Algi – czym są i jakie mają właściwości

Algi czym sa i jakie maja wlasciwosciAlgi, czyli glony (nazwy algi używa się w suplementacji gównie dla uniknięcia nieapetycznych skojarzeń) nie są grupą taksonomiczną. To pojęcie, do którego naukowcy wrzucili wiele niespokrewnionych ze sobą organizmów, których jedyną cechą wspólną jest brak wykształconych tkanek i (w większości przypadków) życie w środowisku wodnym oraz autotrofizm. Na poziomie praktycznych zastosowań algi są bogatym źródłem składników odżywczych, jednak nadal niewykorzystywanym na szerszą skalę. Choć można wiele gatunków oznaczyć jako spożywcze, cały czas dominują one nie w żywieniu, ale raczej w suplementacji, tak jak Spirulina i Chlorella.

Autotrofizm i jego następstwa

Większa część alg to organizmy samożywne (choć niektóre są miksotroficzne, a więc w zależności od własnych potrzeb mogą „przełączać się” z trybu samożywnego do cudzożywnego). Informacja ta jest istotna z punktu widzenia dietetyki, ponieważ fotosynteza wymaga wykształcenia specyficznego barwnika – chlorofilu (w którejkolwiek wersji) oraz barwników pomocniczych, które pełnią funkcje antyoksydacyjne. Chlorofil jest istotny, ponieważ w samym centrum jego cząsteczki znajduje się atom magnezu – pierwiastka niezbędnego dla zachowania równowagi układu nerwowego u ludzi i zwierząt. Co zaś tyczy się na przykład karotenoidów i fikocyjanin, czyli barwników dodatkowych, mogą one chronić przed stresem oksydacyjnym, choć często też są wykorzystywane jako donory specyficznych pierwiastków.

Algi wodne – dlaczego są tak ważne?

Zdecydowana większość alg żyje w środowisku wodnym. Nawet jeśli chodzi o tzw. algi lądowe, to większość z nich wymaga bardzo wysokiej wilgotności i mikrośrodowiska wodnego. Dlaczego to ważne? Dlatego, że nawet mimo olbrzymiego poziomu zanieczyszczeń wód, nadal są one czystsze niż powietrze i gleba, a więc wykorzystanie alg niesie ze sobą mniejsze ryzyko przypadkowego wprowadzenia do organizmu toksyn. Właśnie dlatego są one używane nie tylko do produkcji suplementów, ale również jako składnik dermokosmetyków oczyszczających.

Odżywianie algami – czym nas zaskoczy?

Spora część alg, w tym popularne Spirulina i Chlorella, zawiera bardzo duże ilości białek, w tym białek nazywanych (najwyraźniej niesłusznie) zwierzęcymi. Poza tym są bogate w tłuszcze niezbędne do prawidłowej pracy całego ludzkiego organizmu i zawierają bardzo wysokie stężenia korzystnych dla zdrowia substancji. Dieta złożona z samych alg byłaby o wiele zdrowsza niż złożona z samej wieprzowiny. Jednak chociaż w małym stopniu warto zastosować przynajmniej suplementację diety właśnie Spiruliną i Chlorellą, ponieważ znakomicie uzupełniają one tradycyjne posiłki. Plusem będzie też to, że algi są organizmami kosmopolitycznymi i choć popularne są te ze strefy podzwrotnikowej, nasze, umiarkowane, też są cennym źródłem wartości odżywczych, czego dowodzi choćby zastosowanie morszczynu w tradycyjnej medycynie, a nawet w kuchni znad Bałtyku.

Polecane produkty:

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Algi Spirulina i Chlorella - rośliny o wysokiej wartości odżywczej i leczniczej.
Dziś, gdy na nasze zdrowie coraz większy wpływ wywiera postępująca degradacja środowiska naturalnego i coraz mniej wartościowe pokarmy, woda określonych akwenów zawierająca większe stężenie soli mineralnych, oferuje człowiekowi niezwykły dar
Zobacz tutaj ...
37 komentarzy:
« Starsze komentarze
  1. Asia
    Asia says:

    Czego się nie zrobi, żeby zdrowym być. Choć muszę przyznać, że bardzo łatwo przekonałam się do kosmetyków z algami, natomiast z ich spożywaniem jest już nieco ciężej. Pozdrawiam!

    Odpowiedz
« Starsze komentarze

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Nie wahaj się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *