Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 lutego 2022

Ciąża - o czym trzeba pamiętać?Ciąża to niezwykły czas dla każdej kobiety. To moment, który tworzy niepowtarzalną i nieprzerywalną więź z nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że ciąża to również wymagający okres w życiu kobiety. Są to miesiące, podczas których musi ona szczególnie zadbać nie tylko o siebie, ale również o dziecko rozwijające się w jej łonie. Mimo że mówi się, że ciąża to nie choroba, to jednak podczas jej trwania kobieta musi dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, jak nigdy wcześniej. O czym należy pamiętać będąc w ciąży, aby odpowiednio zadbać o siebie i o swoje dziecko.

Zdrowa dieta w ciąży

Nie jest tak, że podczas ciąży trzeba całkowicie rezygnować ze wszystkiego co wcześniej było w codziennej diecie. Kobieta w ciąży powinna przytyć od 10 do 12 kilogramów, ponieważ tyle właśnie waży dziecko oraz potrzebną mu „infrastruktura”. Jednak wiele kobiety w okresie tych dziewięciu miesięcy przybiera na wadze o wiele więcej. Jest to spowodowane tym, że kobiety w ciąży mają tendencje do podjadania. Uważają, że jest to czas kiedy mogą jeść ile chcą. Jednak nie wskazane jest, aby kobieta w ciągu dnia spożywała więcej niż 3000 kalorii. To może zaszkodzić zdrowiu dziecka oraz utrudnić kobiecie późniejszy powrót do dawnej formy sprzed ciąży. Bardzo ważne jest, aby w diecie ciężarnej znalazło się wiele owoców i warzyw. Mają one bowiem witaminy i minerały, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju zarodka i utrzymania zdrowia przyszłej mamy. Należy również pamiętać o mdłościach, które pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży. Są jednak na to doskonałe sposoby.

Jak przetrwać poranne mdłości?

Wiele kobiet w ciągu pierwszych tygodni ciąży zmaga się z nudnościami i wymiotami. Nic dziwnego, ponieważ jest to jeden z pierwszych symptomów po zapłodnieniu. Jednak istnieją kobiety, które praktycznie nie mają porannych mdłości, ponieważ korzystają z możliwości ich zminimalizowania. Jakie są skuteczne sposoby zapobiegania porannych mdłości?

  • Odpowiednie witaminy i minerały, które wspierają nasz organizm sprawiają, że kobieta nie cierpi na poranne mdłości. Tak więc jeśli jesteś w ciąży lub planujesz powiększenie rodziny, to zadbaj, aby do twojego organizmu dostarczane były wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
  • Woda z cytryną na wieczór i rano może sprawić, że mdłości ustaną. Wystarczy, że wypijesz szklankę wody mineralnej z plasterkiem cytryny tuż przed snem i zaraz po przebudzeniu, a nie będziesz miała problemów z wymiotowaniem w trakcie ciąży.
  • Herbatka imbirowa łagodzi procesy zachodzące w naszym układzie trawiennym. To wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Dzięki herbatce imbirowej możemy w łatwy sposób zredukować mdłości.
  • Krakersy są sposobem, który pomaga kiedy nachodzą nas nudności. W takich momentach warto zjeść kilka krakersów, aż do momentu kiedy mdłości ustaną. Należy jednak pamiętać, że jeśli zjemy ich zbyt dużo, mogą wrócić ze zdwojoną siłą.

Sport a ciąża

W początkowych etapach ciąży, czyli do zakończenia pierwszego trymestru, nie zabrania się uprawiania sportu kobietom w ciąży. Jest jednak kilka warunków. Można uprawiać sport, jeśli przed ciążą była również prowadzona aktywność fizyczna. Należy też pamiętać, że podczas ciąży musimy szczególnie na siebie uważać i nadmierny wysiłek, czy zbyt duże przemęczenie mogą zaszkodzić nam i dziecku. Istnieje specjalny zestaw ćwiczeń dla kobiet ciężarnych. Jeśli więc lubisz sport, to w pierwszych miesiącach ciąży nie musisz z niego rezygnować. Jednak im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym mniej powinnaś pracować i ćwiczyć. W kolejnych etapach ciąży możesz sobie pozwolić na jogę, która również pozwoli ci na niewymagający wysiłek. Jednocześnie może okazać się pomocna na ból pleców, na które skarży się wiele kobiet w ciąży. W trzecim trymestrze ćwiczenia powinny być nakierowane na przygotowanie organizmu do porodu, w tym także ćwiczenia przeciwzakrzepowe i oddechowe.

Seks w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się czy seks w ciąży jest bezpieczny. A odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna. Seks w ciąży jest nie tylko bezpieczny, ale nawet wskazany. Seks zbliża do siebie partnerów i pomaga kobiecie w ciąży. Często kobiety w tym okresie uważają się za mało atrakcyjne, a kiedy partner nadal pokazuje swoje zainteresowanie, czuje się ona seksowna i kochana.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami