Czy bio oznacza najwyższą jakość?

bioPrzedrostek „bio” jest dziś wykorzystywany bardzo szeroko jako najlepsza rekomendacja dla produktu. Co jednak oznacza naprawdę i jakie skutki ma to dla użytkowników kosmetyków lub suplementów diety określanych jako „bio” albo „organiczne”?

Bio, czyli naturalne

Przedrostek „bio” używany jest jako określenie mające oznaczać, że dany produkt jest naturalny, czyli „organiczny” (co jest z kolei niepoprawną kalką językową z angielskiego). Jednak nie istnieją żadne ogólne normy, które informowałyby o tym, jakie warunki musi spełniać produkt opisany w ten sposób. Wydawaniem certyfikatów zajmują się podmioty gospodarcze ustalające własne kryteria, natomiast prawo europejskie, w tym polskie, nie rozpoznaje w ogóle takiego przymiotu. To może rodzić dość poważne konsekwencje, ponieważ różne mogą być nawet podstawowe założenia certyfikatów: dla jednych ośrodków certyfikacji „bio” oznacza uprawę ekologiczną, a dla drugiej uzyskanie surowca ze źródeł naturalnych. Brzmi to może podobnie, ale w praktyce to dwa zupełnie różne podejścia do produkcji takiego samego produktu.

Co może być bio?

Bio to określenie stosowane najczęściej do określenia suplementów pochodzenia naturalnego, na przykład Spirulina lub Chlorella. Jednak w praktyce każdy suplement z algami spełni te warunki, ponieważ oba glony są stenobiontami i muszą żyć w ściśle określonych warunkach, które odpowiadają warunkom naturalnym. Ze względów praktycznych uprawa alg zawsze odbywa się w ich naturalnym środowisku, nie ma żadnych „fabryk”, które mogłyby podrukować te algi, a to oznacza, że teoretycznie wszystkie produkty ze Spiruliną lub Chlorellą są potencjalnie „bio”. Bez wątpienia jednak nie wszystkie zasługują na miano preparatów najwyższej jakości.

Czystość preparatu

Niektóre suplementy, mimo że określone są jako „organiczne”, powstają na bazie surowca wyhodowanego w nieodpowiednich warunkach. Może to oznaczać zanieczyszczenie (substancjami mineralnymi lub organicznymi) wody, powietrza albo samych tkanek alg. Warto zwrócić uwagę, że samo to nie wyklucza jeszcze użycia określenia „bio” w opisie produktu, ponieważ uprawa mogła być ekologiczna, a zanieczyszczenia dostały się doń przypadkowo. Taki produkt jednak zdecydowanie nie spełni wyśrubowanych norm jakościowych. I tu pojawia się problem, ponieważ dla suplementów są one określone dość luźno – nie tak jak dla leków, ale jak dla produktów żywnościowych, a więc tolerancja obecności zanieczyszczeń jest większa. A produkt nadal jest „bio”…

Jak się ochronić?

Produkty, które nie spełniają wysokich wymagań jakościowych mogą być bardzo szkodliwe. Wprawdzie Chlorella i Spirulina to algi, które mają potężną moc oczyszczania, ale w preparatach zanieczyszczonych, niewłaściwie przygotowanych, o nieprawidłowym składzie nie będą mogły zadziałać. Niestety nie istnieje żaden sposób, który pozwoliłby odróżnić prawdziwe „bio” produkty od tych, które „bio” mają jedynie w nazwie. Jako konsumenci musicie Państwo zaufać wewnętrznej polityce producenta, a to oznacza, że należy przed zakupem suplementów zapoznać się z charakterystyką nie tylko samego produktu, ale również opiniami na temat producenta, bo tylko on może wprowadzić odpowiednie normy jakościowe, które w połączeniu ze stałą i regularną kontrolą jakości zapewnią odpowiednią czystość produktu, a co za tym idzie również bezpieczeństwo stosowania.

Podsumowanie

Na etykiecie można napisać wszystko – również coś, co jest nieprawdą. Nie we wszystko należy wierzyć. Dobre suplementy bronią się dzięki efektom, jakie pozwalają osiągnąć, a jeśli nie widać poprawy, to może to znaczyć, że produkt nie jest tak dobry jak twierdzi producent. Oczywiście nie warto ryzykować, próbując wszystkiego po kolei – wybór dobrego sklepu i renomowanego producenta to pierwsze kroki na drodze do wyboru odpowiedniego suplementu diety.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Algi Spirulina i Chlorella - rośliny o wysokiej wartości odżywczej i leczniczej.
Dziś, gdy na nasze zdrowie coraz większy wpływ wywiera postępująca degradacja środowiska naturalnego i coraz mniej wartościowe pokarmy, woda określonych akwenów zawierająca większe stężenie soli mineralnych, oferuje człowiekowi niezwykły dar
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *