Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 lipca 2022

Chmiel zwyczajny - właściwości leczniczeChmiel zwyczajny najbardziej znany jest z wykorzystywania go w produkcji piwa. Jednak oprócz właściwości przydatnych w przemyśle spożywczym, chmiel ceniony jest także w medycynie naturalnej. To dobry środek uspokajający, łagodzi objawy klimakterium oraz wspomaga leczenie łupieżu. Jakie jeszcze działanie wykazuje? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Chmiel zwyczajny

Chmiel rośnie głównie na terenach Europy oraz w Ameryce Północnej. Uprawiany jest na plantacjach zwykle na potrzeby przemysłu piwowarskiego. Dlatego też niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szyszki chmielu wykazują również pozytywne działanie wpływające na organizm. A wszystko przez zawarty w nich związek – ksantohumol (flawonoid o silnych właściwościach antyoksydacyjnych).

Cała roślina chmielu jest stosunkowo dużych rozmiarów i może osiągnąć wysokość nawet 6 metrów. Na jego wysokich łodygach wyrastają szyszki, które wykorzystywane są do różnych celów, zwykle leczniczych. Chmiel to roślina długoletnia.

Właściwości chmielu zwyczajnego

Dzięki składnikom odżywczym, które zawiera, chmiel wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Poprzez obecność flawonoidów i przeciwutleniaczy posiada właściwości antyoksydacyjne. Hamuje tym powstawanie procesów rakotwórczych w organizmie. Część szyszek chmielu wykorzystywana do produkcji piwa zawiera substancje, które skuteczne są w walce z próchnicą oraz chorobami dziąseł. Badania wykazały, że związki te działają destrukcyjnie na bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Ksantohumol zawarty w chmielu chroni komórki układu nerwowego przed uszkodzeniem, w wyniku działania stresu oksydacyjnego.

Zarówno same szyszki chmielu jak i lupulina (gruczoły wydzielnicze chmielu) hamują aktywność kory mózgowej, przez co wywołują działanie uspokajające i nasenne. Chmiel to źródło fitoestrogenów (hormonów roślinnych przypominających ludzkie estrogeny), które stosowane są w łagodzeniu objawów klimakterium. Roślina ta wykazuje także działanie rozkurczowe, przez co zmniejsza napięcie naczyń krwionośnych jelit i dróg moczowych, oprócz tego wspomaga pracę nerek działając lekko moczopędnie.

Gorycze chmielu w naturalny sposób pobudzają wydzielanie śliny oraz soków żołądkowych, co ułatwia procesy trawienne i przyspiesza łaknienie. Chmiel w postaci okładów polecany jest u osób z zapaleniem korzonków, bólami reumatycznymi, stanami zapalnymi skóry czy trudno gojącymi się ranami. Pozwala on również dbać o naszą urodę. Szczególnie korzystnie wpływa na stan naszych włosów. Stosowany w postaci płukanki nadaje im naturalny blask oraz sprawia, że stają się silne i mocne. Bardzo skutecznie redukuje również łupież. Z racji właściwości antybakteryjnych i przeciwwirusowych skuteczny jest w walce z przeziębieniem, zapaleniem płuc oraz grypą.

Kto nie powinien stosować chmielu zwyczajnego?

Chmiel przeciwwskazany jest w przypadku następujących osób:

  • przyjmujące leki uspokajające;
  • kierujące pojazdami;
  • kobiety w ciąży;
  • kobiety karmiące;
  • dzieci do 12 roku życia.
Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczepaniak O., Dziedziński M., Kobus-Cisowska J., Szulc P., Szymanowska D., Sudyka M., Goryńska-Goldmann, Chmiel jako surowiec o właściwościach prozdrowotnych: aktualny stan wiedzy, Technika Rolnicza, Ogrodnicza, Leśna, 3/2019.
  2. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
  3. Mielczarek M., Kołodziejczyk J., Olas B., Właściwości lecznicze chmielu zwyczajnego, Postępy Fitoterapii, 4/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami