkodzenia tkanek twardych i miękkich podczas porodu, w tym wysokiego stopnia pęknięcia krocza;
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe;
  • krwotoki;
  • infekcje poporodowe.

Możliwe powikłania i konsekwencje w odniesieniu do noworodka to przede wszystkim:

Aby uniknąć makrosomii dziecka i hipertrofii płodu należy przede wszystkim dbać o swoją masę ciała w ciąży. Im kobieta więcej waży przed ciążą, tym mniej powinna przytyć w jej trakcie. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, kobieta ciężarna przez wszystkie trymestry powinna pozostać aktywna fizycznie, oczywiście biorąc pod uwagę możliwości i nowy stan fizjologiczny. Najbezpieczniejsze są zajęcia grupowe dla kobiet w ciąży prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów uroginekologicznych, a także zajęcia indywidualne i terapia manualna. Bez względu na to, czy kobieta ćwiczy czy nie, powinna dbać o zdrową, zbilansowaną dietę. Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży wzrasta, jednak kobieta nie powinna dostarczać do organizmu więcej kalorii, niż wynika to z potrzeb rozwijającego się dziecka. Przy zdiagnozowaniu cukrzycy niezwykle istotna jest dieta z niskim indeksem glikemicznym i stałe utrzymywanie glikemii na właściwym poziomie.

Cukrzyca ciążowa – leczenie

Insulinoterapia jest powszechną metodą leczenia wykorzystywaną u osób chorujących na cukrzycę, także w przypadku kobiet ciężarnych. Niemniej jednak powinna być stosowana dopiero wtedy, gdy dieta oraz aktywność fizyczna zawiodą (mimo tego nawet wtedy, w połączeniu z insulinoterapią, należy je utrzymywać). Insulinoterapia opiera się na podawaniu insuliny drogą podskórną. Wszystko powinno odbywać się pod kontrolą lekarza ginekologa i diabetologa. Ciekawostką jest, że 1 na 10 kobiet w ciąży zapada na cukrzycę ciążową – wiedza odnośnie postępowania w takich sytuacjach jest więc bardzo ważna.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Hirnle L., Kowalska M., Petrus A., Hirnle G., Zimmer M., Analiza czynników predysponujących do makrosomii płodu oraz przebieg ciąży i porodu w przypadku ciąż powikłanych dużą masą płodu, Ginekologia Polska, 78/2007.
  2. Bomba-Opon D., Drews K., Huras H., Laudański P., Paszkowski T., Wielgoś M., Fuchs T., Pomorski M., Zimmer M., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące indukcji porodu. Aktualizacja 2021, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 4/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami