Wyprzedaż Spirulina Febico
Wyprzedaż Spirulina Febico

Aktualizacja: 21 października 2020

tradzik rodzaje i jak sobie z nim radzicTrądzik jest chorobą skóry, której często towarzyszy stan zapalny. Dotyczy prawie wszystkich począwszy od 12-13, aż do 20-25 roku życia. Powstają wtedy zmiany zapalne – “pryszcze” (zaczerwienione i bolesne przy dotyku) oraz niezapalne (zaskórniki) – “wągry” (niebolesne, jasne bądź ciemne punkty). Trądzik może występować nie tylko na twarzy, ale też na ramionach, klatce piersiowej i plecach.

Rodzaje trądziku

Trądzik pospolity – przede wszystkim występuje przy cerach tłustych. Skóra ma kolor żółto – szaro – ziemisty. Warstwa rogowa jest zgrubiała, skóra jest mało ukrwiona. Widoczne są na skórze rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, zaskórniki. Zaskórniki to zmiana powstała na skutek zaczopowania ujścia gruczołów łojowych przez złuszczające się masy rogowe. Zaskórniaki są otwarte (te co można wydusić) i zamknięte. Występują przy trądziku grudki, krostki, zacieki (nacieki) zapalne.

Z trądzikiem pospolitym można się spotkać od około 12 lub 13 roku życia i w latach kolejnych, głównie w okresie dojrzewania. Główne miejsca gdzie trądzik występuje to przede wszystkim okolice twarzy, plecy i klatka piersiowa, ale zmiany mogą występować również na całym tułowiu a czasem też przechodzą na pośladki i uda. Główne przyczyny trądziku pospolitego to : genetyczne, zaburzenia hormonalne i bakterie. Przy leczeniu trądziku stosuje się terapie witaminowe, hormonalne i dietetyczne.

Trądzik ropowiczy – jest następstwem trądziku pospolitego, oprócz zmian które występują w trądziku pospolitym występują torbiele ropne, gdzie następstwem mogą być blizny, które są nierówne, wgłębione i szpecące.

Trądzik skupiony – występują głębokie nacieki, torbiele ropne. Te zmiany występują w skupiskach. Ten rodzaj trądziku należy leczyć antybiotykowo, hormonalnie lub sterydowo. Występują nierówne i przerosłe blizny. Trądzik skupiony przede wszystkim dotyka mężczyzn, najczęściej występuje na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Może jednak pojawić się też w miejscach nietypowych, takich jak: okolice pach, pachwiny, pośladki.

Trądzik bliznowcowy – charakterystyczną cechą dla tego rodzaju trądziku jest tworzenie się w okolicach wykwitów trądzikowych bliznowców. Często występują te zmiany przy trądziku ropowiczym i skupionym.

Trądzik neuropatyczny dziewcząt – to lekka postać trądziku pospolitego, ale pod wpływem ciągłego drapania i wyciskania powstają zmiany zapalne, gdzie po zagojeniu widoczne są blizny, zaczerwienienia i przebarwienia.
Trądzik tak zwany zawodowy, polekowy, niemowlęcy, kosmetyczny – to trądzik o lekkim przebiegu, o typowych zmianach. Zmiany występują po usunięciu czynników które je wywołują.

Trądzik różowaty – (rosacea) zaliczany jest do nerwic naczyniowo-ruchowych skóry twarzy. Objawia się nawrotowym lub stałym rumieniem twarzy, przy zaawansowaniu choroby wysiewem grudek, krostek a w ostatnim stadium przerostem gruczołów łojowych. Zmiany w trądziku różowatym występują na podłożu łojotoku i zaburzeń naczyniowo-ruchowych, to znaczy że czerwienienie się skóry występuje pod wpływem bodźców fizycznych i emocjonalnych . Do tej pory nie stwierdzono bezpośrednich przyczyn powstania trądziku różowatego, ale znane są czynniki usposabiające: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (niedokwaśność soku żołądkowego), zaburzenia hormonalne. Stwierdzono tak ponieważ, zmiany przy trądziku różowatym nie występują przed okresem przekwitania u kobiet, wegetatywnym, a wpływ mają zmienne temperatury ciepło zimno, pokarmy gorące, ostre przyprawy ale i działanie bodźców emocjonalnych (zdenerwowanie, stres).

Trądzik – leczenie

Trądzik jest chorobą przewlekłą. Leczenie jest długie, a wynik zależy od wypełniania zaleceń kosmetolożki, lekarza, systematycznego zażywania leków, suplementów diety, nakładania kosmetyków i nawyków ogólnej higieny. W gabinecie kosmetycznym trądzik zazwyczaj jest leczony przez zastosowanie higienicznego oczyszczania skóry, przez zastosowanie prądów (galwanizacja, jonoforeza, peeling kawitacyjny, sonoforeza). Po wyleczeniu trądziku należy, dla podtrzymania efektów, robić zabiegi taki jak mikrodermabrazja. Można też wykorzystać światło: lampa sollux czerwona i niebieska, lampa Minina oraz lampy Zeptera. Warto również przyjmować naturalne suplementy diety, które mają pozytywny wpływ na kondycję skóry.

Czy dieta ma wpływ na trądzik? Odpowiedź można znaleźć w naszym artykule: Dieta na trądzik – co jeść, a czego unikać?

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...