Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 września 2022

Zaburzenia hormonalneZaburzenia hormonalne to grupa różnych schorzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów wewnątrzwydzielniczych. Dają różne objawy, dlatego nie można w skrócie zdefiniować tej grupy. Ich przyczyny również są różnorakie, ale z pewnością wymagają leczenia.

Zaburzenia hormonalne – jak mogą się objawiać?

W związku z ogromną ilością możliwych objawów wskazujących na zaburzenia hormonalne wyróżnimy te najpopularniejsze. U kobiet są to najczęściej:

  • zaburzenia miesiączkowania;
  • zaburzenia nastroju, drażliwość;
  • problemy z zajściem w ciążę;
  • trądzik, przebarwienia skóry;
  • problemy z utrzymaniem stałej masy ciała.

Z kolei u mężczyzn zazwyczaj typowymi objawami są:

Bez względu na płeć problemy hormonalne mogą powodować między innymi:

Zaburzenia hormonalne są częstym problemem dzisiejszych czasów. Wpływa na to wiele czynników, w tym również styl życia. Rozwój cywilizacji sprawił, że typowe są tzw. choroby cywilizacyjne, wśród których znajdują się również zaburzenia hormonalne.

Przyczyny zaburzeń hormonalnych

Najczęściej zaburzenia hormonalne wiążą się z występującymi chorobami ogólnoustrojowymi lub przyjmowaniem doustnej antykoncepcji (w przypadku kobiet). Typowymi chorobami o podłożu endokrynologicznym są:

Zaburzenia hormonalne mogą dotyczyć dysfunkcji każdego gruczołu układu endokrynologicznego, w tym również nadnerczy, grasicy czy szyszynki. Choroby te mogą rozwijać się samoistnie lub na podłożu dziedzicznym, jak również w związku ze współczesnym stylem życia, w skład którego wchodzą:

  • nadmierny stres w życiu;
  • przebywanie w zanieczyszczonych miejscach;
  • spożywanie wysokoprzetworzonych pokarmów zawierających toksyny i metale ciężkie;
  • niewysypianie się;
  • brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia.

Oczywiście, zaburzenia hormonalne mogą występować w przebiegu całkowicie fizjologicznych procesów, takich jak menopauza czy okres dojrzewania. Wszelkie objawy wskazujące na problemy z hormonami warto jednak zdiagnozować. Może się bowiem okazać, że guzy na jajniku pokryją się z okresem menopauzy, a więc zostaną zbagatelizowane.

Jak leczyć zaburzenia hormonalne?

Leczeniem zaburzeń hormonalnych zajmuje się lekarz endokrynolog. Profilaktyka i leczenie obejmują przede wszystkim zdrowy tryb życia, głównie regularną aktywność fizyczną, unikanie silnego stresu oraz zdrowe odżywianie. Warto także wprowadzić dodatkową suplementację, która wspiera czynność całego układu hormonalnego. Takimi suplementami mogą być np.:

Terapia powinna jednak opierać się na rozwiązaniu przyczyny problemów. Jeśli jest to doustne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, być może warto je zmienić lub spróbować całkowicie innych metod zabezpieczania się podczas współżycia, które nie ingerują w zdrowie kobiety. Z kolei jeśli przyczyną będą guzy przysadki mózgowej, konieczna może się okazać operacja. Problemy z tarczycą można ustabilizować przy pomocy odpowiedniej diety, ewentualnie wspomaganej farmakoterapią.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Karpińska J., Kryszałowicz B., Błachowicz A., Franek E., Pierwotne, wtórne i jatrogenne zaburzenia czynności tarczycy, Choroby Serca i Naczyń, 1/2007.
  2. Mędraś M., Kliniczne aspekty zaburzeń neuroendokrynologicznych, Polski Przegląd Neurologiczny, 6/2010.
  3. Skrok A., Kozłowska A., Rola zaburzeń hormonalnych tarczycy w nieprawidłowościach wzrostu włosów, Przegląd Dermatologiczny, 100/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami