Kolagen do picia
Kolagen do picia

Próchnica - objawy i leczeniePróchnica to choroba zębów o podłożu bakteryjnym. Jej zaniedbanie może nie tylko negatywnie wpłynąć na pozostałe zęby, ale również być przyczyną chorób ogólnoustrojowych. Co przyczynia się do rozwoju próchnicy oraz jak skutecznie ją leczyć? Podpowiadamy.

Czym jest próchnica?

Próchnica to bakteryjna choroba tkanek twardych zęba. Drobnoustroje pod postacią bakterii w momencie dostarczenia węglowodanów, czyli dla nich związków odżywczych, wytwarzają kwasy, które przyczyniają się do demineralizacji związków nieorganicznych zęba, a także prowadzą do niszczenia ich części organicznej.

Jak rozwija się próchnica?

Rozwój próchnicy uwarunkowany jest 4 podstawowymi elementami. Zaliczają się do nich:

  • węglowodany – spożywanie, a następnie odkładanie się ich resztek stanowią składnik płytki nazębnej;
  • bakterie – gromadząc się w jamie ustnej żywią się resztkami węglowodanów;
  • wrażliwość zębów;
  • upływający czas – w którym zachodzą powyższe procesy.

Należy zaznaczyć, że proces, który sprzyja rozwojowi próchnicy, rozpoczyna się po ostatnim umyciu zębów. W tym czasie na ich powierzchni tworzy się tzw. błonka nabyta, w której znajdują się bakterie. Drobnoustroje gromadzące się na zębach metabolizują węglowodany, które pozostały w jamie po spożyciu posiłku. Związki te przekształcają je w postać kwasu mlekowego. Ten z kolei zapoczątkowuje demineralizację tkanek twardych zęba, a więc rozpuszczania i wypłukiwania z nich jonów wapnia.

Na początku próchnica objawia się małą kredową plamką, która z biegiem czasu staje się bardziej chropowata, ciemniejsza i przekształca się w ubytek zęba. Jeżeli w tym momencie nie zostanie zapoczątkowanie odpowiednie leczenie wówczas próchnica może spowodować zakażenie tkanek miękkich zęba, czego efektem końcowym może być jego utrata lub rozniesienie stanu zapalnego w obrębie całego organizmu.

Próchnica może objawiać się również:

  • bólem podczas szczotkowania zębów;
  • wrażliwością podczas spożywania ciepłych, zimnych, słodkich lub kwaśnych posiłków;
  • obecnością ubytków w zębach;
  • nieprzyjemnym zapachem z ust;
  • bólem zęba.

Jak leczyć próchnicę?

Próchnicę można leczyć wieloma sposobami, a wybór konkretnego zależy od stadium jej zaawansowania. Jeśli objawy choroby nie występują głęboko leczenie polega na pozbyciu się zniszczonej tkanki twardej, a więc tzw. borowaniu. Po jego wykonaniu dentysta wypełnia ubytek zęba specjalnym materiałem.

Większy problem następuje w momencie gdy ubytek próchniczy spowodował zapalenie miazgi zęba. Wówczas konieczne jest tzw. leczenie kanałowe. Obejmuje ono usunięcie chorej miazgi z kanałów zębowych oraz dokładnym ich wypełnieniu. Po wykonaniu tego procesu końcowy etap leczenia wygląda tak jak przy tradycyjnym leczeniu zęba.

W bardzo zaawansowanym stadium próchnicy leczenie zęba może okazać się zupełnie niemożliwe, dlatego ostatecznym krokiem jest jego ekstrakcja.

Jak chronić zęby przed próchnicą?

W profilaktyce zębów przed próchnicą należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Należy do nich:

  • prowadzenie odpowiedniej diety – ograniczanie słodyczy oraz produktów bogatych w węglowodany;
  • higiena jamy ustnej – mowa tu o prawidłowym szczotkowaniu zębów np. szczoteczką elektryczną lub soniczną oraz o stosowaniu nici dentystycznych;
  • lakowanie zębów – czyli uszczelnianie wąskich bruzd na zębach trzonowych i przedtrzonowych, które mogą okazać się dobrym miejscem do rozwoju próchnicy;
  • pozbywanie się płytki nazębnej;
  • skaling (usuwanie kamienia nazębnego);
  • regularne wizyty stomatologiczne.
Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami