Kolagen do picia
Kolagen do picia

Astma oskrzelowa - objawy i leczenieAstma oskrzelowa to jednostka chorobowa o przebiegu ostrym i przewlekłym, która dotyczy górnych dróg oddechowych. Do głównych jej objawów należy duszność, świszczący oddech, a także uciążliwe ataki kaszlu. Jak powstaje astma oskrzelowa oraz jak skutecznie ją leczyć? Podpowiadamy.

Czym dokładnie jest astma?

Astma oskrzelowa zaliczana jest do przewlekłych chorób zapalnych układu oddechowego. Często nazywa się ją również dychawicą. Zwykle powoduje ją infekcja wirusowa lub bakteryjna, choć zdarza, że może wywołać ją również stres. Należy zaznaczyć, że astma oskrzelowa jest chorobą nieuleczalną i już jej początkowe etapy powodują trwałe zmiany w oskrzelach.

W opinii lekarskiej astma oskrzelowa jest podłożem innych chorób takich jak:

Ponadto astma oskrzelowa bezpośrednio łączy się z pokrzywką oraz chorobami autoimmunologicznymi (cukrzyca, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), stwardnienie rozsiane (SM), a także toczeń rumieniowaty układowy).

Astma oskrzelowa – objawy

Należy zaznaczyć, że objawy astmy oskrzelowej mają charakter napadowy. Jednym z jej najbardziej charakterystycznych symptomów są duszności, świszczący oddech oraz stale pojawiający się, uciążliwy kaszel. Ponadto w przebiegu tej choroby występuje również:

  • ucisk w klatce piersiowej
  • obrzęk błony śluzowej układu oddechowego

Objawy astmy są bardzo uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Powodują m.in. trudności z zasypianiem.

Co przyczynia się do rozwoju astmy oskrzelowej?

Przyczyn powstawania astmy jest wiele. Mowa tu m.in. o mechanizmach zapalnych lub reakcjach alergicznych na kontakt z niektórymi czynnikami. Dzieli się je na genetyczne i środowiskowe.

I tak niektóre osoby wykazują genetyczne skłonności, których efektem jest rozwój astmy oskrzelowej. Tendencja ta może być uwarunkowana m.in. przez alergeny znajdujące się w najbliższym otoczeniu oraz obecność przewlekłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Do czynników środowiskowych zaś zalicza się kurz, dym papierosowy, roztocza, pyłki drzew i traw, produkty spożywcze oraz inne zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego np. spaliny samochodowe.

Należy zaznaczyć, że astma może również pojawić się jednocześnie w trakcie śmiechu, strachu, stresu, a także po intensywnym wysiłku fizycznym.

Jak należy postępować podczas ataku astmy?

W sytuacji kiedy dochodzi do ataku astmy bardzo ważna jest szybka pomoc. Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę, ponieważ może to dodatkowo negatywnie wpłynąć na osobę chorą. W jak najszybszym czasie należy podać choremu leki o działaniu rozkurczającym oskrzela, które wykazują natychmiastowe działanie.

Cenną wskazówką jest fakt, że jeśli dochodzi do ataku astmy niewskazane jest kładzenie się. Taka pozycja wyraźnie utrudnia oddychanie. W związku z tym najlepiej przybrać pozycję stojącą lub siedzącą.

Kiedy stan chorego poprawi się nie należy od razu zastawiać go bez opieki. W takiej sytuacji należy odczekać, aż samopoczucie osoby chorej całkowicie się poprawi.

Leczenie astmy oskrzelowej

Astma oskrzelowa jest obecnie chorobą nieuleczalną. Jej terapia natomiast opiera się na tzw. leczeniu objawowym, które ściśle związane jest z rozpoznaniem czynnika alergizującego, a także izolowaniu się od bezpośredniego kontaktu z nim. W momencie kiedy dochodzi do ataku astmy podawane są choremu tzw. leki doraźne o działaniu rozkurczającym, których celem jest zmniejszenie występującej duszności.

Astma oskrzelowa – profilaktyka

Do głównych zaleceń zapobiegających występowaniu astmy zalicza się:

  • systematyczne leczenie wszelkich infekcji i stanów alergicznych układu oddechowego
  • unikanie miejsc zadymionych oraz takich, w których występuje nadmierna wilgoć
  • rzucenie palenia papierosów
  • eliminacja z diety produktów drażniących drogi oddechowe
  • pozbycie się z domu roślin, które mogą powodować duszności
  • wietrzenie mieszkania oraz pomieszczeń, w których spędzamy dużą ilość czasu
  • unikanie stresu
  • prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia
Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami