Acerola
Acerola

Aktualizacja: 16 kwietnia 2021

Spirulina łagodzi szkodliwe działanie ołowiuWedług artykułu opublikowanego 13 kwietnia 2012 roku na łamach Food and Chemical Toxicology Spirulina w ciąży zmniejsza negatywny wpływ ołowiu na tkanki mózgowe i móżdżkowe dziecka. Badanie przeprowadzono na szczurach, więc nie można jeszcze bezpośrednio odnieść jego wyników do ludzi, jednak potwierdza pozytywne działanie odtruwające Spiruliny. Poniżej przedstawiamy streszczenie artykułu, a także jego źródło.

Spirulina łagodzi szkodliwe działanie ołowiu

Dieta matek wzbogacona o Spirulinę lub mniszek lekarski łagodzi szkody spowodowane ołowiem w mózgu i móżdżku nowo narodzonych szczurów. Badanie to miało na celu ocenę efektów toksycznych o prenatalnej ekspozycji na octan ołowiu w tkankach mózgu nowo narodzonych szczurów i silne ochronne działanie Spiruliny (Arthropira platensis) lub mniszka lekarskiego (Taraxacum officinalis) dodanych do diety szczurów.

Samicom szczurów podawano normalną dietę (kontrolną) lub dietę wzbogaconą o Spirulinę lub mniszek lekarski. Dodatkowo, octan ołowiu podano połowie tych szczurów poprzez wodę do picia od 5 dnia ciąży do 14 dnia po porodzie. Zanieczyszczenie ołowiem oceniano poprzez:

  • pomiar stężenia ołowiu we krwi;
  • wagę mózgu;
  • uszkodzenia tkanek;
  • zawartość białka;
  • peroksydację lipidów;
  • aktywność enzymów antyoksydacyjnych w tkankach mózgu noworodków.

Zatrucie ołowiem matek spowodowało odkładanie ołowiu w mózgu i móżdżku noworodków i uszkodzenia tkanek móżdżku. Co więcej, stwierdzono znaczny spadek ciężaru i zawartości białka w tych tkankach. Stres oksydacyjny i zmiany w aktywności enzymów antyoksydacyjnych w tkankach mózgu były również zauważalne. W przeciwieństwie do powyższego, nie stwierdzono szkód lub biochemicznych zmian u noworodków od matek zatrutych ołowiem karmionych Spiruliną lub mnieszkiem. Te wyniki mocno sugerują, że korzystne efekty Spiruliny lub mniszka lekarskiego dodanych do diety szczurów podtrutych ołowiem objawiły się przez redukcję indukowanego ołowiem stresu oksydacyjnego i powiązanych uszkodzeń.

Zobacz również: Spirulina a karmienie piersią.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku Febico - 100% naturalna
Spirulina jest naturalną algą, która uzupełnia niedobory ważnych dla organizmu składników odżywczych. W jej składzie znajduje się m.in. białko, minerały, witaminy. Wspomaga działanie układu odpornościowego, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Food Chem Toxicol. 2012 Apr 13.
  2. Spirulina or dandelion-enriched diet of mothers alleviates lead-induced damages in brain and cerebellum of newborn rats.
  3. Gargouri M, Ghorbel-Koubaa F, Bonenfant-Magné M, Magné C, Dauvergne X, Ksouri R, Krichen Y, Abdelly C, Feki AE.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami