Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Zaskórniki (wągry)Zaskórniki (potocznie wągry) to wykwity skórne powstające wskutek zablokowania gruczołów łojowych. Obserwuje się je pod postacią drobnych, jasnych lub ciemnych kropeczek, najczęściej w okolicy nosa, podbródka i czoła. Mogą jednak pojawiać się na całym ciele, także na plecach czy na nogach. To powszechnie występujący problem, z którym można sobie poradzić odpowiednią dietą i pielęgnacją skóry.

Jak powstają zaskórniki?

Do rozwoju zaskórników potrzebne jest wystąpienie 2 zjawisk:

  • nieprawidłowe złuszczanie naskórka;
  • zbyt duża produkcja sebum.

Jeśli zjawiska te wystąpią jednocześnie, miejsce ma zapychanie ujść mieszków włosowych i w konsekwencji powstawanie nieestetycznych zaskórników. Należy pamiętać, że sebum jest idealną pożywką dla patogennych bakterii, dlatego zaskórnikom bardzo często towarzyszą zmiany trądzikowe, wypryski czy zmiany zapalne.

Dodatkowo niektóre czynniki zwiększają ryzyko pojawienia się zaskórników. Są to przede wszystkim zmiany hormonalne pojawiające się w okresie dojrzewania, powodujące gwałtowny wzrost produkcji sebum, a w późniejszym wieku ciąża, niektóre dni cyklu miesiączkowego u kobiet oraz przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Do pozostałych czynników ryzyka powstawania zaskórników zaliczamy:

  • zespół policystycznych jajników u kobiet;
  • nadmiar stresu w życiu codziennym;
  • przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza sterydowych;
  • wysoka wilgotność powietrza przy jednoczesnym jego zanieczyszczeniu;
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego u kobiet (PMS);
  • golenie się oraz wszelkie inne czynności higieniczne przyczyniające się do otwarcia mieszków włosowych;
  • silne pocenie się;
  • stosowanie kosmetyków, które zatykają pory;
  • blokowanie dostępu powietrza do skóry nieprzepuszczalną odzieżą.

Można pozbyć się zaskórników, choć wymaga to regularności i odrobiny czasu.

Rodzaje zaskórników

W kosmetologii i dermatologii wyróżniamy:

  • zaskórniki otwarte;
  • zaskórniki zamknięte.

Zaskórniki otwarte mają ciemną barwę i powstają wskutek zastoju łoju. Towarzyszy temu nadkażenie bakteryjne. Zaskórniki otwarte charakteryzują się wydzielaniem mas łojowo-rogowych. Bagatelizowanie ich może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ wykazują tendencję do przekształcania się w torbiele ropne, bądź wykwity grudkowo-krostkowe.

Zaskórniki zamknięte to drobne zmiany skórne o jasnym zabarwieniu, zwykle białym. Ich tworzenie się ma swój początek w zamknięciu ujść gruczołów łojowych przez proliferujące komórki warstwy rogowej naskórka.

Domowe sposoby na zaskórniki

Podstawą usuwania zaskórników na własną rękę jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków. Muszą być przeznaczone do pielęgnacji cery zanieczyszczonej, dlatego w składzie należy szukać substancji łagodzących, antybakteryjnych i nawilżających. Każdego dnia należy poświęcić chwilę czasu na demakijaż, dzięki któremu pozbędziemy się resztek makijażu, potu i brudu zatykających pory. Po demakijażu konieczna jest tonizacja skóry. Bardzo dobrze sprawdzą się maseczki oczyszczające do twarzy i peelingi.

Zobacz również: Oczyszczanie twarzy – dlaczego jest tak ważne?

Wybierając krem do twarzy lepiej decydować się na te o lekkiej konsystencji, wspierające pracę gruczołów łojowych. Omawiając kosmetyki do pielęgnacji cery z zaskórnikami warto wspomnieć o hydrolatach, zwłaszcza z aloesu, malin, lawendy, mięty pieprzowej czy nagietka. Jeśli to możliwe, unikajmy stosowania fluidów i pudrów.

Eliminację zaskórników wspiera także odpowiednia dieta. Powinna być bogata w świeże warzywa i owoce, a tłuste potrawy warto zamienić na chude mięsa i ryby, przygotowywane metodą pieczenia bez tłuszczu, duszenia lub gotowania. Zamiast soli rekomenduje się użycie ziół i przypraw. Dodatkowo liczy się nawodnienie organizmu – zaleca się przynajmniej 1,5 l wody dziennie.

Zaskórniki – leczenie

Szybkim sposobem na leczenie zaskórników jest skorzystanie z oferty gabinetów kosmetycznych. Najczęściej wykorzystuje się aplikację preparatów rozpulchniających, poddanie skóry działaniu pary i ręczne wyciskanie zaskórników, czyli tzw. manualne oczyszczanie twarzy. Po tej czynności stosuje się kosmetyki zamykające pory. Dużą popularnością cieszą się również wszelkie peelingi, zwłaszcza peeling kawitacyjny wykorzystujący działanie fal ultradźwiękowych. Efekty zauważa się również po mikrodermabrazji, laserach i jonoforezie. Najlepiej jest osobiście wybrać się do sprawdzonego salonu i zapytać o indywidualne dobranie zabiegów.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kamm A., Barańska-Rybak W., Wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry wśród dorosłych kobiet z trądzikiem pospolitym, Żywienie a środowisko, Gdańsk 2016.
  2. Biegaj M., Trądzik pospolity i jego leczenie, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
  3. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami