Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 stycznia 2024

Jak irygatory stomatologiczne rewolucjonizują domową higienę jamy ustnej?Lata temu irygatory znajdowały się wyłącznie na wyposażeniu gabinetów stomatologicznych. Dzisiaj możemy zauważyć je w coraz większej liczbie domostw, a irygacja stała się czynnością, bez której wielu nie wyobraża sobie kompleksowej higieny jamy ustnej. Dowiedz się więcej na temat działania i rodzajów irygatorów stomatologicznych. Oprócz tego przekonasz się, jak należy je prawidłowo stosować. Czy irygatory rzeczywiście rewolucjonizują domową higienę jamy ustnej?

Irygator do zębów to urządzenie elektryczne przeznaczone do oczyszczania jamy ustnej, a zwłaszcza trudno dostępnych miejsc, takich jak np. przestrzenie międzyzębowe. W swojej pracy wykorzystuje strumień wody pod ciśnieniem, który usuwa płytkę nazębną, osady i resztki pokarmowe. Irygator wygląda podobnie do szczoteczki elektrycznej, a działa prawie jak myjka ciśnieniowa. Jego centralnym, najważniejszym elementem jest silniczek elektryczny, który napędza pompę połączoną ze zbiornikiem wodnym. Przy wylocie urządzenia znajduje się dysza strumieniowa, przez którą przedostaje się sprężone powietrze. Zbiornik może być doczepiany do urządzenia lub być stałym elementem. Irygatory najczęściej wyposażone są w kilka trybów pracy lub skalę ciśnienia do wyboru. Do zestawów z urządzeniami dołączane są dysze czyszczące o różnych właściwościach.

Rodzaje irygatorów stomatologicznych

Dwa podstawowe rodzaje irygatorów stomatologicznych to irygatory stacjonarne oraz irygatory bezprzewodowe. Irygatory stacjonarne posiadają zwykle szerszy zakres ciśnienia do wyboru, a także pojemny zbiornik, do którego można wlać nawet 600 ml wody lub płynu do płukania jamy ustnej. Dodatkowo ich rozmiar jest większy, a w zestawach z nimi możemy znaleźć więcej końcówek wymiennych oraz innych przydatnych gadżetów. Irygatory stacjonarne są nieco droższe od irygatorów bezprzewodowych. Niewątpliwą zaletą tych drugich jest fakt, że możemy zabierać je ze sobą właściwie wszędzie, a to z uwagi na ich niewielkie gabaryty. Z kolei minusem może być konieczność nawet kilkukrotnego uzupełniania wody podczas procesu irygacji. Irygatory mobilne oferują zazwyczaj nieco mniejszą moc ciśnienia.

Irygator stomatologiczny – zalety

Oto zalety irygatora stomatologicznego:

  • masuje i wzmacnia dziąsła
  • zapewnia świeży oddech na dłużej
  • może być stosowany przez kilka osób
  • zapewnia ochronę przed próchnicą i paradontozą
  • irygatory stacjonarne wyposażone są w zbiornik, który nie wymaga uzupełniania
  • irygatory mobilne posiadają wydajną baterię, która pozwala nawet na miesiąc pracy bez konieczności ładowania
  • skutecznie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe i elementy aparatu ortodontycznego
  • większość modeli wyposażono w kilka trybów pracy oraz pewien zakres ciśnienia, co sprawia, że każda osoba może wybrać opcję irygacji odpowiednią dla siebie.

Irygator stomatologiczny czy nić dentystyczna?

Nić dentystyczna pełni rolę podobną do irygatora stomatologicznego, gdyż jest to produkt stworzony do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Najczęściej składa się ze splecionych ze sobą włókien nylonowych. Stosując nici dentystyczne przez długi czas, musisz liczyć się z ryzykiem podrażnienia dziąseł oraz ich krwawienia. Wprowadzanie ich między zęby może również wywoływać ból. Okazuje się, że według pewnych badań irygator stomatologiczny jest aż o 93% skuteczniejszy w usuwaniu płytki nazębnej od nici, a dodatkowo jego działanie wzmacnia dziąsła poprzez ich delikatny masaż. Będąc użytkownikiem irygatora, masz większe szanse na uniknięcie stanów zapalnych w jamie ustnej. Pamiętaj, że tryby pracy urządzenia, jego ciśnienie oraz możesz końcówki wymienne możesz dopasować na podstawie swoich indywidualnych potrzeb. Przydatny w wyborze idealnego urządzenia będzie też – irygator do zębów ranking. Znajdziemy tam porównanie wielu różnych modeli i ich właściwości.

Jak prawidłowo stosować irygator stomatologiczny?

Zastosuj się do poniższych wskazówek, aby prawidłowo stosować irygator stomatologiczny:

  1. Nałóż końcówkę irygatora na bazę.
  2. Napełnij zbiornik wodą o temperaturze pokojowej.
  3. Wybierz tryb pracy.
  4. Trzymaj irygator w pozycji pionowej. Jego końcówka powinna być skierowana w stronę zębów, a usta mają być rozchylone.
  5. Wciśnij przycisk on/off i rozpocznij irygację.
  6. Kieruj strumień wody pod kątem 90 stopni.
  7. Przesuwaj końcówkę wzdłuż linii dziąseł i przestrzeni międzyzębowych.
  8. Po wszystkim naciśnij przycisk on/off, aby wyłączyć urządzenie.
  9. Wylej pozostałości wody ze zbiornika i wytrzyj urządzenie do sucha.

Artykuł sponsorowany

Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami