Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 września 2021

Spirulina naturalne źródło białka dla sportowców Spirulina to jedno z najlepszych roślinnych źródeł białka. Białka zaś są związkami chemicznymi, które w ludzkim organizmie odgrywają przede wszystkim rolę budulcową. Choć poza nią ważne są również funkcje w układzie nerwowym i przekaźnictwie sygnałów, a także jako enzymy i hormony.  Regulują praktycznie wszystkie funkcje organizmu.

Problemy z białkiem u sportowców

Sportowcy mogą doświadczać niedoborów białka z wielu powodów. Przede wszystkim ich zapotrzebowanie na tę klasę związków jest większe, gdyż pojawia się potrzeba odbudowy większych ilości włókien mięśniowych. Po drugie, część z białek wyprodukowanych w organizmie stanie się niefunkcjonalna w związku ze zwiększonym stresem oksydacyjnym, do którego dochodzi w chwilach podwyższonej aktywności fizycznej. Po trzecie wreszcie – rzadko może dochodzić do zużywania białek do celów zaopatrzenia w energię w czasie wyczerpujących treningów.

Dlaczego suplementować białka przez Spirulinę

Można kupić stosunkowo tanie odżywki białkowe dla sportowców – zwierają one olbrzymie ilości syntetycznych białek i różnej przyswajalności – niekiedy nawet całkiem niezłej (choć nie wyższej niż z naturalnych źródeł). Problemów jednak wiąże się z tym kilka. Przede wszystkim są to preparaty jednoskładnikowe – dostarczając jednego tylko typu białka, nie można odbudować wielu setek różnych białek potrzebnych organizmowi. Po drugie, samo rozłożenie białka podanego w wysokim stężeniu, jest dla organizmu sporym wyzwaniem. Zwykle wiąże się z nadmiernym obciążeniem trzustki i wątroby. Po trzecie wreszcie, suplementy syntetyczne praktycznie zawsze zawierają pewną części związków szkodliwych lub zbędnych.

Spirulina to alga, która jest w niespełna 2/3 swojej suchej masy zbudowana z białek. Zawiera białka zwierzęce, a więc zbudowane także z aminokwasów siarkowych, których normalnie roślinami suplementować się nie da. Poza tym jest to źródło naturalnie złożone. Jakie to ma znaczenie? Spore, bo przyjmując syntetyk, dostarcza się tylko białko. Żadnych witamin, żadnych minerałów, a te okazują się potrzebne, jeśli chodzi o trawienie białek i ich resyntezę. Suplementy ze Spiruliną są więc po prostu kompletne – zawierają wszystkie związki, które są potrzebne, aby białko rozłożyć, przetransportować odzyskane aminokwasy i złożyć z nich sprawnie funkcjonujące białko. Warto też oczywiście pamiętać, że jako organizm żywy również Chlorella zawiera całe mnóstwo różnych białek, a więc i różnych aminokwasów – różnorodność jest znacznie większa niż w przypadku suplementów sztucznych, co pozwala organizmowi lepiej uzupełnić wszystkie niedobory, a nie tylko wybudować masę mięśniową.

Spirulina czy Chlorella?

W praktyce poza Spiruliną do suplementacji diety sportowej nadaje się jeszcze Chlorella. Wybór między tymi dwoma algami często jest kwestią sporną, ponieważ poszczególne szczepy alg obu tych gatunków dość mocno się od siebie różnią. Natomiast w pracach o charakterze badawczym częściej wymienia się jednak Spirulinę jako wydajniejsze źródło białka dla sportowców. Jest to ważna informacja, ponieważ znalezienie wiarygodnych prac naukowych, które zalecałyby przyjmowanie syntetycznych suplementów, jest praktycznie niemożliwe.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
  3. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  4. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  5. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami